Az állam dönt a vitatott gázforrásról

Egy új jogszabály az állam jogkörébe helyezte a palagáz engedélyezését az USA-ban, nem a városok dönthetnek. Úgy tűnik, győztek a palagázt kitermelő, ellentmondásos megítélésű kőfúró-technológia, a fracking támogatói. Itthon is vitatott, hogy megéri-e a palagáz.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alighanem precedens értékű döntés született Houstonban, az amerikai olajtermelés fellegvárában. A Texas állam képviselőháza által megszavazott jogszabály gyakorlatilag megtiltja a városoknak és településeknek, hogy a hidraulikus kőrepesztést (fracturing, ismertebb nevén fracking) betiltó rendelkezéseket hozzanak. Amennyiben Greg Abbott kormányzó 10 napon belül nem vétózza meg a törvényt, az automatikusan hatályba lép.

Évek óta gyűrűznek a fracking körüli botrányok és viták. A metódus lokális hatókörű betiltásai Amerika-szerte folyamatosan témát adnak a sajtónak, s módszerből eredő környezeti károkat jól dokumentálta az Oscar díjra jelölt Gasland című dokumentumfilm első és második része.

Szép a lángja, sok az externáliája
(fotó: freeimages.com)

Amikor 2014. novemberében a texasi Denton megtiltotta a frackinget, az olajlobbi újult erővel nyomást helyezett a törvényhozókra, hogy fékezzék meg a palagáz-ellenes mozgalmat - írta a Reuters. A dolog pikantériája, hogy a frackinget éppen Denton környékén fejlesztették ki.

A fracking lényege, hogy kemikáliákkal teli vizet fecskendeznek nagy nyomással a palakőzetekbe, hogy hozzáférjenek a mélyükön lévő gázkészletekhez. E hasításos technológia energiaigényes, a nagy mennyiségű oldat pedig szükségszerűen károsítja a talajvizet, hiába szívják vissza a többségét (amit azután elszállítanak kamionokkal, ami szintén növeli a módszer emisszióvonzatát). Szeizmikus mellékhatások lehetősége is felmerült, de a több helyen is történt földmozgások ellenére azt azonban egyelőre nem sikerült maradéktalanul bizonyítani, hogy a fúrás földrengések közvetlen kiváltó oka lenne.

Tönkreteszi a környezetet a palagáz-kitermelés
A bankszektor a palagáz-projektek finanszírozása mögé állt, de a környezetvédők számos kivetnivalót találnak a nem hagyományos fosszilis energiahordozók eme fajtájában.
EU: túl sűrű lakosság, túl drága módszer

A kérdés Európában is vitatott. Az Orbán-kormány 12%-ról 2%-ra csökkentette a palagáz-kitermelés bányajáradékát, hogy fellendítse a hazai kitermelést. Ezzel azonban jócskán veszélyezteti a kormány a magyar vízbázist.

A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Levegő Munkacsoport (LMCS) elítélte a kormány szándékát és hogy "bármiféle hatástanulmány vagy szakértői, társadalmi egyeztetés nélkül, salátatörvényben" mozdult rá a módosításra.

"Ha a palagáz olyan jó gazdasági lehetőség lenne Magyarországnak, mint ahogyan a kormányzat és egyes fosszilis lobbisták állítják, akkor miért van szükség a belőle származó állami bevételek lenullázására? A makói gázkészlet feltárásába a sokadik multicég, köztük az orosz Gazprom-hátterű NIS is belebukott. Ezeket a fejlesztéseket a bányajáradék csökkentése sem fogja gazdaságossá tenni"- fogalmazott Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetője márciusban.

"A támogatások ellenére az európai földtani viszonyok, a sűrűn lakottság miatt a palagáz nem tud felfutni, nem alkalmas a más fosszilis energiák importjának kiváltására, érezhető csökkentésére."

Moratóriumok
Mellette:
Lengyelország, Románia, Csehország, Ukrajna. Csakhogy ezekben az országokban befuccsoltak a palagáz-projektek, mert nem gazdaságos a fúrás. A német kormány szigorú környezetvédelmi előírások mellett ugyan, de támogatná a módszer alkalmazását.
Ellene:
Tilalmak vannak érvényben a következő helyeken: Wales, Skócia, New York állam, Vermont, Secaucus (New Jersey), Morgantown (West Virginia), San Benito County & Santa Cruz County & Los Angeles (Kalifornia), Boulder County (Colorado), Wellsburg City & Yellow Spring Village (Ohio), Pennsylvania, Allamakee County (Iowa), Delaware, Pittsburgh, George Washington Forest (Virginia), Hawaii, Mora County (Új-Mexikó), Couillard, Quebec, New Brunswick, Új-Skócia, Újfoundland (Kanada), Canandaigua & Kirkland & Dryden (New York, Cantabria (Spanyolország), Franciaország, Bulgária, Dél-Afrikai Köztársaság, Fribourg kanton (Svájc), Írország, Aotearoa (Új-Zéland), Dunoon & The Channon & Modanville & Whian Whian & Rosebank & Numulgi (Ausztrália).
Forrás: keeptapwatersafe.org

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo