Ahogy arról a napokban írtunk, az Environmental Protection Agency (EPA) szigorítani készül az ózonkeltő mérges gázok kibocsátásának határértékét az USA-ban. Az amerikai elnök koppenhágai ígéretét tíz éves ütemezésben vállalná az Egyesült Államok, vagyis 2020-ra érné el, hogy levegője számottevően tisztul. Az egyes államok felében a programtervek 7 százalékot valósítanának meg a 17 százalékos csökkentésből, állítja az Environment America nevű környezetvédő egyesület.
Big Apple: Zöld Alma
New York városa nemrég vezette be azt a törvényt, amely kötelezővé teszi az épületek „energia-auditját". A szabályozás közel 22 000 komplexumot érint, gyár-, iroda- és lakóépületeket egyaránt, melyek a város széndioxid-kibocsátásának felét adják. Ennek értelmében a tulajdonosoknak egyelőre még nem kell nagyszabású átalakításokat végezniük, de a szabályozás mögötti indok az, hogy az audit elvégzésével az épületek üzemeltetői rájönnek arra, az energia-hatékony fütő- és hűtési rendszerek üzembe helyezése megtakarításokat eredményezhet a jövőben. Michael Bloomberg polgármester célja, hogy a nagyváros gázkibocsátása 2030-ra 30 százalékkal csökkenjen: a város körüli erőművekre emissziós korlátokat rótt ki - kilenc más észak-keleti államhoz hasonlóan.
Zöld Kalifornia
A 17 százalékos CO2-csökkentés másik felét az Egyesült Államok az alternatív energiaforrások használatától reméli: 27 állam fogadott el megújuló energiafogyasztást ösztönző szabályozást, írja a New York Times.
Kalifornia állam szenátusa jóváhagyta azt a törvénykezést, mely energiatakarékos tévékészülékeket követel meg az otthonokban és középületekben. A folyton bekapcsolva lévő tévék ugyanis az állam energiafogyasztásának 10 százalékát teszik ki. Az állam jelentős eredményeket ért el az üzemanyag-takarékos autók és a megújuló erőforrások általános elterjesztésében, továbbá javította erőművei hatékonyságát is. Mindezek egymilliárd dolláros megtakarításhoz vezetnek a lakosság energia-kiadásaiban, miközben évente egymilliárd tonnával csökkentik a CO2-emissziót (ami alig 1 százalékos csökkenésnek felel meg). Az óceánparti állam 2020-ra 25 százalékkal kívánja mérsékelni az ózonkeltő gázok kibocsátását.