Tönkreteszi a környezetet a palagáz-kitermelés

A bankszektor a palagáz-projektek finanszírozása mögé állt, de a környezetvédők számos kivetnivalót találnak a nem hagyományos fosszilis energiahordozók eme fajtájában. Szerintük inkább a megújuló energiákba kellene pénzt fektetni.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

A közelmúltban az USA Export-Import Bank, majd a Világbank és az uniós tagországok által befizetett pénzek felett diszponáló Európai Beruházási Bank (EIB) is kijelentette, hogy többé nem finanszíroznak széntüzeléses erőműveket. Az EU bankja -melynek 60 milliárd eurós éves költségvetéséhez a magyar kormány 1,679 milliárd euró közpénzzel járul hozzá- ezzel egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy a gazdaság zöld pályára állítása felett bábáskodjon.Helyette a palagáz felé fordult az érdeklődés. (A környezetvédők szerint a Világbank például kifejezetten hozzájárul a klímaváltozáshoz.)

A Bankfigyelő Hálózat hazai szervezeteként is tevékenykedő Magyar Természetvédők Szövetsége ugyanakkor többször is elítélte már a palagáz-beruházásokat (amelyekről itt olvashat részletesen) és azt szorgalmazta, hogy a magyar kormány a 28 EIB-részvényes egyikeként szólítsa fel mindkét bankot a további zöldülésre.

Palagáz Magyarországon
Kitermelés:
Makói-árok
Lelőhely-kutatás:
Derecskei-medence
Békés-medence
Kiskunhalasi régió
Zalai- és a Dráva-medence
Amennyiben megtalálják a módját, hogy gazdaságosan nyerjék ki itt a palagázt, e helyeken is megindulhat a termelés.
Forrás: Magyar Természetvédők Szövetsége
Fracking

"E gázok nem gazdaságos energiaforrások és környezeti-társadalmi hatásaik sem kezelhetők biztonságosan," jelentette ki a szervezet. A palagáz-kitermelés lényege, hogy nagy nyomással vegyi oldatot fecskendeznek a talajba, s így zúzzák szét a kőágyazatot, hogy hozzáférjenek a gázt tartalmazó üregekhez. Ez a nagy nyomású gépek használata révén nemcsak roppant energiaigényes folyamat, de egyúttal rengeteg ipari szennyvíz keletkezik a hidraulikus kőzúzás (fracturing, közkeletűbb nevén fracking) során, amit nagy teherautókkal kell elszállítani, ami szintén növeli a termelés széndioxid-emisszióját. Magyarán energiafaló és környezetszennyező a palagáz kitermelése.

Gázreneszánsz

Az Egyesült Államokban rendkívül felpörgött a palagáz-biznisz 2008 óta, ám az Energy Policy Forum szerint a boom rövid életű lesz, mert a hátterében egy veszélyes spekuláció áll. A kitermelésnek már mellékhatásai is mutatkoztak. Sok helyen elszennyeződtek az ivóvízkészletek, vannak háztartások, ahol meg lehet gyújtani a csapból folyó vizet, mert olyan szennyezett. Ezt lehetett látni a gázboom árnyoldalait kutató Gasland című dokumentumfilmben, mely Oscar-jelölést is szerzett. Az is vitatott, hogy a hidraulikus kőzúzás vajon nem jár-e kedvezőtlen szeizmikus mellékhatásokkal.

A földtulajdonos szava

A Magyar Természetvédők Szövetsége valós veszélynek tartja, hogy Magyarországon is bedőlnek a földdel rendelkező polgárok a kísértésnek, mely látszólag könnyű utat kínál a meggazdagodáshoz, kiutat a szegénységből. Az Eurobarométer 2012 végén felmérést végzett a kérdésben Magyarországon, és azt találta, hogy a megkérdezettek 74 százaléka a megújuló energiaforrásokat preferálná. Több mint 50 százalék találta aggasztónak, hogy teret nyernek a palagáz-projektek.

Földrengések

2011-ben az angliai Blackpoolban történtek rengések egy lelőhely körül. A brit Royal Society és a Royal Academy of Engineering mérnök tagjaiból verbuvált testület megvizsgálta a problémát és 2012 júniusában arra a megállapításra jutott, "kicsi a veszélye" annak, hogy a fracking földrengéseket okozna és szennyezné a talajvizet. Ugyanakkor a szakemberek nem állították, hogy a fracking nem okoz rengéseket. Sőt, úgy fogalmaztak, a hidraulikus kőzúzás által okozott(!) rengések kisebbek, mint a Blackpoolnál mért földmozgás. Két hónappal később egy texasi palagáz-lelőhely körül is rengéseket észleltek.

Fele annyi emisszió
A palagázt számos ország az energiafüggetlenség elérésének eléréséhez és az olajimport csökkentéséhez látja jó eszköznek. 2005 óta az USA-ban megtízszereződött a palagáz-kitermelés. Kína, India és Argentína is nagy kinyerhető készletekkel rendelkezik. A palagáz energiaforrásként történő használata fele annyi üvegházgáz-kibocsátással jár, mint a szén égetése, ezért annál zöldebb energiahordozó. Ugyanakkor a termelésekor előálló környezeti terhelés miatt még mindig a megújuló energiák számítanak a zöldebb megoldásnak. 2014 márciusában az EU szigorú környezetvédelmi előírásokat szabott ki a hagyományos földgáztermelésre, ám a strasbourgi EP-képviselők kivették a palagázt ennek hatálya alól.
 

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo