A gyepen elheverünk, feltöltekezünk, a gyerekek rohangálnak, játszanak rajta. Hasznos. De ahogyan „előállítjuk" ezt a gyepet, az cseppet sem az - legalábbis nem környezeti szempontból, jelent meg egy erről szóló kutatás a Geophysical Research Letters nevű szakfolyóiratban.
A fű gyorsan növekvő gyökere magába és a földbe szívja az üvegházhatást keltő széndioxidot. De a gépesített öntözése, nyírása és arrébb dobása (ezt is gép végzi) sokkal nagyobb mérgesgáz-kibocsátással jár, mint amennyi elnyelésére a növény maga képes. Sokkal több? Egészen pontosan négyszeres az arány. Illetve az aránytalanság.
„Kéjgáz" a gyep alatt!
A University of California biokémikusa, Claudia Czimczik úgy látja, a városrendezésben felkapott, divatossá vált gyepesítés nem igazán segít az üvegházhatást okozó gázok megfékezésében. A szakember egyik kollégájával megvizsgálta a dél-kaliforniai fűparcellákat, melyeket az elmúlt 35 évben létesítettek. Az alattuk lévő földben évről-évre nő a karbon-telítettség. A következő fázisban azt nézték, milyen gázokat bocsátanak ki e gyepek? A gyeptalaj nitrous oxidot, az úgynevezett „kéjgázt" enged ki magából. Ez háromszázszor erősebb üvegházhatással bír, mint a széndioxid! Honnan kerül a kéjgáz a gyep alá? A növényvédőszerekből, amelyek kemikáliák. A focipályákon lévő gyep még károsabb a környezetre, mert ezek széndioxidot és kéjgázt is kibocsátanak, de kevés széndioxidot kötnek meg, mert minden évben letapossák és újraültetik őket. Nincs idejük a gázok elnyelésére.
Máshogy kell gondozni a füvet
Szó sincs róla, hogy el kellene vetni a füvesítés ötletét kertjeinkben, parkjainkban. Továbbra is vethetünk fűmagot, de máshogy kell művelnünk a füvet. Visszatérni a kézi fűnyírókhoz sokat jelentene a zöld fű „zöldebbé" tételében. Egyelőre nem tudni, hogy a tanulmány következtetései csak Kaliforniára érvényesek-e, vagy univerzális tanulságokkal bírnak a Föld összes emberileg létesített fűveire. Paul Robbins földrajz-professzor Lawn People (Gyepemberek) című könyvében már felvetette, hogy célszerű lenne a prériken található füvet beültetni a városokba, Amerikában másutt pedig szárazságtűrő kaktuszokat kellene nevelni a fű helyett.