Cégblog


Keresik az év fiatal vállalkozóját

Keresik az év fiatal vállalkozóját 

A FIVOSZ 13. alkalommal hirdeti meg az Országos Fiatal Vállalkozói Díjat. A fiatal vállalkozók legnagyobb presztízsű magyarországi díjára a 18 és 40 év közötti, saját vállalkozással bíró természetes személyek jelentkezhetnek, illetve jelölhetők 2021. november 8-ig. Idén egy új kategóriában az év kezdő fiatal vállalkozóját is elismerik majd.
Sok pályázati pénz zúdul az agrárszektorra

Sok pályázati pénz zúdul az agrárszektorra 

A 15-20 évvel ezelőtt elkezdődött folyamat, ami eleinte csupán kutatásokban és az egyetemi oktatásban volt téma, mára elkerülhetetlenné vált: muszáj racionalizálni az anyagkijuttatást a mezőgazdaságban, azaz cél-és okszerűen kell műtrágyázni, növényvédelmi kezeléseket folytatni, kizárólag ott, ahol arra szükség van.
5 ok, amiért a Hangalámondás (voice-over) jelenti a reklám jövőjét

5 ok, amiért a Hangalámondás (voice-over) jelenti a reklám jövőjét 

Egy karakter vagy egy ötlet megértéséhez az embereknek legtöbbször többre van szükségük egy egyszerű magyarázatnál. Az emberek képesek együtt érezni másokkal és kapcsolatba lépni az őket meghaladó entitásokkal. Mivel a hanggal közvetítjük az üzenetet, a hangalámondó művész mindent megváltoztathat egy videóban. A videón kívül is kapcsolatba léphetnek a közönséggel.
A Széchenyi Alapok lett a Euroventures új alapjának legnagyobb befektetője

A Széchenyi Alapok lett a Euroventures új alapjának legnagyobb befektetője 

A Széchenyi Alapok 5,6 milliárd forintot fektet a Euroventures legújabb alapjába, amivel annak mérete 16,7 milliárd forintra nő. Ezzel a Széchenyi Alapok lett a legnagyobb befektető, többek között olyanok mellett, mint az EIB tulajdonú EIF, az EBRD, és egy nagy hazai nyugdíjpénztár. A Euroventures az egyik legnagyobb múltú és legsikeresebb hazai kockázati tőkealap-kezelő, számos sikeres befektetéssel a háta mögött. Az utóbbi 31 év során ez már az ötödik általa kezelt alap, mellyel most elsősorban Magyarországon és a közép-kelet európai régióban tervez befektetni.
Munkahelyi feszkó? Van megoldás!

Munkahelyi feszkó? Van megoldás! 

A járvány után is megmaradni látszó home office vagy hibrid munkavégzés nemcsak új lehetőségeket, hanem új problémákat is hozott a kollégák közötti kapcsolatokban. A fizikai együttlét hiánya akár még növelheti is a munkahelyi konfliktusokat. A folyton konfrontálódó részlegeket és kollégákat azonban nem reménytelen kibékíteni.
Könnyebb lesz bejelenteni a vállalati korrupciót

Könnyebb lesz bejelenteni a vállalati korrupciót 

Hamarosan minden hazai közép- és nagyvállalatnál lehetővé kell tenni, hogy egy névtelenséget biztosító etikai forródróton keresztül jelenthessék a dolgozók a szabálysértéseket. Az Európai Unió 2021. december 17-ig adott erre időt a több mint 249 főt alkalmazó szervezeteknek.
5+1 hasznos tipp a hatékony hibrid meetingekhez

5+1 hasznos tipp a hatékony hibrid meetingekhez 

A pandémia és a távmunka széleskörű elterjedése alaposan felforgatta az irodai lét mindennapjait. Az online meetingek még olyan vállalatoknál is hétköznapivá váltak, ahol ez korábban elképzelhetetlen volt. A legtöbb cégnél a visszatérést követően is a legtöbb megbeszélés hibrid jelleggel zajlik, azaz a résztvevők egy része az irodából, míg mások otthonról, külső helyszínről jelentkeznek be. Cikkünkben 5+1 olyan tippet gyűjtöttünk össze, amik segíthetnek a hatékony, eredményes és zavartalan hibrid meeting lebonyolításában.
Felzárkózási potenciált tartogat a közép-európai részvénypiac

Felzárkózási potenciált tartogat a közép-európai részvénypiac 

A közép-európai részvénypiacok a COVID-válság 2020. eleji kitörése óta alulteljesítők voltak, és az értékeltségük is átlagosnak mondható a fejlett piacokkal szemben. A jövőbeli teljesítményre ez jó hatással lehet, jelentős felzárkózási potenciált tartogathat a régió. A közép-európai célpiacokon befektető OTP Quality és OTP Közép-Európai Részvény Alapot kezelő szakemberekkel beszélgettünk.
Költség- és energiatakarékos fűtésé a jövő

Költség- és energiatakarékos fűtésé a jövő 

Láthatatlan és mégis komfortos?
Megvan, mikor juthatnak pénzhez a tejtermelők

Megvan, mikor juthatnak pénzhez a tejtermelők 

Már októberben megkezdődik a tejtermelést segítő támogatások kifizetése.

Jön az Amazon, nő a magyar webshopok fenyegetettsége - mi lesz így a cégekkel? 

Az Amazon a világ vezető e-kereskedelmi piactere. Tavaszi, lengyelországi piacra lépésével megkezdte terjeszkedését Közép-Kelet-Európában. Már nem az a kérdés, hogy jön-e Magyarországra, hanem hogy mikor. A hazai e-kereskedőknek fel kell készülniük, hogy megvédhessék a piacaikat. Jelentős hátrányt kell ledolgozni, és az idő sürget.

Újabb tőkebefektetéssel segítik a hazai startup cégeket 

A Széchenyi Alapokon keresztül 5,6 milliárd forintot fektet be a kormány az egyik legsikeresebb hazai kockázati tőkebefektető, a Euroventures legújabb alapjába - jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter.

Az Etisoft új Magyarországi részlege: korszerű ipari jelzések, egyedi fejlesztésű megoldások 

Az Etisoft vállalat immár több, mint 25 éve gyárt egyedi, modern és minőségi címkéket és Auto ID rendszereket – munkásságát ez idő alatt folyamatos fejlődés és terjeszkedés jellemezte, aminek meg is lett az eredménye. A cég ugyanis 2018-ban Budapesten megnyitotta legújabb részlegét. A magyarok és a lengyelek között mindig is megvolt a kölcsönös szimpátia, és az Etisoft számára nem ismeretlen a magyarországi piac. Ezek fejében egyáltalán nem tűnt logikátlannak a lépés, hogy a vállalat egy új részleggel bővült kis hazánkban.

Újabb feladattal nehezítik meg a vendéglátósok életét 

Novembertől a vendéglátó üzletek üzemeltetőinek is regisztrálniuk kell a turisztikai ügynökség adatszolgáltatási felületén.

16 milliárd forintból 13 milliárdot már odaítéltek - így áll az egyik céges pályázat 

30 ezer fölött az igénylések száma a vállalkozások munkaerő támogatása programban.

Munkaadók: az 5 százalékpontos szochó-csökkentést is elbírná a költségvetés 

A kormány 4-et mondott, a munkaadók viszont kitartanak az 5 százalékpontos szochó-csökkentés mellett.

Iroda és távmunka: hogyan reagálnak a cégek az új helyzetre? 

Miközben az emberek élvezik, hogy sok esetben szabadon választhatják meg a munkavégzés helyét, a motivációt, támogatást és tudásátadást jelentő munkahelyi közösségtől való eltávolodást rosszul viselik: tavasszal a dolgozók négyötöde – részben vagy egészben – szeretett volna visszatérni az irodába. A Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség (HOA) üzleti reggelijén olyan kérdésekre keresték a választ, hogy milyen szempontokat érdemes mérlegelni azokhoz az egyensúlyi megoldásokhoz, amelyek célravezetők az irodákba való visszatérés megszervezésében.

Rendkívüli vizsgálat indul a munkaidőkerettel visszaélő cégek kiszűrésére 

A razzia jövő hét hétfőn veszi kezdetét.

Eltűnt közel 2 ezer vállalkozás – hol fog tetőzni a cégtörlési hullám? 

A kényszertörlések újraindítása cégtörlési hullámot indított Magyarországon, amely magas cégalapítási értékekkel párosulva rekordközeli cégfluktuációt okoz.

Mentőövet dobnak a nehéz helyzetbe került borászoknak 

1,5 milliárd forintos rendkívüli támogatáshoz juthatnak.

Megakadt a magyar cégek digitalizációja 

A Digiméter 2020 után idén is megmérte a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációját. A fő index 40-es értéke (100-as skálán) nem változott, látszólag nem történt érdemi elmozdulás a tavalyi évhez képest. Az adatok mélyére nézve azonban több apró eltérésre lehetünk figyelmesek, amik hosszabb távú változások előszelét is jelenthetik. A hazai digitalizációt furcsa kettősség jellemzi: miközben az alkalmazottak és cégvezetők magánemberként a legmodernebb digitális eszközöket és szolgáltatásokat használják, addig munka közben sokszor nélkülözik ezeket. Kivételek persze akadnak, ezért is hívta életre a mérés mögötti konzorcium 2021-ben a Digiméter-díjat, hogy kiemeljék a követendő példákat.

Generációváltás a cégekben – a kormány új programot indított 

Jövő augusztus végéig jelentkezhetnek az érintett cégek.

Újra megnyílt egy pályázat - 20 milliárd forint a keret 

A vállalkozások ismét pályázhatnak vissza nem térítendő támogatásra a Magyar Falu Vállalkozás-újraindítási Programban.

Meghátrált a kormány: kijött a vendéglátósokat ellehetetlenítő rendelet módosítása 

Mégsem kell szakképesítés egyes konyhai feladatok ellátásához.

Nemcsak a túlélést, de sokkal nagyobb profitot is hozhat az agilitás a vállalatoknak 

Az elmúlt években a vállalatok többségét a gyorsuló digitalizáció, a globalizáció és az automatizáció kihívásai tartották lázban, aztán megérkezett a koronavírus és magasabb fokozatra kapcsolt a túlélésért folytatott harc. Miközben több százezer cég húzta le a rolót világszerte, azok a vállalatok kaptak erőre, melyek képesek voltak rugalmasan és gyorsan reagálni a változásokra, és akár egyik napról a másikra átállni a távmunkára vagy a felhőalapú működésre. Az új varázsszó tehát az agilitás lett és ebben a korábbinál is nagyobb szerep hárul a céges informatikai rendszerekre. De hogyan érdemes egy vállalatnak az agilis transzformáció útjára lépnie, és mik lehetnek a folyamat legnagyobb buktatói? A Stylers Group szakértői válaszolnak.

Fontos bejelentést tett a Media Markt a magyar vállalkozások számára 

Az áruházlánc hazai kisvállalkozóknak biztosít európai piacot. A felületre magyar vállalatok, vállalkozások is regisztrálhatnak 39 eurós havi díjért. A platformon keresztül Európa legnagyobb piacait érhetik el pár éven belül.

Ki is a vállalat könyvvizsgálója? Cégvezetők mondták el véleményüket 

Egy friss kutatás arra mutatott rá, hogy a cégek közel 30 százaléka sosem találkozik a tulajdonosok által megválasztott auditorral, így nem meglepő, hogy közel ugyanennyien érzik teljesen feleslegesnek a kötelező könyvvizsgálatot.

Ezért lenne fontos a kkv-k nemzetközi piaci tevékenységének támogatása 

Komoly szerepe van a legkisebb cégeknek az ország exportteljesítményében.

Rekordon a betöltetlen állások - küszködik a brit vállalati szektor 

A kedden ismertetett legfrissebb statisztikai felmérés szerint rekordra emelkedett a be nem töltött állások száma a brit vállalati szektorban. A munkaerőhiány az utóbbi hetekben több kiskereskedelmi területen súlyos ellátási fennakadásokat és hiányokat okozott Nagy-Britanniában.

Átírja a kormány a vendéglátósokat sújtó új rendeletet 

Pedig az ITM szerint azt előzetes egyeztetések után dolgozták ki.

Fokozódik a verseny: hogyan tudják megszerezni és megtartani a legjobb munkavállalókat a cégek? 

Áprilistól a járványügyi korlátozások feloldásával több ágazat is újraindult, a vállalatok bátrabban mertek tervezni, így erős munkaerőhiány alakult ki a piacon. A verseny a munkavállalókért a járványhelyzet előtti, 2019-es évnél is erősebb. Ezzel párhuzamosan a munkakeresési kedv is növekedett, a dolgozók – miután érzékelték a lehetőségeik bővülését – bátrabban vágtak bele a munkahelyváltásba – derül ki a Profession.hu HR-körkép 2021 című friss, reprezentatív kutatásából. Egy ilyen versenyhelyzetben kulcsfontosságú kérdés a cégek számára, hogy hogyan tudják megszerezni a számukra legalkalmasabb munkavállalókat és megtartani a dolgozóikat.

6 kulcsfontosságú trend, amely átalakítja az adózási funkciókat 

A pandémia utáni gazdaságban egyre nagyobb szerepet kapnak a pénzügyi és adózási vezetők, és az általuk irányított csapatok, akiknek a működése jelentős változásokon megy keresztül. A Deloitte tanácsadó cég az adótranszformációs trendekről szóló felmérésének segítségével vizsgálta, hogy a vállalatok adózási funkcióinak életében milyen változások figyelhetők meg, milyen jövőképet látnak maguk előtt a vezetők, és ezeket hogyan tudják megvalósítani.

Elképesztő szabállyal nehezítették meg a vendéglátósok életét 

Szeptember elseje óta él az a rendelet, amely szakképesítéshez köt több konyhai munkát is.

Nehéz helyzetbe kerülhetnek a magyarországi vállalatok – honnan lesz új munkaerő? 

A következő egy évben a nagyvállalatok több mint 10 százaléka számol a munkatársak létszámának növelésével, sőt, majdnem kétharmaduk 10 százaléknál nagyobb létszámbővítésben gondolkodik, derült ki egy friss felmérésből. A megfelelő alkalmazottak felkutatása azonban kihívást jelenthet az egyre feszesebbé váló munkaerőpiacon.

Jön a karácsony: több száz embert vesz fel a Tesco 

500 áruházi kollégát terveznek felvenni a bolti és online területek ellátására.

Nevet váltott a cég, amely a lőszergyárát értékesítette az államnak 

Egy névváltás meglehetősen gyakori a cégvilágban, hogy most külön foglalkozunk egy ilyennel, annak oka: egy olyan társaság keresztelte át magát, amely a lőszergyártó részlegét közel két éve eladta a magyar államnak. Ennek apropóján a társaság magyarországi gyárának ügyvezetőjét, Retkes Gábort kértük egy gyors interjúra.

Nem a legolcsóbb árakat vadásszák idén karácsonykor 

Összegyűjtöttük a 2021-es fogyasztói trendeket az ünnepekre.

Hosszú évek után megtorpanhat az e-kereskedelem? 

A tavalyi évhez képest átlagosan 6 ezer forinttal kevesebbet költhetünk a Black Friday akciók során – ez derül ki a LogiNet és a Reacty Digital közös, reprezentatív felmérése alapján. Valós lehetőség a hazai online piac megtorpanása vagy az érdeklődés átterelődéséről beszélhetünk?

Generációváltás az agráriumban: új lehetőségek jönnek a fiatal gazdáknak 

Folyamatosan bővülnek a generációváltást segítő intézkedések. Mi várható a következő finanszírozási ciklusban?

Globális minimumadó: fontos bejelentés érkezett a cégek számára 

Sikerült elérni, hogy a magyar érdekeket érvényesítsék - jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter.

Tőlük rendelte az antitesteket, aki ma az mRNS-világban számít 

A Nógrád megyei faluban, Szirákon működő biotechnológiai cég, az English & Scientific Consulting Kft. – avagy SCICONS – a nevének angol hangzása ellenére magyar családi vállalkozás. Tevékenységük semmiképp sem tekinthető mindennaposnak. Symmons Johannával, a vállalat ügyvezető igazgatójával beszélgettünk a kezdetekről, a járvány alatti munkáról és főleg arról, hogy tavasszal miért adták el a technológiát, ami ismertté tette őket.

