Cégblog


Kilenc éves rekorddal zárult 2021 a magyar cégvilágban

Kilenc éves rekorddal zárult 2021 a magyar cégvilágban 

Nagyot ugrott 2021-ben a cégbejegyzések száma, a cégtörlések száma viszont alacsonyan maradt, így közel egy évtized után újra növekedett a társas vállalkozások száma Magyarországon.
Hogyan léphet új szintre egy vállalkozás?

Hogyan léphet új szintre egy vállalkozás? 

Egy vállalkozás indulásakor előnyt jelenthet, ha saját tőkéből indul és minden feladat egy kézben összpontosul, hiszen így a döntéshozatal is gyorsabb. A növekedésnek azonban éppen ez szabhat határt. Ahhoz ugyanis, hogy egy vállalkozás szintet tudjon lépni, már csapatban kell gondolkodni. A megbízható, jól képzett alkalmazottak és a külső szakmai partnerek, tanácsadók teszik azt lehetővé, hogy a vállalkozás a hirtelen növekvő keresletet, egy új üzleti lehetőséget vagy a megváltozott fogyasztói igények kiszolgálását is gyorsan, rugalmasan, biztos pénzügyi háttérrel tudja megugrani.
Akár 1 millió forintot is lehet keresni az Aldinál 

Akár 1 millió forintot is lehet keresni az Aldinál  

Valamennyi munkakörben egységesen 8 százakékkal emelik a béreket. Az áruházi és a logisztikai munkatársak a vállalatnál eltöltött 5 év után már több mint 432 ezer forintos bruttó munkabérre számíthatnak, egy kiemelt forgalmú áruházban 10 éve dolgozó üzletvezető munkabére 1 millió forint fölé emelkedik. Az áruházlánc új pozíciót is létrehozott: az üzletvezető-helyettesek bére havi bruttó 522 800 forintnál kezdődik.
Kockázatok sorát hozhatja 2022

Kockázatok sorát hozhatja 2022 

Várható volt, hogy a jövedelemnövekedés és a piaci hozamok elmúlt évben tapasztalt gyors felpattanása előbb-utóbb kifullad. A folyamat már megkezdődött, és 2022-ben is folytatódni fog. A kérdés az, hogy kemény vagy puha landolásra készüljünk-e. Jelenleg a részvények esetében a puha landolás valószínűbbnek látszik, de van néhány olyan kockázati tényező, amely okozhat némi kellemetlenséget a piac számára.
Pofátlan csalás terjed: visszaélnek az egyik áruházlánc nevével

Pofátlan csalás terjed: visszaélnek az egyik áruházlánc nevével 

A Facebookon terjed az a hamis nyereményjáték, amiben az Auchan nevével visszaélve csalók próbálnak személyes adatokhoz hozzájutni és pénzt kicsalni.
Környezetbarát szigetelőanyagot keresel? Jó helyen jársz!

Környezetbarát szigetelőanyagot keresel? Jó helyen jársz! 

Ha éppen építkezni készülsz vagy felújítani a már meglévő otthonodat, akkor biztosan teljesen tele a fejed törvényi előírásokkal, különféle megoldási lehetőségekkel, alapanyagokkal, valamint azok áraival és lelőhelyeivel.
Így adózunk az idén - mely cégek lehetnek a legnagyobb nyertesek?

Így adózunk az idén - mely cégek lehetnek a legnagyobb nyertesek? 

Szinte mindenkit érintenek az adócsökkentések 2022-ben, összességében több mint 1500 milliárd forint marad többek között a családoknál, a fiataloknál, a kis- és közepes vállalkozásoknál, a kripto-devizával kereskedőknél, valamint a munkáltatói adó csökkentése és a minimálbér emelése révén a dolgozók jelentős többségénél is.
Annyi futárszolgálat van, melyiket válasszam?

Annyi futárszolgálat van, melyiket válasszam? 

Legyen szó akár belföldi, akár külföldi csomagküldésről, nagyon fontos, hogy megtaláljuk azt a futárszolgálatot, amely számunkra a legjobb szolgáltatást tudja nyújtani. Ma már annyi szolgáltató van a piacon, hogy ez komoly kutatómunkát igényel, ha az adott csomagnak, illetve a saját igényeidnek is szeretnél megfelelő futárcéget találni.
Pénzesővel indul 2022 - mire szerezhetnek támogatást a cégek?

Pénzesővel indul 2022 - mire szerezhetnek támogatást a cégek? 

Izgalmas év volt a 2021-es pályázati szempontból is: elindult a 2021-2027-es pályázati ciklus és maradtak források a 2014-2020-as időszakból is 2022 eleje szintén izgalmasnak ígérkezik: összességében több mint 350 milliárd forint vállalati támogatást számolt össze a Via Credit az év első három hónapjában. 2022-ben a GINOP Plusz program fog dominálni, beindul a DIMOP Plusz program, ami az informatika területén kínál támogatásokat, illetve várjuk az NKFIH hiánypótló KKV START Innováció kiírását – összegezte a pályázati tanácsadó.
Kivárásra játszanak a legnagyobb magyar vállalatok

Kivárásra játszanak a legnagyobb magyar vállalatok 

Rengeteg cég maradt adós saját magának új fejlesztésekkel, termékekkel az elmúlt két évben. Még az igazán nagy, 10 milliárd forintot meghaladó forgalmú magyar vállalkozásoknak is mindössze 37 százaléka rukkolt elő újdonsággal - derül ki a K&H innovációs indexéből. A visszafogott fejlesztési kedv magyarázható a pandémiából adódó bizonytalan környezettel. Elsősorban a közepesnek mondható 2-4 milliárdos és 4-10 milliárdos cégek voltak aktívak, 46 és 43 százalékuk fejlesztett új szolgáltatást vagy terméket, míg a legkisebb vállalkozásoknak csak a negyede.

Kitolták a határidőt: még egy hónapig jelentkezhetnek erre a programra a vállalatok 

Január végéig hosszabbodik meg a munkahelyi képzéseket támogató program beadási határideje.

Fájdalmas éven van túl a magyar autóipar 

A világszerte tapasztalható ellátási nehézségek a magyar járműgyártásra is kihatottak. A chiphiány miatt a hazai gyárak több alkalommal is kényszerszünetet tartottak, így a szektor teljesítménye messze elmaradt a várttól.

Varga Mihály fontos bejelentést tett 

Jövőre is folytatódik a nagyvállalati beruházásösztönző program 25 milliárd forintos kerettel - jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter közösségi oldalán.

Elszállhatnak a cégek költségei 

Egészen pontosan 15 százalékkal nőhetnek a kis- és közepes vállalkozások költségei jövőre.

Ezek lesznek a legfontosabb adóváltozások 2022-ben 

Eléri jövőre az 1500 milliárd forintot a magánszemélyeknek és vállalkozásoknak biztosított adócsökkentési intézkedések összege. Többek között szja-mentességet kapnak a 25 év alattiak, adóvisszatérítést a családok, valamint csökken a szocho, az ekho és a kiva is. Számos, adózással kapcsolatos jogszabály változik 2022. január 1-jétől, ezeket gyűjtötte össze elemzésében Dr. Bákonyi László adójogi szakjogász.

Év végi ajándékot kaptak a magyar vállalkozások 

Meghosszabbodnak a hazai vállalkozások újraindítását segítő hiteltermékek a Széchenyi Kártya Programban. Egy 100 millió forintos, tehát átlagos méretű beruházási hitel esetén a teljes futamidő alatt egy kisvállalkozás 25 millió forintot tud megspórolni a piacon elérhető hitelekhez képest. Ez akár több mint 200 ezer forinttal kisebb havi törlesztőt jelen a Széchenyi Kártya Programnak köszönhetően.

Lecsaptak a Pest megyei cégre - lejárt élelmiszereket vontak ki 

Egy Pest megyei telephelyen egy vállalkozás több raktárát ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. A vizsgálat során több mint 40 tonna lejárt élelmiszer forgalomból való kivonását rendelte el a hatóság. A termékek között 5-6 éve lejárt élelmiszerek is akadtak.

Az 5 legjelentősebb tiltott tevékenység a Twitch-en 

A 2011-ben alapított Twitch egy élő videostreaming platform, ahol szinte mindenféle tartalom megtalálható, a főzéstől kezdve a zenén át a kérdezz-felelekig. A Twitch forgalmának a legjelentősebb részét azonban a videójátékok és azok közvetítései jelentik. Ennek oka, hogy a legújabb videojátékokkal lépést tartnai drága és időigényes lehet. Emiatt sok játékos egy Twitch streamre látogat el, ahol megnézheti, hogy egy játék megfelelő-e a számára.

Ez lenne a megoldás a munkaerőhiányra az építőiparban? 

Ma még sokan hitetlenkedve kapják fel a fejüket, ha meghallják, hogy valaki nőként, például burkolóként dolgozik, pedig a női burkolók semmiben nem maradnak el férfi kollégáiktól, sőt, például precizitásban akár túl is tesznek rajtuk. Egyre több nő dolgozik az építőiparban és a jövőben jelentősen nőni fog a számuk – állítja Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője.

Évi 40-50 millió darab okosélelmiszert is gyárthat az új debreceni üzem 

Kilenc hónap alatt elkészült a Hajdúsági Sütödék-csoport debreceni új üzeme, a csaknem egymilliárd forintos beruházást 800 ezer euró európai uniós támogatás felhasználásával valósították meg.

A koronavírus újabb hullámai sem szabnak gátat a kkv-k beruházási terveinek 

A cégek nagyjából háromnegyede készül beruházni a következő egy évben, derült ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi eredményéből. A legtöbben informatikai fejlesztésre, ezen belül főként hardver és szoftvervásárlásra készülnek. A következő egy év fejlesztéseiben a legaktívabbak a középvállalkozások lehetnek, akiknek 85 százaléka tervez beruházást.

Fontos jel a cégvezetőknek: egyre optimistábbak a fogyasztók 

A fogyasztók egyre nagyobb számban térnek vissza az üzletekben történő vásárláshoz, és a házon kívüli szórakozás és az utazás is egyre nagyobb teret nyer, mivel ötből hárman optimistán tekintenek a jövőbe – derül ki a PwC 2021-es Global Consumer Insights Pulse felméréséből. A derűlátás 23 százalékponttal magasabb a legalább részben beoltottak és 10 százalékponttal magasabb az otthonról dolgozók körében. Az üzletben történő vásárlás ismét fellendülőben van, miközben az online beszerzés is tovább növekszik; a vásárlók 41 százaléka naponta vagy hetente vesz valamit mobileszközön vagy okostelefonon keresztül.

Pályázati cunamit hozott 2021 

Izgalmas év után vagyunk a pályázatok világában: elindult a 2021-2027-es pályázati ciklus és maradtak források a 2014-2020-as időszakból is. Ez is magyarázza az év során tapasztalható forrásbőséget a GINOP programon belül. Több jelentős kiírás határozta meg a 2021-es évet, ezek közül 8+1-et gyűjtött össze a Via Credit pályázati tanácsadó.

Ezt is a pandémia gyorsította fel: jobban figyelnek a nagy cégek a dolgozóik fizikai és mentális egészségére 

A járványhelyzet alatt is folyamatosan dübörgő gyárakban már rövidtávon is jelentkezett a munkaerőhiány, ami a piaci előrejelzések szerint a következő években is állandósulni látszik. A probléma megoldásához nagyban hozzájárulnak a munkaerő-kölcsönzéssel és -közvetítéssel foglalkozó HR szolgáltatók is, akik felé folyamatosan egyre nagyobb igényt támasztanak a munkáltatók és a munkavállalók is. A piaci tapasztalatok alapján két irány bontakozik ki a munkaerőhiány leküzdésére: a külföldiek alkalmazása, valamint a meglévő kollégák egészségügyi állapotára való odafigyelés.

Ki felel azért, ha a munkavállaló rosszul lesz az oltástól? 

Sok kérdés merül fel a munkáltató által kötelezővé tehető oltás kapcsán. Ezek közül is kiemelkedik, hogy felelőssé tehető-e a munkáltató azért, ha kötelezővé tette az oltást és az egy munkavállalónál mellékhatást okoz. A kötelező oltást szabályozó kormányrendelet ezt a kérdést nem rendezi, a Munka Törvénykönyve pedig nincs felkészülve egy ilyen esetre, emiatt minél mélyebbre ásunk a felelősségi kérdésekben, annál bizonytalanabb lesz a válasz – összegzi a Niveus Consulting Group.

100 ezer forintot kapnak a kirúgott dolgozók 

A Continentaltól elbocsátott dolgozókon segítenek.

Az Orbán-kormány és a német cégek: a kutya ugat, a karaván halad 

Berlin szemmel tartja a magyarországi német vállalatok érdekeit, de nem ez dönti el a Magyarországgal kapcsolatos politikát. Az általunk megkérdezett elemzők, gazdasági szereplők és diplomaták úgy látják, az új, baloldali–liberális kormány kritikusabb lesz elődjénél az Orbán-kormánnyal szemben, de a gazdasági kapcsolatok nincsenek veszélyben. Amíg EU-tagok vagyunk, és megy az üzlet, maradnak a német cégek.

Így adóztatná a multikat az EU 

Az Európai Bizottság olyan irányelvre tett javaslatot, amely minimális tényleges adókulcsot ír elő a nagy multinacionális csoportok globális tevékenységeinek. 

Jó hírt kaptak a Mol dolgozói 

Részvényt kaphatnak a munkavállalók.

Vizsgálódott a hatóság: súlyos gondokat találtak ezen a piacon 

Komoly importkitettség és átláthatatlan árazás jellemzi az építési fa piacot.

Vége a razziának: több mint 400 benzinkutat ellenőriztek 

Budapesti és Pest megyei kutaknál tartottak razziát.

Nem lesz pardon: durva bírságra számíthat, aki átveri a magyarokat 

Jövő nyártól bírságolással vehetik fel a kesztyűt a hatóságok a kettős minőséggel szemben.

Adózás 2022-ben: mi változik jövőre? 

A jövőre sokkal kedvezőbbé váló átalányadó a legkisebb vállalkozások mellett sok mellékállásban vállalkozó, de főállásban dolgozónak hozhat könnyebbséget. Emellett segítheti a vállalkozóvá válást is, hiszen ezzel az adóval könnyen, egyszerűen és szinte kockázat nélkül próbálhatja ki magát bárki az üzleti szférában - mondta a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára az MTI-nek.

Ha másfél évet kell várni egy kocsira, az mindenkinek fejfájást okoz 

Az ellátási nehézségek és a kamatkörnyezet drasztikus változása a lízingcégeknek is feladja a leckét, mondta el lapunknak Vály Judit, a Magyar Bankholding lízing vezetője. Szerinte a három nagy hazai bank fúziójából létrejövő szervezet egy lépéssel megelőzte a konszolidáció előtt álló piacot.

Év végéig még lehet tbsz-t és nyesz-t nyitni – hívja fel a figyelmet a CIB Bank igazgatója 

Dócs János közlése szerint, míg két éve 50 százalék körül volt a kötvények és azon belül is az államkötvények súlya, addig ez mára 35 százalékos arányra mérséklődött, miközben a direkt egyedi részvénykitettség már 20 százalék közelében tartózkodik.

Megbicsaklott a cégtörlési hullám, de még közel sincs vége a céghullásnak 

Novemberben némi meglepetésre csupán 2026 cégtörlés került közzétételre Magyarországon.

Új világ jön a jótállásoknál 

Az átfogó szabályváltozás után kisebb, de fontos újdonságok jönnek a jótállás-szavatosságban 2022-ben.

Nem ment el a vállalatok beruházási kedve a járvány alatt 

Szinte minden második vállalkozás végrehajtott beruházást az elmúlt két évben – derül ki a Magyar Bankholding kis- és középvállalkozásokra fókuszáló piackutatásából. A megkérdezett vállalatok elsősorban kapacitásbővítés és technológiai fejlesztés céljából döntöttek a beruházások mellett, amelyeket leginkább saját tőke bevonásával finanszíroztak, de jelentős arányban vettek igénybe államilag támogatott és piaci kamatozású hiteleket is.

Ráöntik a pénzt a hazai cégekre - így lehet akár 200 millió forintot is szerezni 

100 milliárd forint keretösszegű pályázat indul a kkv-knak.

A Mercateo arculatot vált 

Átalakultunk és márkanevet váltottunk: ebben az évben üzleteinket egyetlen név alatt egyesítettük – a Unite alatt. Tudjuk, hogy a B2B rendszerek csak akkor sikeresek, ha hozzáadott értéket teremtenek minden érintett számára. Feladatunknak tekintjük a vevők és a beszállítók összekapcsolását a kölcsönös előnyök valamint egy fenntartható gazdaság érdekében. Unite hálózatunk pontosan ezt az alapötletet testesíti meg.

Miért kerültek nagy bajba a legolcsóbb benzinkutak? 

A diszkont kutak gyakorlatilag elveszítették versenyképességüket a hatósági ár bevezetésével, hiszen egyetlen előnyük az olcsóbb ár volt. A prémium benzin vásárlás pedig körülbelül negyedével esett vissza.

Űripari kkv-knak indul program - rengeteg cég jelentkezését várják 

A mikro-, kis- és középvállalatok (kkv) exporttevékenységét segíti a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség "Fit for Export" programja, a januárban induló felkészítésre már lehet jelentkezni.

Hol fizetnek év végi jutalmat a dolgozóknak? 

Az év végéhez közeledve minden cégnél felmerül a kérdés: hogyan ismerjék el a dolgozók munkáját. Mi legyen a bónusszal? Lesz egyáltalán? Vagy nem lesz? Ezek megválaszolása különösen nehéz volt tavaly is, most is.

Furcsa folyamat zajlik: sorra dőlnek be az építőipari cégek 

Bár az építőipari termelés volumene kezd stabilizálódni a COVID előtti szinten, a megszűnő cégek száma továbbra is rendkívül magas, különösen a fővárosban.

Kettős élelmiszer minőség: jöhetnek a büntetések 

Az elmúlt hónapokban jelentős nyilvánosságot kapott az élelmiszerek és egyéb termékek kettős minőségben történő forgalomba hozatalát tilalmazó, illetve az ilyen kereskedelmi gyakorlatot szankcionáló jogszabályok elfogadása és ezeknek 2022. májusában való hatályba lépése. Várható, hogy az ilyen kereskedelmi gyakorlatot folytató vállalkozások súlyos bírságra számíthatnak. E szabályok élelmiszerek tekintetében történő gyakorlati alkalmazása ugyanakkor jelenleg még számtalan kérdést vet fel. A Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda járta körbe a részleteket.

Beszolgáltatási kötelezettség és magasabb adó – ezt kapták karácsonyra a nagy üzletláncok 

Hétfőn este benyújtották, majd kedden a parlament meg is szavazta azt a törvénymódosítást, aminek a célkeresztjében a 100 milliárd forintnál nagyobb forgalmú élelmiszerkereskedelmi láncok állnak.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Infokom

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától?

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától? 

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia munkahelyi hatását.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo