Fosszilis energiahordozók cikkek
Előre jelzett világvége
Mi történne, ha az emberiség teljesen elégetné a Föld fosszilis energiahordozó-készleteit? Ezt a kérdést tette fel néhány kutató a számítógépének, és az eredménynek cseppet sem megnyugtatóak.
Istent és az olajérdekeket szolgálná miniszterként Sarah Palin
Donald Trump azt nyilatkozta, hogy szívesen foglalkoztatna Sarah Palinhez hasonló erős női személyiséget a kabinetjében, ha megválasztják amerikai elnöknek. A CNN megkérdezte Palint, melyik tárcát érezné testhez állónak.
A globális GDP 6,5%-a gáztámogatásra megy el
A szén, olaj-, benzin- és gázártámogatásokkal a kormányok világszerte a fogyasztók pénztárcáját igyekeznek kímélni, sőt gyakran a cégek büdzséjét is. Ez azonban fosszilis függőséghez vezet és erősíti a status quót: megnehezíti az átállást a megújuló energiákra.
Vége lehet az utolsó érintetlen olajmezőnek is
Az Északi-sark a Föld utolsó nagy, feltáratlan olajmezője. 23 milliárd hordónyi kőolajkészletet rejt magában. Seattle kikötőjében nagyszabású demonstrációt tartottak aktivisták, tiltakozva a sarkköri olajkutatás újraindulása ellen. A tervek szerint a városban működne a Shell olajkutató egységének a főhadiszállása.
Az állam dönt a vitatott gázforrásról
Egy új jogszabály az állam jogkörébe helyezte a palagáz engedélyezését az USA-ban, nem a városok dönthetnek. Úgy tűnik, győztek a palagázt kitermelő, ellentmondásos megítélésű kőfúró-technológia, a fracking támogatói. Itthon is vitatott, hogy megéri-e a palagáz.
Így nem leszünk mi Szaúd-Arábia
Habár Magyarország nem hagyományos típusú földgáz- és kőolajvagyona lényegesen nagyobb, mint a hagyományos, mégsem érdemes amerikai jellegű palagáz-forradalomban reménykedni.
Kettős mércét alkalmaz az unió az energiaforrásokra
Az Európai Tanács ülésén Brüsszelben 28 uniós tagország állam- és kormányfői olyan energia jövőképet támogattak, amely Európát továbbra is függőségben tartaná a fosszilis energiától. Ennek jellemző tünete, hogy óriási gázvezeték-projekteket erőltetnek, itthon pedig bányajáradék-csökkentéssel kedveznek a zsákutcába vezető palagáznak, torzítva ezzel a piaci feltételeket.
Szembeszállnak a fosszilis energiahordozókkal
A fosszilis energiahordozók elégetése nagymértékben felelős a globális felmelegedésért és a klímaváltozásért. Pedig létezik alternatíva, amivel a negatív folyamat megállítható lenne. Erre kívánja felhívni a figyelmet a 350.org mozgalom a Globális Fosszilis Tőkekivonás Napjával (Global Divestment Day), melynek keretében világszerte több mint 300 rendezvényt szerveznek helyi aktivisták.
Van amit jobb lenne a földben hagyni
Ahhoz, hogy a globális felmelegedés mértékét a még elviselhető két Celsius-fokos tartományban tarthassuk, nem szabad kibányásznunk a Föld fosszilis energiahordozó-készleteinek jelentős részét.
14 és 3,4 forint a nap- és szélenergia az USA-ban
Az elmúlt 5 év árzuhanása idén felgyorsult, állítják az amerikai energiaszektorban dolgozó menedzserek. Egyes piacokon jobban megéri megújulókra hagyatkozni, mint a fosszilis energiahordozókra, állítja a Lazard pénzügyi tanácsadó cég.
Mennyire zöld valójában a leendő amerikai elnök?
A klímaváltozás tényét és a zöld retorikát természetesen ő is hangoztatja, de az olajhomokbányászat végtermékét exportáló Keystone-olajvezetéket még nem ítélte el. Vajon politikai érdekei állnak hallgatása hátterében?
Teljesen le kell állnunk a fosszilis energiaforrásokkal
Az már nem kérdés, hogy a klímaváltozást az emberi tevékenység okozza, már csak abban kell egyetértésre jutnunk, hogyan parancsolhatnák megálljt a felmelegedésnek. Egy biztos: azonnal lépnünk kell.
A világ 2030-ban: alga hajtja a bioléghajót?
A hidrogéntermelő algafarmok újrahasznosítják a szén-dioxidot, és ellátják bioüzemanyaggal a függőleges léghajókat, melyek megépítését 2030-ra tervezik.
Debra Winger ellenzi a palagáz-kitermelést
Az 1980-as évek legendás hollywoodi sztárja „kreatív tanácsadóként” közreműködött a Gasland című Oscar-jelölt dokumentumfilm elkészítésében, amely a palagáz-kitermelés káros környezeti hatásait dokumentálta meghökkentő felvételekkel.
Jobban szennyeznek a szénerőművek, mint gondolnánk
Kutatók szerint alulbecsülik a fosszilis tüzelőanyagokat használó erőművek szén-dioxid-kibocsátását. A különbség nem csekély: éves szinten akár ötmilliárd tonnányi üvegházgázt is jelenthet.
A diákok nyomására zöldül az egyetem
Amerikában tulajdonképpen minden tanintézmény spekulál a nyugdíjalapja és ösztöndíjalapja pénzeivel. A rangos Stanford Egyetem 18,7 milliárd dollárnyi szénipari részvénytől válik meg.
Íme a 10 legdurvább szennyező
2011-ben rekordot döntött a fosszilis tüzelőanyagokból származó, üvegházhatást okozó szén-dioxid-kibocsátás a világon. Az emelkedésről elsősorban a fejlődő országok tehetnek. Míg hatalmas népességük egyre inkább hozzájut az ipari társadalom biztosította kényelemhez és jóléthez, károsanyag-kibocsátásuk folyamatosan emelkedik.
Tönkreteszi a környezetet a palagáz-kitermelés
A bankszektor a palagáz-projektek finanszírozása mögé állt, de a környezetvédők számos kivetnivalót találnak a nem hagyományos fosszilis energiahordozók eme fajtájában. Szerintük inkább a megújuló energiákba kellene pénzt fektetni.
Biztosítási csalással nyerészkednek a szivárgásokon az olajmultik
A 10 legnagyobb osztalékot szétosztó vállalat fizette ki a globális jövedelmek 10%-át. Közöttük több olajmulti is található. De a rekorderedmények ellenére, vagy talán éppen ezért, a helyi hatóságokra hárítják olajszennyezéseik eltakarításának költségeit, ahol csak lehet, majd még a biztosítási kártérítést is felveszik. A 21. század történetét e törésvonal mentén lehet majd elmesélni: osztalék kontra externáliák.
Az FBI maffiaellenes taktikáját használja az olajmulti
A Chevront 9,5 milliárd dollárra ítélték az amazonasi esőerdők és őslakóik egészségének károsítása miatt Ecuadorban. A vállalat úgy látszik minden alkalmat megragad, hogy védje megtépázott renoméját.
A Világbank füstös oldala
A Világbank feladata 1944 óta az, hogy gazdasági fejlődést elősegítő projektekhez nyújtson hitelt. De a környezetvédők szerint túl sok fosszilis fejlesztést pénzel, holott nyíltan vállalt küldetése, hogy a gazdaságot zöld fejlődési pályára állítsa.
Takarékra kapcsol a Facebook
Beint az Intelnek a Facebook, mely három éven belül a processzormulti termékeinél energiatakarékosabb szerverekre és csipekre kívánja lecserélni eszközparkját.
A jövőnkbe kerülhet a fekete reneszánsz
A modern világban a szén az ipari forradalom idejét idézi, ugyanakkor ez a nyersanyag még mindig a világ egyik legfontosabb energiahordozója és jó úton van afelé, hogy visszanyerje korábbi fontosságát. Elsősorban azért, mert minden másnál olcsóbb, de az sem mellékes, hogy szinte mindenhol megtalálható. Van belőle nekünk is bőven.
Nagy pénzeket fizetnének a multik az emisszióért
A legnagyobb fosszilis energiahordozókkal dolgozó vállalatóriások üzleti terveiben és jövőstratégiáiban már szerepel a beárazott üvegházgáz-kibocsátás. Ha légszennyezésük megsarcolása mellett kapnak valamilyen adókedvezményt, nem ellenzik a klímapolitikát.
Kihullik a haja a gáz- és olajkutak mellett lakóknak
Az olajfinomítás és a bitumengyártás során megmaradó gáz elégetése mennyiségileg éppúgy növekszik, mint a világgazdaság üvegházgáz-kibocsátása. Járjunk hát földúton biciklivel? A létesítmények mellett lakók eddig nem tapasztalt tünetekre panaszkodnak Kanadában.
Ha Teslára hallgattunk volna, ma fenntartható világban élhetnénk
A kultikus rajongás által övezett amerikai szerzői filmes, Jim Jarmusch a Thesszaloniki Filmfesztiválon éles szavakkal szólalt fel a fosszilis gazdaság, s a "rejtetten fasiszta" multik ellen és Nikola Tesla (1856-1941) találmányai mellett.
Sokba kerülhet nekünk a rezsicsökkentés
A tűzifa és a szén árának csökkentése következtében többen és többet fűtenének ezekkel az anyagokkal, így jelentősen növekedne a légszennyezés. Ennek hatására a rezsicsökkentés jóval nagyobb terhet róna a társadalomra, mint amennyit az érintett lakosok megtakarítanának az árcsökkenéssel. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a kormány nem szabályozza a tüzelőanyagok minőségét.