Co2 cikkek
Hogyan neveljük a füvet?
Nem adják ingyen a szépen zöldellő gyepet: egy új kutatás kimutatta, a megmunkálásához szükséges anyagok és gépek négyszer annyi széndioxidot juttatnak a levegőbe, mint amennyit a növény elnyelni képes. Az ökológiai egyensúlyt nézve a fűnyíró gép tulajdonképpen stornózza a gyep hasznosságát. Esztétikai és használati értéke marad.
Vállalták emisszió-csökkentésüket a fő szennyezők
Fontos hét volt ez a klímaharcban: a decemberi koppenhágai csúcstalálkozó záró egyezsége értelmében a széndioxid-kibocsátás nagy részéért felelős országoknak január 31-ig kellett benyújtaniuk a döntéseiket a 2020-ig esedékes emissziós önkorlátozásukról. A hétvégi dátum miatt végül egy nappal később, hétfő estig várták a vállalásokat. Az 55 nyilatkozó állam közül a legtöbb megerősítette korábban jelzett ígéreteit: közöttük van az USA, Kína, India, Japán, Brazil és az EU 27 tagországa.
28 százalékkal csökkenti mérgesgáz-kibocsátását az USA
Barack Obama elnök pénteken bejelentette, az amerikai szövetségi kormány 2020-ig 28 százalékkal tervezi csökkenteni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. A koppenhágai megállapodás értelmében a világ országainak január 31-ig kell nyilatkozniuk vállalásaikról. Obama döntése mérvadó lehet, Amerika ígéretére várt minden érintett fél.
100 millió tonna CO2-t szívnak fel a tengeri sünök
Tudósok új harcostársakra bukkantak a klímaváltozás elleni küzdelemben - ezúttal az óceánok mélyén. A tengeri élővilág kutatói rájöttek, hogy más fajokhoz hasonlóan a tengeri sünök, a tengeri csillagok is magukba szívják a széndioxidot a vízben, számolt be az új felfedezésről a világ vezető természettudományos magazinja, a Nature.
Mi marad a koppenhágai vállalásokból?
Január végén eldőlhet, hogy mennyire lesz komoly a decemberi klímacsúcson létrejött nemzetközi megegyezés, azonban egy jogi érvényű megállapodásra még valószínűleg éveket kell várni - mondta Faragó Tibor, a koppenhágai klímacsúcs magyar tárgyalódelegációjának szakmai koordinátora egy rendezvényen szerdán.
Egymilliárd dollárt spórol az energiatakarékos lakosság
Az Egyesült Államok némely metropoliszának nagyobb az öko-lábnyoma, mint a világ egyes országainak önállóan. Bár a tengerentúlon az Európai Unióéhoz hasonló széndioxid-kvótarendszer nem köti meg a vállalatok füstölését, a Barack Obama által Koppenhágában ígért 17 százalékos emisszió-csökkentés nem lehetetlen: a cél elérésére az USA államainak felében már kidolgozták a konkrét helyi stratégiákat, törvénytervezeteket.
Több millió eurót vár a Főtáv
Értékesíti szén-dioxid-kvótájának egy részét a Budapesti Távhőszolgáltató (Főtáv) Zrt., mivel kevesebbet használt fel belőle; a társaság több millió euróra számít a tervezett eladásból - írta szombati számában a Magyar Hírlap.
Egyre kevésbé szennyez az EU
Folytatódott tavaly is a szén-dioxid kibocsátásának csökkenése az Európai Unióban - derül ki az unió környezetvédelmi ügynökségének (EEA) Brüsszelben nyilvánosságra hozott előzetes adataiból.
Sok család energiaszámlája csökkenhet
A szén-dioxid-kvóta eladásokból származó bevételből a zöldtárca első lépésként panelházak energiatakarékossági felújítását támogatja, melytől jó hatásfokú, mérhető szén-dioxid kibocsátás csökkentést vár, miközben ez jelentős megtakarítást jelent a panellakók közüzemi számláiban - jelentette be Szabó Imre környezetvédelmi miniszter. Több tízezer panel újulhat meg.
Energiahatékonyabb lakást akar? Egy részét kifizetik!
Közzétette a panelépületek szén-dioxid-kibocsátás csökkentését eredményező, energiahatékonysági beruházások támogatására a pályázati felhívást honlapján a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM); a vissza nem térítendő támogatás forrását a kiotói jegyzőkönyv szerint értékesített szén-dioxid-kvóta bevételek alkotják.
Egyre kevésbé szennyez az EU
Az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi-rendszere (ETS) hatálya alá tartozó létesítmények kibocsátása 3,06 százalékkal csökkent 2008-ban az egy évvel korábbihoz képest. Magyarország kibocsátása ugyanakkor - nyolc másik tagországhoz hasonlóan - növekedett az elmúlt esztendőben.
Milliárdokat is nyerhet, aki nem környezetszennyező
Megjelent az EU hivatalos honlapján Magyarország 2008-2012-es szén-dioxid-kvótájának kiosztási terve. A Magyarország által benyújtott és az EU által elfogadott új Nemzeti Kiosztás Terv szerint a magyar cégek évi 30,8 millió tonnányi kvótával kereskedhetnek az elkövetkező időszakban.
Japán nagybevásárlásra indult a régióban
Magyarországhoz hasonlóan Csehország is azt tervezi, hogy elad széndioxid kibocsátási egységeket Japánnak, összesen 40 millió tonnát, jelentette be a cseh környezetvédelmi miniszter hétfőn.
Meglépte, amit kellett az EU
A klímacsomagról az Európai Tanács múlt heti csúcsán született kompromisszumos megállapodást az Európai Parlament is nagy többséggel megszavazta. Ezzel a döntéssel végérvényesen jóváhagyták az unió 2020-ig megvalósítandó, energiahatékonyságra, megújuló energiákra és a szén-dioxid kibocsátásának csökkentésre vonatkozó "húszas" keretcsomagját.
Uniós döntés előtt: egekbe szöknek az energiaárak?
A december 11-12-én megrendezésre kerülő uniós csúcstalálkozón dönthetnek a tagállamok állam- és kormányfői az ambiciózus energia- és klímacsomagról. A közeledő EU-csúcsig azonban még számos kérdésben kell megállapodniuk a tagállamok képviselőinek.
A valóság, amiről mi még csak álmodunk
Svédországban az elmúlt 16 évben - miközben jelentős mértékben nőtt a gazdasági teljesítmény - kilenc százalékkal csökkent a széndioxid kibocsátás. A siker egyik kulcsa a biogáz, melynek köszönhetően modernizálták a távfűtést és a közlekedést. Mellékhatásként megoldódott a hulladékkezelés kérdése is, hiszen a szemetet szinte teljes mértékben az energia előállítására használják.
Megmenekült autógyártók
Az EU tagországai a világgazdasági visszaesés veszélye miatt hajlandók három év haladékot adni az autógyártóknak a co2-kibocsátás változtatásában.
Gyilkosabb üvegházhatású gáz terjed
Egy üvegházhatást okozó gáz mennyisége a korábbiakban feltételezettnél négyszer több, derül ki az Amerikai Egyesült Államokban végzett mérésekből.
Létkérdés, hogy ne csak a szánk legyen nagy
Magyarország a térség államaihoz képest fokozottan ki van téve az éghajlatváltozás várható negatív hatásainak, így elemi érdeke, hogy elősegítse a mielőbbi uniós és a globális összefogást - hangsúlyozza az Energia Klub közleményében annak kapcsán, hogy az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsa hosszú távú klíma- és energiapolitikai kérdéseket is napirendjére tűz a jövő héten.
Beszóltak a lengyelek az EU-nak
Lengyelország fokozott nyomásgyakorlással igyekszik módosítani az EU energiaszektorának szén-dioxid-kibocsátását csökkentő tervezetet. Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint Lengyelország kész a "nagyon határozott" fellépésre, amennyiben a téma napirendre kerül az EU vezetőinek jövő heti csúcstalálkozóján.
Gondok vannak az E.ON-al
Hazánk is közte van annak a hat országnak, akik miatt változhat az EU bizottságának légszennyezést csökkentő terve. Egy határidőt nehezményezünk.