Világgazdaság cikkek
Kína megosztja és uralkodik Európán?
Kína kötvényvásárlással és stratégiai befektetésekkel „átveszi Európát", kihasználva annak a belső megosztottságából eredő pénzügyi válságát, állítja egy befolyásos think-tank.
Ilyen gyenge sosem volt még a forint!
A svájci frank a forinttal szemben 23-án délután áttörve az eddig ellenállásnak számító 225 forintos szintet soha nem látott magasságokba ugrott. A forintgyengülés háttérében egyértelműen a svájci frank euróval szembeni erősödése áll. A jelenlegi piaci félelmek azonban már túlmutatnak a Görögországgal kapcsolatos aggodalmakon, a piaci egy újabb globális gazdasági lassulást kezdett el beárazni. - írja Orosz Dániel az AXA csoport Magyarország stratégiai elemzési igazgatója jelentésében.
Infláció: Tartós vagy átmeneti?
A világ legtöbb országának gazdasága valamelyest nő, a munkavállalók helyzete némileg javul, de felbukkant az infláció. Vannak, akik szerint a korábban nyújtott, és sok esetben még vissza sem vont gazdaságpolitikai ösztönzők a régen látott magas infláció korszakába vezetik vissza a nagy gazdaságokat, míg mások csupán egy globális átalakuláshoz köthető átmeneti jelenségről beszélnek. A tartós infláció ellen tenni kell, ha viszont valóban csak időszakos az áremelkedés, kár lenne befékezni az épphogy megindult növekedést akár Amerikában, akár az Európai Unió országaiban.
Rekordot döntött tavaly a széndioxid kibocsátás
Rekordot döntött 2010-ben a globális szén-dioxid-kibocsátás - derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA). Tavaly már 30,6 gigatonna széndioxidot bocsátottak a Föld légkörébe, ami csaknem 5 %-kal több, mint az előző rekordévnek számító 2008-ban tapasztalt 29,3 gigatonna és a 2009. évi 29 gigatonna.
Amerika a falnak rohant?
A váratlanul rossz pénteki amerikai foglalkoztatási adatok nyomán most már meglehetősen egyértelmű, hogy az elmúlt hetekben "falnak ment" az amerikai gazdaság, és ez a monetáris enyhítés folytatásának lehetőségét veti fel - vélekedtek az új munkapiaci adatsort kommentálva londoni pénzügyi elemzők.
A dráguló olaj betesz Magyarországnak
Erőteljesen emelték idei és jövő évi nyersolajár-előrejelzésüket londoni pénzügyi elemzők, csökkentve egyben a világgazdasági növekedésre adott prognózisukat. Kiemelték azt a véleményüket, hogy ez a kombináció várhatóan nem tesz jót a közép-kelet-európai térség kis, nyitott, energiaimportőr gazdaságainak, főleg akkor, ha a növekedési és inflációs mutatók még az új előrejelzésnél is kedvezőtlenebbül alakulnak.
Már az aranyat is dízel hajtja
A nemesfémárfolyamok elmúlt tízéves emelkedésének történetében minden egyes alkalommal, amikor korrekcióra került sor a jegyzésekben, felerősödtek a kidurranó buborékot emlegető szólamok. A buborékot látni vélők azonban nincsenek tekintettel a piaci környezet fundamentumainak alapvető megváltozására, ami miatt nem túl valószínű, hogy tartósan beszakadjon és alacsonyan maradjon az aranyár - tájékoztat a www.aranypiac.hu.
Csökkenhetnek a nyersanyagárak, de nem sokáig...
A következő egy-két hónapban csökkenhetnek a nyersanyagárak, az év vége felé azonban ismét emelkedésnek indulhatnak a kereslet növekedése miatt - áll az MF Global Holdings brókerház elemzésében.
India: ugrásra készen
A fogyasztók számával is szinte egyenlő az 1,2 milliárd fős lakosság, Indiában - ahol az emberek 60 százaléka 25 év alatti - mind erőteljesebb a középosztályosodás is. A kontinensnyi országról Ázsia Európa felé tart címmel rendeztek konferenciát.
Japán földrengés: mindenki megérzi
A március 11-én bekövetkezett földrengés a korábbi nagy természeti katasztrófákkal összevetve hatalmas pusztítást végzett Japán ipari bázisában, de azoktól nem a kár mértékében, hanem annak szerkezetében tér el leginkább: tartós károkat szenvedett el ugyanis az ország áramtermelési kapacitása és sérültek az ipari beszállítói csatornák, ami megnehezíti a helyreállítást, késlelteti a gazdaság talpra állítását.
Földrengés után felpöröghet a gazdaság
Erőteljes növekedési lendület közepette érte a japán gazdaságot a földrengés- és szökőár-katasztrófa, és a kezdetben várható megtorpanás után a megemelt költségvetési kiadások és a japán jegybank részéről valószínűsíthető további enyhítés is segíteni fog a lendület fenntartásában - jósolták a hétvégén londoni makroelemzők.
A bankok most már az államcsődöktől tarthatnak
Bár még nem értünk ki a válságból, vannak biztató jelek: a fejlődő ázsiai és latin-amerikai államok válhatnak a világgazdasági fejlődés motorjává - mondta Lámfalussy Sándor, a Lőveni Katolikus Egyetem professzora az Európai Unió tagállamainak költségvetési és pénzügyi bizottsági elnökeinek parlamentben szervezett találkozóján.
Már mindenki a növekedésről beszél
Bizakodó hangnemben ért véget vasárnap a 41. davosi Világgazdasági Fórum, a találkozó elnökei növekvő világgazdaságra, ám némi volatilitásra számítanak.
Változik a világ: nincs már 3,99 eurós póló
A világ műhelye átalakulóban van... Kína műhelyévé. A párizsi Le Monde a kínai textil- és konfekcióipar helyzetének alakulásából vonta le a minap ezt a következtetést a január közepén megtartott Hongkong Fair Fashion Week alkalmából megfigyelt fejleményekből.
Aranypiac: nem mohók, félnek
A világgazdaság újbóli lanyhulása miatti félelem a befektetőket a sokat emlegetett biztos menedékbe hajtja. Az arany biztonságába vetett bizalom új történelmi rekordra repítette az árfolyamot – tájékoztat a www.aranypiac.hu.
Kína már hivatalosan is második
Kína megelőzte Japánt és immár a világ második legnagyobb gazdasága a kínai központi devizahivatal vezetője szerint. Kína teljesítménye 2005-ben szárnyalta túl Nagy-Britanniét és Franciaországét, 2007-ben Németországét.
Mindenki egyetért: innen már felfelé vezet az út
Az IMF szerint 4,6 százalék lehet a globális növekedés 2010-ben; az év elején még „csak" 3,9 százalékot valószínűsítettek. A növekedést senki sem vitatja, ám annak mértékéről már eltérnek a vélemények.
Bűnbánó közgazdászok
A baklövés, hogy nem látták előre a válság eljövetelét és hatását, arra készteti a közgazdaság-tudomány jeles képviselőit, hogy felülvizsgálják korábbi álláspontjaikat.
Íme, a dinamikus négyes!
Miközben vannak, akik szerint Oroszország kilóg a BRIC országok sorából, a betűkkel jelölt négy állam - az említetten kívül még Brazília, India és Kína - komoly együttműködési megállapodásokat hoz tető alá.
Indul a 21. század "nagy játszmája"
Évente féltrillió, vagyis 500 milliárd dollárt kellene zöld technológiákra költeni, hogy a globális társadalom CO2-kibocsátása csökkenjen és káros hatásait tompítsák. Ezzel szemben jelenleg csak évi 150 milliárd dollárt áldoz erre a világ. A megújuló energiaforrások infrastruktúrájának kiépítése munkahelyteremtő és gazdaságélénkítő eszköz, vélekedtek a hétvégén Davosban lezárult Világgazdasági Fórumon.
Davos inkább a pénz, mint a klíma miatt aggódik
A Klaus Schwab professzor által 1970-ben létrehozott Világgazdasági Fórum minden évben a világ legégetőbb problémáinak és a stratégiai fontosságú jövőbeli trendenek szenteli tanácskozásait. Idén a szennyezés-mentes gazdaság, a low-carbon economy nem tűnik kapósabb témának a svájci Alpok tetején. A koppenhágai csúcstalálkozó előtti hónapokban folyó diskurzus kimerítette a világ elitjét.
Nem semmi: Magyarország az ötödik
Magyarország az ötödik legtöbb munkahelyet teremtette a működőtőke vonzása alapján. Ezzel két helyet javítottunk a tavalyi évhez képest - többek között ez is kiderül, az Ernst & Young által készíttet európai versenyképességi tanulmányból, amelyet 2009. június 4-én a La Baule-i Befektetési Világkonferencián ismertettek.
Gyurcsány kiegészíti a Bajnai-csomagot
200 milliárd forinttal megemeli a kormány azt a válságkezelő alapot, melyet néhány hete Bajnai Gordon jelentett be 807 milliárdos kerettel. A pénz uniós forrásból származik - olvasható a hétfői Világgazdaságban.