A legnagyobb segítség a legkisebbeknek kell? Kivételeznének a mikrovállalkozásokkal 

Az Ipartestületek Országos Szövetsége a mikrovállalkozások pozitív diszkriminációját szorgalmazza.

Túl kevés visszajelzést kapunk a főnökeinktől 

Magyarországon a vállalkozói kultúrában óriási hiány van a visszajelzésekből a munkavállalók irányába. A vezetők jó esetben ugyan tisztában vannak vele, hogy a pozitív és a negatív kritika egyaránt építő jellegű tud lenni, az értékelésről gyakran mégis hajlamosak megfeledkezni. Ilyenkor az egész esetlegessé válik, amivel egyetlen dolgozót sem lehet már motiválni. Czinege Andor szervezetfejlesztési szakértő arról beszélt, a rendszeres visszajelzésekkel nemcsak a dolgozók hozzáállásán, hanem a teljesítményükön is szinte határtalanul lehet javítani.

Súlyos károkat okoznak a kontárok – hogyan lehetne kiszűrni a kóklereket? 

A kontármunka-károsultak aránya 34 százalék volt az elmúlt egy évben. Egy kontármunka átlagos kárösszege 753 320 forint. Nem meglepő, hogy alacsony szintű, 3,54 csillag a lakosság építőiparba vetett bizalma, a maximálisan adható ötből. Ez gyenge közepes, hullámzó teljesítményt takar – állapítja meg egy friss kutatás.

Durván visszarántotta a Mercedest az alkatrészhiány 

Jelentősen visszaesett a Mercedes-Benz eladása a szeptember végével záródott negyedévben annak ellenére, hogy nagy volt a globális kereslet és a rendelésállomány.

Nagyot ment a Tesco az elmúlt hónapokban 

Javuló üzleti adatokról számolt be szerdán Londonban közzétett féléves eredményjelentésében a Tesco. A legnagyobb brit kiskereskedelmi hálózat tájékoztatója szerint a cég nyereségessége javult a közép-európai térségben is.

Business mentoring a sportban 

A Mentors & Partners Group meghatározó, egyedi szereplője a nemzetközi üzletfejlesztési piacnak. Átfogó mentoring megoldásaikkal nemzetközi cégeket, egyedi tudással rendelkező vállalkozásokat és startupokat fejlesztenek eredményesen, amit nemzetközi szakmai zsűrik több, komoly nemzetközi díjakkal jutalmaztak idén világszerte. A cég mentoring megoldásait a sport és az oktatás területén is egyre többen alkalmazzák, így például Tokióban is történelmi sikerek elérésében támogattak egyéni sportolókat és csapatokat egyaránt. A cég alapítójával, Palencsár Miklóssal beszélgettünk.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?

Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?  

Az utódlástervezés olyan hosszú távú, stratégiai befektetés, amely mind a nagy-, mind a középvállalkozásokat megvédi az elkerülhetetlen jövőbeli fennakadásoktól.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Pörög a használtautó-piac, ezeket márkákat imádják a magyarok

Pörög a használtautó-piac, ezeket márkákat imádják a magyarok 

Augusztusban 73 ezer személygépkocsi cserélt gazdát, 3,5 százalékkal több, mint egy évvel korábban.

Pénzszerzés

Gigantikus tőkealap indul hazai vállalkozások erősítésére

Gigantikus tőkealap indul hazai vállalkozások erősítésére 

Az Európai Beruházási Alap és a Nemzeti Tőkeholding új, 40 millió euró keretösszegű tőkebefektetési alapot hoz létre.

Adózás

Ügyesen titkolta egy vállalkozás a fekete bevételt, a NAV-osoknál mégis lebukott

Ügyesen titkolta egy vállalkozás a fekete bevételt, a NAV-osoknál mégis lebukott  

Bonyolult nyilvántartást vezetett legális és illegális jövedelmeiről az a vállalkozás, amelynél a NAV ellenőrei próbavásárlást tartottak.

Gazdaság

Hova költöznek a magyarok?

Hova költöznek a magyarok?  

A belföldi vándorlás középpontjában továbbra is a főváros és annak környéke áll.

Infokom

 Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál

Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál  

Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo