Fizetés cikkek


Digitális jegybankpénz: küszöbön a pénzügyi reform?

Digitális jegybankpénz: küszöbön a pénzügyi reform? 

Hogyan lehetne vásárlásaink során gyorsabb, biztonságosabb és legfőképpen olcsóbb fizetőeszköz a forint? A megoldás a központi bankok által kibocsátott digitális jegybankpénz (CBDC - Central Bank Digital Currency), amely a készpénz teljes értékű digitális változata lehet. A PwC elemzői kutatásukban azt vizsgálták, hogy a bevezetés mely fázisában vannak a jegybankok világszerte, illetve hogy milyen kísérleti projektek meghatározóak a bankközi és lakossági alkalmazásoknál. Az utóbbi esetében a legjelentősebb pozitív hatásként a pénz elérhetőségének növelését emelik ki a szakértők, hiszen a digitális jegybankpénz internetkapcsolat és számlanyitás nélkül is elérhetővé válik.
Ráharaptak a magyarok az érintésmentes fizetésre

Ráharaptak a magyarok az érintésmentes fizetésre 

A mobiltárcás vásárlási tranzakciók száma és értéke is több mint a duplájára ugrott 2021-ben.
A pénz minden - ezért váltanak munkahelyet a magyarok

A pénz minden - ezért váltanak munkahelyet a magyarok 

Az új állás keresésének legerősebb indoka a nem megfelelő fizetés - derül ki a Műegyetemi Állásbörze szervezői által készített friss közvélemény-kutatásból. A válaszadók jelenleg nagyjából fele-fele arányban gondolkoznak munkahelyváltáson. A főként fiatalok által kitöltött felmérésből az is kirajzolódik, a munkavállalók igénylik az innovatív megoldásokat, átlagosan leginkább a négynapos munkahétnek és a rendszeres közösségépítő programoknak örülnének.
Ennyit kerestek a világ legjobban fizetett bankvezérei tavaly

Ennyit kerestek a világ legjobban fizetett bankvezérei tavaly 

Jó évet tudhatnak maguk mögött az amerikai bankvezetők.
Ön is érzi? Tovább nőttek a hazai fizetések

Ön is érzi? Tovább nőttek a hazai fizetések 

Szeptemberben a bruttó és a nettó átlagkereset 9,1 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A növekedés tovább élénkült az augusztusi 8,9 százalék után.
Nagy izgalmakat tartogat a 200 ezres minimálbér hatása

Nagy izgalmakat tartogat a 200 ezres minimálbér hatása 

Az elemzők is elárulták gondolataikat a KSH által közzétett számokról.
15 gramm lett, maradhat? – Fém bankkártyák Magyarországon

15 gramm lett, maradhat? – Fém bankkártyák Magyarországon 

Annyira megszoktuk már a műanyag kártyákat, hogy nem csak bankkártyaként, de a legkülönfélébb hűségkártyák képében sem tudjuk elképzelni ezeket más anyagból. A műanyagokat azonban előbb-utóbb lecseréljük, miután jelentősen szennyezzük vele a környezetünket. De vajon sorra kerülhet-e a bankkártya is, és ha igen, milyen alternatívák léteznek?
Pénzügyek a járvány idején: kiket érte a legnagyobb csapás?

Pénzügyek a járvány idején: kiket érte a legnagyobb csapás? 

A fiatalokat és a nyugdíjaskorúak pénzügyeit érintette a leginkább a koronavírus-válság az utolsó negyedévben, ugyanakkor a fiatalok közel tizede óvatosabb gazdálkodással vagy félállás vállalásával növelni tudta a megtakarításait – derült ki az Intrum és a GKI kutatásaiból.
A koronavírus a prémiumfizetésnél is váratlan fejleményeket okozhat

A koronavírus a prémiumfizetésnél is váratlan fejleményeket okozhat 

A tavaly kirobbant járvány és annak hatásai idén akár nem várt kellemetlenséget okozhatnak egyes cégek számára. Nem kizárt, hogy aktuálisan nemkívánatos prémiumfizetési kötelezettséggel kell szembenéznie vállalatoknak.
Garantált bérminimum: ez az emelés többet számítana?

Garantált bérminimum: ez az emelés többet számítana? 

Általában a minimálbér kerül előtérbe az éves bérmegállapodások kapcsán, azonban a Prohuman becslése szerint Magyarországon jelenleg a garantált bérminimum nagyjából kétszer annyi ember pénztárcáját érintheti közvetlenül, mint a minimálbér.

Ön is érzi? Közel 400 ezer forint a bruttó átlagkereset 

8,8 százalékkal volt magasabb, mint az egy évvel korábbi.

Ez a szektor is megkapja a bértámogatást 

Munkahelyük megőrzése érdekében ismét bértámogatásban részesülhetnek a kutatási, fejlesztési és innovációs szektor magasan képzett szakemberei a járványhelyzet miatt, három hónapos időtartamban - jelentette be Bodó Sándor az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleménye szerint.

Tovább folytatódhat az egyeztetés a bérekről a jövő héten 

A jövő héten folytatódnak az egyeztetések a 2021. évi minimálbér és garantált bérminimum emeléséről.

Az elektronikus számlafizetésbe kergette a magyarokat a járvány 

Novemberben az átlagosnak a duplájára, kilencezerre ugrott a regisztrációk száma a Díjneten, így a március-áprilisi csúcs után, a járványügyi korlátozásokkal összefüggésben ismét egyre többen térnek át számláik elektronikus fizetésére - közölte a Díjnet Zrt.

Borúlátó vezetők - árnyékot vet a járvány 

Míg év elején még a fejlesztési beruházásokkal foglalkoztak és jó idei profitkilátásokról számoltak be a nyugat-európai vállalatok pénzügyi vezetői, ma már a vállalatok napi működéséhez szükséges pénzeszközök biztosítása, továbbá a rövid távú adósságok és a raktárkészletek kezelése a legfontosabb feladat, miközben a profitvárakozások is borúlátóbbak lettek.

11 vonzó passzív jövedelem a koronavírus idején 

Mi az a passzív jövedelem? Nem mindig csalás, de sokszor csak ámítás – tapasztalhatja, aki a dolog mélyére ás. A koronavírus-karanténban sokaknak van ideje és igénye arra, hogy új jövedelemforrások után nézzen. Mások lehet, hogy teljesen erre lesznek utalva a már elindult mély válságban. Összefoglaltuk a passzív jövedelem legfontosabb fajtáit és tudnivalóit.

Lemond áprilisi fizetése nagy részéről a Budapest Airport menedzsmentje 

Alapítvány segíti a járvány miatt nehéz helyzetbe került munkavállalókat.

A szakszervezet szerint beleférne a nagyobb minimálbér-emelés is 

A minimálbér és a garantált bérminimum 8-8 százalékos emelésénél többre is lehetőséget adna a gazdaság teljesítménye - mondta Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke.

Ön is érzi? 360 ezer forint felett az átlagkereset Magyarországon 

Megérkeztek az októberi kereseti adatok, több mint 10 százalékos bérnövekedést mértek az előző év azonos időszakához képest.

Kiderült, mostanában mennyit keresnek a magyarok 

Szeptemberben a bruttó átlagkereset 11,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest és 360 ezer 700 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 239 900 forint, a kedvezményeket is figyelembe véve 247 300 forint volt.

Meddig húzzák ki fizetés nélkül a magyarok? 

A magyarok átlagosan 7 hónapra elegendő megtakarítással rendelkeznek, ám a 35 százalékuknak mindössze annyi spórolt pénze van, amelyből egy hónapig tudna megélni fizetés nélkül. A K&H felmérése szerint a férfiak 30 százaléka, a nők 41 százaléka tudná magát egy hónapig fenntartani a tartalékaiból. 

Hízik a bérszakadék: 45 ezerrel kevesebb a nők átlagfizetése a férfiakénál 

Mindössze hét hónap leforgása alatt hétezer forinttal nőtt a nettó differencia a férfiak és a nők átlagos keresete között. A szakadék egyre csak mélyül, lassan egy félhavi fizetéssel kevesebb pénzből gazdálkodnak a nők.

Javul a helyzet: a számlák háromnegyedét időben kifizetik a cégek 

A számlák kifizetésének átlagos késedelme nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a fizetési morál mégis javulást mutat, mert értékük háromnegyedét kifizették a lejáratig – a Bisnode friss felmérése szerint.

Visszacsúszott a Sziget, már az EFOTT a legnépszerűbb 

A Strand fesztivált és az EFOTT-ot tervezte meglátogatni idén a legtöbb fiatal, a Sziget a harmadik helyre került a listán. A nyári fesztiválozók jellemzően 1-2 napot maradnak és átlagosan naponta 10 ezer forintos költéssel számolnak.

