Teljesen le kell állnunk a fosszilis energiaforrásokkal

Az már nem kérdés, hogy a klímaváltozást az emberi tevékenység okozza, már csak abban kell egyetértésre jutnunk, hogyan parancsolhatnák megálljt a felmelegedésnek. Egy biztos: azonnal lépnünk kell.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: PP, Fotó: Hatlaczki Balázs

Az ENSZ Kormányközi Klímavédelmi Testületének (IPCC) szintézisjelentése (mint azt a Piac&Profit is megírta) néhány nappal ezelőtt jelent meg. „Ebből kiderült, hogy a jelenlegi éghajlatváltozás egyértelműen az emberi tevékenységből ered, ezt már az Egyesült Államoktól Kínáig elfogadják a szakemberek” – mondta Ürge-Vorsatz Diána, a CEU éghajlati csoportjának vezetője a Piac&Profit által rendezett V. Fenntarthatósági Csúcson. A szakember szerint azonban megvannak a módszerek arra, hogy megálljt parancsoljunk a klímaváltozásnak és egy fenntarthatóbb jövőt építsünk.

A konferencia előadásaiból készült összefoglalónkat itt olvashatja!

„A klímaváltozás az ún. közlegelők problémakörébe tartozik, mindenkit érint, de igazán senkié.”  - hangsúlyozta Ürge-Vorsatz Diána. „Pedig nem fogjuk tudni úgy megoldani ezt a problémát, ha mindenki úgy viselkedik, hogy a saját érdekeit helyezi előtérbe. Ez jól látszik a jelenlegi és a várható jövőbeni emisszió összehasonlításából. A kibocsátás az elmúlt évtizedekben – a megfékezésére tett jelentős lépések ellenére – ugyanis nemhogy fékeződött volna, hanem növekedett, méghozzá egye gyorsabban a kilencvenes évekhez képest” – hangsúlyozta a CEU éghajlati csoportjának vezetője. Az emberiség által az ipari forradalom kezdete óta kibocsátott üvegházhatású gázoknak ugyanis több mint fele az elmúlt negyven évben került a légkörbe.

Az emisszió visszafogása azért is lenne jelentős, hogy a globális felmelegedést 2 Celsius fok alatt tartsuk, efelett ugyanis a következmények beláthatatlanok. Az, hogy a két Celsius fokos határ alatt tartsuk a globális felmelegedést, nem lehetetlen, de igen jelentős gazdasági és intézményi kihívásokat támaszt a globális társadalom elé. „Néhány éven belül stabilizálnunk kell a kibocsátásunkat, az évszázad végére pedig a nullára kell csökkentenünk, sőt szén-dioxidot kell kivonnunk a légkörből” - hangsúlyozta Ürge-Vorsatz Diána.

A BAJOK NAGY RÉSZE MÉG ELŐTTÜNK VAN
Jövőre ismét összeülnek a világ kormányai, ezúttal Párizsban, hogy megpróbálják tető alá hozni a 2020 utáni emisszióra vonatkozó, törvényileg kötelező érvényű globális éghajlatvédelmi egyezményt. Összefoglaljuk, milyen klímatudományos megállapításokkal kell szembenézniük a politikusoknak és hol tart most a klímapolitika.
Az emissziócsökkentés költsége sem lenne elviselhetetlen. A szakember szerint a világgazdaság GDP-je 2030-ra a jelenlegi háromszorosára nő, az emisszió visszafogása ezt a növekményt évente 0,7 százalékkal fogná vissza. „Ráadásul ennek az útnak sok pozitív hatása is van: például a szállópor és kén-dioxid koncentráció csökkentésével jelentősen javulna a nagyvárosi népesség egészsége” – mondta. Kiemelte: ehhez azonban a teljes energiaellátásunkat dekarbonizálni kell, azaz minél hamarabb fel kell hagynunk a fosszilis energiaforrások használatával. Ám ezt nem kell egyszerre meglépnünk, hiszen jelentős tartalékaink vannak még az energiafelhasználás csökkentése terén is. „Amennyiben jelentősen növelni tudjuk az energiahatékonyságunkat, időt nyerhetünk a fosszilis energiaforrásokról történő átállással. Ezen belül a legnagyobb lehetőségek a fűtés-hűtés területén vannak” – emelte ki Ürge-Vorsatz Diána. Ugyanakkor kiemelte, hogy már most is komolylépések történtek az energiahatékonyság terén. „Az adataink szerint ugyanis az egy főre eső energiafogyasztás Észak-Afrika, a volt Szovjetunió illetve Ausztrália kivételével nem nőtt az 1970-es évek óta. Mindezt úgy értük el, hogy közben mind a Föld lakossága, mind a fogyasztási javak mennyisége megnőtt” – tette hozzá a CEU éghajlati csoportjának vezetője.

„Habár nagyon optimista vagyok, úgy gondolom, hogy az éghajlatváltozás csak a jéghegy csúcsa. Optimista vagyok, mert azt hiszem, hogy legyőzhetjük az éghajlatváltozást. Ugyanakkor azt hiszem, hogy ez csak a jéghegy csúcsa. A problémáink gyökere ott rejlik, hogy túl sokat fogyasztunk, és addig amíg a gazdaságunk alapjában a fogyasztástól függ nem leszünk képesek ezt a problémát érdemben kezelni. Ezért a közgazdaságunkat kell alapjaiban átalakítani.” – vélte a szakember.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo