Egymilliárd dollárt spórol az energiatakarékos lakosság

Az Egyesült Államok némely metropoliszának nagyobb az öko-lábnyoma, mint a világ egyes országainak önállóan. Bár a tengerentúlon az Európai Unióéhoz hasonló széndioxid-kvótarendszer nem köti meg a vállalatok füstölését, a Barack Obama által Koppenhágában ígért 17 százalékos emisszió-csökkentés nem lehetetlen: a cél elérésére az USA államainak felében már kidolgozták a konkrét helyi stratégiákat, törvénytervezeteket.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogy arról a napokban írtunk, az Environmental Protection Agency (EPA) szigorítani készül az ózonkeltő mérges gázok kibocsátásának határértékét az USA-ban. Az amerikai elnök koppenhágai ígéretét tíz éves ütemezésben vállalná az Egyesült Államok, vagyis 2020-ra érné el, hogy levegője számottevően tisztul. Az egyes államok felében a programtervek 7 százalékot valósítanának meg a 17 százalékos csökkentésből, állítja az Environment America nevű környezetvédő egyesület.

Big Apple: Zöld Alma

New York városa nemrég vezette be azt a törvényt, amely kötelezővé teszi az épületek  „energia-auditját". A szabályozás közel 22 000 komplexumot érint, gyár-, iroda- és lakóépületeket egyaránt, melyek a város széndioxid-kibocsátásának felét adják. Ennek értelmében a tulajdonosoknak egyelőre még nem kell nagyszabású átalakításokat végezniük, de a szabályozás mögötti indok az, hogy az audit elvégzésével az épületek üzemeltetői rájönnek arra, az energia-hatékony fütő- és hűtési rendszerek üzembe helyezése megtakarításokat eredményezhet a jövőben. Michael Bloomberg polgármester célja, hogy a nagyváros gázkibocsátása 2030-ra 30 százalékkal csökkenjen: a város körüli erőművekre emissziós korlátokat rótt ki - kilenc más észak-keleti államhoz hasonlóan.

Zöld Kalifornia

A 17 százalékos CO2-csökkentés másik felét az Egyesült Államok az alternatív energiaforrások használatától reméli: 27 állam fogadott el megújuló energiafogyasztást ösztönző szabályozást, írja a New York Times.

Kalifornia állam szenátusa jóváhagyta azt a törvénykezést, mely energiatakarékos tévékészülékeket követel meg az otthonokban és középületekben. A folyton bekapcsolva lévő tévék ugyanis az állam energiafogyasztásának 10 százalékát teszik ki. Az állam jelentős eredményeket ért el az üzemanyag-takarékos autók és a megújuló erőforrások általános elterjesztésében, továbbá javította erőművei hatékonyságát is. Mindezek egymilliárd dolláros megtakarításhoz vezetnek a lakosság energia-kiadásaiban, miközben évente egymilliárd tonnával csökkentik a CO2-emissziót (ami alig 1 százalékos csökkenésnek felel meg). Az óceánparti állam 2020-ra 25 százalékkal kívánja mérsékelni az ózonkeltő gázok kibocsátását.

Megoldatlan a széntörmelék raktározása is
Nemcsak a levegőjére kell vigyáznia az USA-nak: erőművei évente 130 millió tonna „szénhamut” produkálnak. A New York Times szerint ezzel meglehet tölteni egy olyan hosszú vonatot, amely Washingtonnál egészen Ausztráliáig elér! E hatalmas mennyiség egy részét újrahasznosítják a betongyártásban és más építési alapanyagok előállításában. De nagy része, közel 60 százaléka a laza szabályozás miatt gondatlanul kerül tárolásra a természetben, kültéri tározókban. Egy éve, 2009 januárjában hatalmas mennyiségű, egészségre ártalmas (arzén-tartalmú) szénsalak zúdolt le Tennessee keleti részén egy állami tulajdonú tároló tóból a környező lakott területekre. Az egymilliárd(!) tonnás szénsalak nemcsak a közeli vizeket veszélyeztette, de komoly szennyező hatással volt a levegőre is. Az EPA azonnal ígéretet tett rá, hogy szigorítani fogja a hamuszerű széntörmelék elhelyezésére vonatkozó jogszabályokat. A rendelkezések érvényre léptetését erős lobbizás akasztotta meg az iparági szereplők részéről. A napilap értesülése szerint az EPA egyik benső jelentése felvetette, hogy a szénsalakot nyilvánítsák veszélyes anyagnak, ezáltal szövetségi hatáskörbe esne, nem pedig az államok egyedi szabályozása alá.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo