A 2008-ban indult és 2012-ig tartó második kereskedelmi időszakban 6,5 százalékkal csökkent a kibocsátási egységek száma. „A három százalékos csökkenés részben a vállalatok kibocsátásuk csökkentése érdekében tett erőfeszítéseit tükrözik, válaszul a szén-dioxid magas árára és a gazdasági visszaesésre" - mondta Sztavrosz Dimasz, a környezetvédelemért felelős európai biztos, hozzátéve, hogy az ETS-nek köszönhetően a tagállamok a kibocsátásukat költséghatékonyan csökkenthetik, amely ösztönzést jelenthet más országoknak is hasonló rendszerek kiépítésére.
Az ETS hatálya alá tartozó uniós létesítmények 2008-as kibocsátása összesen 2 118 milliárd tonna szén-dioxid egyenérték volt, amely 3,06 százalékos csökkentést jelent 2007-hez képest. A kibocsátás annak ellenére csökkent, hogy a huszonhét tagállam GDP-je ebben az időszakban 0,8 százalékkal nőtt.
Ugyan a gazdasági válság érzékenyen érintette az ETS hatálya alá tartozó vállalkozásokat, a kibocsátás csökkenésében nagy szerepet játszottak a létesítmények által véghezvitt beruházások, amelyek a károsanyag-kibocsátás csökkentését célozták. Az ETS-ben 2008-ban 11 359 létesítmény vett részt, amely 213-mal kevesebb a 2007-es számnál. A csökkenés oka, hogy az előírások változása miatt több kisebb létesítmény kikerült a rendszerből.
Magyarország kibocsátása a 2007-es 26 836 758 tonna szén-dioxid egyenértékről 27 245 046-ra nőtt, miközben az ETS hatálya alá tartozó létesítmények száma 245-ről 237-re csökkent.
Egyre kevésbé szennyez az EU
Az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi-rendszere (ETS) hatálya alá tartozó létesítmények kibocsátása 3,06 százalékkal csökkent 2008-ban az egy évvel korábbihoz képest. Magyarország kibocsátása ugyanakkor - nyolc másik tagországhoz hasonlóan - növekedett az elmúlt esztendőben.
Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák
A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos
Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet
A két ország újabb listán ver minket.

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban
Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek.