Az ENSZ Kormányközi Klímavédelmi Testületének (IPCC) szintézisjelentése (mint azt a Piac&Profit is megírta) néhány nappal ezelőtt jelent meg. „Ebből kiderült, hogy a jelenlegi éghajlatváltozás egyértelműen az emberi tevékenységből ered, ezt már az Egyesült Államoktól Kínáig elfogadják a szakemberek” – mondta Ürge-Vorsatz Diána, a CEU éghajlati csoportjának vezetője a Piac&Profit által rendezett V. Fenntarthatósági Csúcson. A szakember szerint azonban megvannak a módszerek arra, hogy megálljt parancsoljunk a klímaváltozásnak és egy fenntarthatóbb jövőt építsünk.
A konferencia előadásaiból készült összefoglalónkat itt olvashatja!
„A klímaváltozás az ún. közlegelők problémakörébe tartozik, mindenkit érint, de igazán senkié.” - hangsúlyozta Ürge-Vorsatz Diána. „Pedig nem fogjuk tudni úgy megoldani ezt a problémát, ha mindenki úgy viselkedik, hogy a saját érdekeit helyezi előtérbe. Ez jól látszik a jelenlegi és a várható jövőbeni emisszió összehasonlításából. A kibocsátás az elmúlt évtizedekben – a megfékezésére tett jelentős lépések ellenére – ugyanis nemhogy fékeződött volna, hanem növekedett, méghozzá egye gyorsabban a kilencvenes évekhez képest” – hangsúlyozta a CEU éghajlati csoportjának vezetője. Az emberiség által az ipari forradalom kezdete óta kibocsátott üvegházhatású gázoknak ugyanis több mint fele az elmúlt negyven évben került a légkörbe.
Az emisszió visszafogása azért is lenne jelentős, hogy a globális felmelegedést 2 Celsius fok alatt tartsuk, efelett ugyanis a következmények beláthatatlanok. Az, hogy a két Celsius fokos határ alatt tartsuk a globális felmelegedést, nem lehetetlen, de igen jelentős gazdasági és intézményi kihívásokat támaszt a globális társadalom elé. „Néhány éven belül stabilizálnunk kell a kibocsátásunkat, az évszázad végére pedig a nullára kell csökkentenünk, sőt szén-dioxidot kell kivonnunk a légkörből” - hangsúlyozta Ürge-Vorsatz Diána.
„Habár nagyon optimista vagyok, úgy gondolom, hogy az éghajlatváltozás csak a jéghegy csúcsa. Optimista vagyok, mert azt hiszem, hogy legyőzhetjük az éghajlatváltozást. Ugyanakkor azt hiszem, hogy ez csak a jéghegy csúcsa. A problémáink gyökere ott rejlik, hogy túl sokat fogyasztunk, és addig amíg a gazdaságunk alapjában a fogyasztástól függ nem leszünk képesek ezt a problémát érdemben kezelni. Ezért a közgazdaságunkat kell alapjaiban átalakítani.” – vélte a szakember.