Az online vásárlás már mindennapos, de a készpénzről nem tudunk leszokni 

A magyar internetezők szívesebben fizetik ki személyesen, készpénzben a megrendelt terméket. Az online fizetési megoldásokat egyelőre inkább a fiatalabbak preferálják, mégis ők tartják be legkevésbé az adatvédelmi óvintézkedéseket.

Mi a közös a sikeres vállalkozásokban? 

A sikeres vállalkozások általában azok, ahol a munkatársak jól érzik magukat, el vannak ismerve, és jó a fizetésük is. A vezetőnek van szabadideje, rengeteg a profitja és az egész cége stabil. Ez így kemény melónak tűnik, de sok vállalkozónak sikerült már elérnie.

Van, ahol még mindig ezer forintnál kevesebb órabérért dolgoznak 

Ma már szinte minden hazai régióban ezer forint feletti átlagos órabérre számíthatnak a fizikai dolgozók. Ez alól kivételt a Dél-Dunántúli és az Észak-Alföldi régió jelent, ahol a betanított munkát végzők körében az átlag a 900 és 1000 forint közötti sávban mozog.

1200 forintos órabérre számíthatnak a diákok 

2019 első negyedévében az országos munkaerőpiaci helyzettel összhangban tovább nőttek az órabérek a diákmunkaszegmensben. A nappali tagozatos diákok által megkereshető átlagos órabér Budapesten nettó 1200 Ft körül alakul, vidéken ez jellemzően 10-30 százalékkal kevesebb.

Hogyan kell kiállítani előlegszámlát? 

Előlegről akkor beszélünk, ha a termékértékesítés vagy szolgáltatás teljesülését megelőzően veszünk át ellenértéket. Az előleget utalással vagy készpénzben is teljesítheti a vevő.

Nem csak a keleti agyakat „szívják” 

Nem csak Kelet-Közép-Európa országait érinti az agyelszívás: a viszonylag alacsonyabb bérek miatt Németországból is ezerszám vándorolnak ki orvosok és más, magasan képzett szakemberek.

Hat módszer, hogy hiteles vezető legyél 

Manapság a munkavállalók válogatnak az állások és a főnökök között, s hamar továbbállnak, ha nem tetszik nekik a munkahelyi atmoszféra. A hiteles vezető módszereit és stílusát ismertették a Piac & Profit Csapatépítési trendek – 2019 című konferenciájának előadói.

Hét trükk a munkaerő megtartásához 

Ma már a dolgozók válogatnak az állások között, nem fordítva. A mentor, a bevonáson alapuló együttműködés, a bizalom, a higgadt teljesítményértékelés mind számítanak abban, hogy a munkavállaló kilép-e, vagy ottmarad egy cégnél. A fizetés csak egy a megtartó erők közül. Erről is szó esett a Piac & Profit Csapatépítési trendek – 2019 konferenciáján.

A teljesítményhez kötött fizetéssel csak a munkáltató jár jól 

A teljesítményalapú fizetés terjed az Egyesült Államokban és Európában is. A módszer elvben hasznos lehet a munkaadó számára, de mindenképpen káros a munkavállalónak, az egészségére is.

Rekordot döntött a hazai kártyás fizetés 

Nőtt a magyarországi kibocsátású betéti kártyák, ugyanakkor csökkent a hitelkártyák száma Magyarországon. Tavaly a negyedik negyedévben az ügyfelek több mint 1547 milliárd forintot költöttek kártyákkal – a Magyar Nemzeti Bank friss összesítése szerint. 

Ön mihez fogna, ha kötelező lenne és jól fizetne a semmittevés? 

A svédországi Göteborgban állást hirdetnek. Havi 2.046 euró bruttó, fizetett szabadság, nyugdíj-jogosultság. A feltétel: az állás betöltője azt csinálhat, amit akar – akár az égvilágon semmit.

Ha úgyis mindig a kezünkben van, miért ne használnánk fizetésre is 

Több mint egy év alatt már közel 4 milliárd forintot költöttek a K&H mobiltárcás ügyfelei. Jellemző, hogy leginkább 5 ezer forint alatti vásárlásra használják a mobiljukat.

Utánvét és készpénz: soha nem szokunk le róla 

A magyar lakosság 2018-ban – a gazdasági fellendüléssel összhangban – már a webáruházakban is egyre többet vásárolt. Az éves átlagos költés összességében megközelítette a 133 ezer forintot – a GKI Digital és az Árukereső felmérése szerint.

A fizetések nőttek, a munkaerőhiány maradt 

Egyes területeken tizenöt százalékkal is nőttek a fizetések tavaly, mégis egyre több a nyitott pozíció, és a következő években a sorra bejelentett új beruházások miatt csak romlik majd a munkaerő-piaci helyzet – derült ki a Hays Hungary bérezési felméréséből.

Csak akkor emelkedhetnek tovább a lakásárak, ha a fizetések is 

Egy ötven négyzetméteres budapesti lakás a tavalyi átlagárakon 7,5 éves nettó fizetésből jött ki. Varsóban és Bukarestben szintén 7,5 év kellett hozzá, ezzel szemben Prágában és Pozsonyban több mint 8 évre volt szükség. Mivel a budapesti lakásárak már felzárkóznak a régió fővárosaihoz, a jövőben jelentősen mérséklődhet az áremelkedés üteme.

Csak akkor nőhet a főnök fizetése, ha csökken a légszennyezés 

A Shell bejelentette, hogy ”hosszú távú fizetések” attól függenek majd, hogy mennyire sikerült a vezetésnek csökkenteni a cég légszennyezését. Lehetséges, hogy más vállalatok is követik a Shell példáját, nemcsak az olajszektorban.

El sem tudja képzelni, hogy ennyi nyugdíj is van 

Dieter Zetsche, a Daimler-konszern vezérigazgatója májusban, 43 év után nyugalomba vonul vállalatától. Anyagi gondjai nem lesznek: egy napra eső nyugdíja 4.250 euró, azaz 1.4 millió forint lesz.

Majdnem 150 ezerre nőtt a minimálbér 

Már december 30-án megjelent a jövő évi minimálbért és a garantált bérminimumot rögzítő kormányrendelet a Magyar Közlönyben. A rendelet január 1-jén lépett hatályba, így keddtől bruttó 149 ezer frointra nőtt a minimálbér összege.

Rövidesen új pénzzel fizethetünk 

A jövő év elején, 2019. február 1-től kerülnek forgalomba az új 500 forintos bankjegyek, amelyek régi változataival 2019. október 31-ig fizethetünk majd.

Az ár és a kedvezmény mértéke számít a kuponos vásárlásnál 

Míg 8 éve átlagosan 3300 forintot költöttünk egy vásárlás alkalmával a legnagyobb bónuszos/kuponos oldalon, addig idén már közel 12 ezer forintnyi élmény vagy termék került átlagosan a kosarakba. A legtöbben a vásárlás értékét bankkártyával egyenlítették ki, az átutalás és a készpénz visszaszorulóban.

Így választ mukahelyet az Y és a Z generáció 

A rugalmas munkavégzés, az alapfizetés és a munkatársak személye a legfontosabb tényezők a jövő munkavállalói számára leendő munkahelyük kiválasztásakor.

Szeretné, ha nyilvános lenne a fizetése? 

A Nyugat-Európában megszokott trendekkel szemben itthon még mindig ritkának számít, ha egy cégnél nyilvánosak a fizetések. A TOP hiányszakmáknál rajzolódik ki leginkább, hogy miért nem érdemes elhallgatni a fizetést.

Ezért nem hajtanak a nők a vezetésre 

A német nőknek csak 30 százaléka szeretne vezetői pozícióba kerülni, és csak minden harmadik tartja egyáltalán lehetségesnek, hogy kinevezhetik vezetőnek. Az okok összetettek.

Az emberek harmada a minimálbért sem keresi meg 

A 2017. évi személyi jövedelemadó bevallások alapján a Policy Agenda megvizsgálta, hogy milyen béregyenlőtlenség figyelhető meg. Egyáltalán a klasszikus munkaviszonyos foglalkoztatás mennyire van jelen a dolgozói társadalomban. Nagyon torz bérrendszer, jelentős egyenlőtlenség, és sok radar alatti jövedelem – ezt mutatják a számok.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mi lesz a nyugdíjmegtakarításokkal?

Mi lesz a nyugdíjmegtakarításokkal?  

A témában nagyszabású konferenciát rendez november 21-én a Klasszis Média Budapesten.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Cégblog

Ezeknél a vállalatoknál jó dolgozni

Ezeknél a vállalatoknál jó dolgozni  

Ezek most Magyarország 10 legjobb munkáltatója a dolgozói vélemények alapján.

Klímablog

Felpörgés előtt az elektromos autók piaca

Felpörgés előtt az elektromos autók piaca  

Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat.

Gazdaság

Mi a legnagyobb adókockázat a cégeknél?

Mi a legnagyobb adókockázat a cégeknél?  

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo