Egymilliárd dollárt spórol az energiatakarékos lakosság

Az Egyesült Államok némely metropoliszának nagyobb az öko-lábnyoma, mint a világ egyes országainak önállóan. Bár a tengerentúlon az Európai Unióéhoz hasonló széndioxid-kvótarendszer nem köti meg a vállalatok füstölését, a Barack Obama által Koppenhágában ígért 17 százalékos emisszió-csökkentés nem lehetetlen: a cél elérésére az USA államainak felében már kidolgozták a konkrét helyi stratégiákat, törvénytervezeteket.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogy arról a napokban írtunk, az Environmental Protection Agency (EPA) szigorítani készül az ózonkeltő mérges gázok kibocsátásának határértékét az USA-ban. Az amerikai elnök koppenhágai ígéretét tíz éves ütemezésben vállalná az Egyesült Államok, vagyis 2020-ra érné el, hogy levegője számottevően tisztul. Az egyes államok felében a programtervek 7 százalékot valósítanának meg a 17 százalékos csökkentésből, állítja az Environment America nevű környezetvédő egyesület.

Big Apple: Zöld Alma

New York városa nemrég vezette be azt a törvényt, amely kötelezővé teszi az épületek  „energia-auditját". A szabályozás közel 22 000 komplexumot érint, gyár-, iroda- és lakóépületeket egyaránt, melyek a város széndioxid-kibocsátásának felét adják. Ennek értelmében a tulajdonosoknak egyelőre még nem kell nagyszabású átalakításokat végezniük, de a szabályozás mögötti indok az, hogy az audit elvégzésével az épületek üzemeltetői rájönnek arra, az energia-hatékony fütő- és hűtési rendszerek üzembe helyezése megtakarításokat eredményezhet a jövőben. Michael Bloomberg polgármester célja, hogy a nagyváros gázkibocsátása 2030-ra 30 százalékkal csökkenjen: a város körüli erőművekre emissziós korlátokat rótt ki - kilenc más észak-keleti államhoz hasonlóan.

Zöld Kalifornia

A 17 százalékos CO2-csökkentés másik felét az Egyesült Államok az alternatív energiaforrások használatától reméli: 27 állam fogadott el megújuló energiafogyasztást ösztönző szabályozást, írja a New York Times.

Kalifornia állam szenátusa jóváhagyta azt a törvénykezést, mely energiatakarékos tévékészülékeket követel meg az otthonokban és középületekben. A folyton bekapcsolva lévő tévék ugyanis az állam energiafogyasztásának 10 százalékát teszik ki. Az állam jelentős eredményeket ért el az üzemanyag-takarékos autók és a megújuló erőforrások általános elterjesztésében, továbbá javította erőművei hatékonyságát is. Mindezek egymilliárd dolláros megtakarításhoz vezetnek a lakosság energia-kiadásaiban, miközben évente egymilliárd tonnával csökkentik a CO2-emissziót (ami alig 1 százalékos csökkenésnek felel meg). Az óceánparti állam 2020-ra 25 százalékkal kívánja mérsékelni az ózonkeltő gázok kibocsátását.

Megoldatlan a széntörmelék raktározása is
Nemcsak a levegőjére kell vigyáznia az USA-nak: erőművei évente 130 millió tonna „szénhamut” produkálnak. A New York Times szerint ezzel meglehet tölteni egy olyan hosszú vonatot, amely Washingtonnál egészen Ausztráliáig elér! E hatalmas mennyiség egy részét újrahasznosítják a betongyártásban és más építési alapanyagok előállításában. De nagy része, közel 60 százaléka a laza szabályozás miatt gondatlanul kerül tárolásra a természetben, kültéri tározókban. Egy éve, 2009 januárjában hatalmas mennyiségű, egészségre ártalmas (arzén-tartalmú) szénsalak zúdolt le Tennessee keleti részén egy állami tulajdonú tároló tóból a környező lakott területekre. Az egymilliárd(!) tonnás szénsalak nemcsak a közeli vizeket veszélyeztette, de komoly szennyező hatással volt a levegőre is. Az EPA azonnal ígéretet tett rá, hogy szigorítani fogja a hamuszerű széntörmelék elhelyezésére vonatkozó jogszabályokat. A rendelkezések érvényre léptetését erős lobbizás akasztotta meg az iparági szereplők részéről. A napilap értesülése szerint az EPA egyik benső jelentése felvetette, hogy a szénsalakot nyilvánítsák veszélyes anyagnak, ezáltal szövetségi hatáskörbe esne, nem pedig az államok egyedi szabályozása alá.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo