Választás cikkek
Tegnap eldőlt az is, hogy ki lesz Orbán Viktor kihívója 2022-ben
Eddig az volt a kérdés a választásokon, hogy meglesz-e a kétharmada a kormánypártoknak. Erre most elvesztették Budapestet és több nagyvárost. Mi történt? Elemzés.
Az osztrákok is hátat fordítottak a szélsőjobbnak
Vasárnap az osztrák választók tömegei is hátat fordítottak a szélsőjobbnak. Sebastian Kurz néppárti kancellár korábbi koalíciós partnere, a szélsőjobboldali FPÖ helyett esetleg a Zöldekkel alakít majd kormányt.
Újabb pofont kaphat Berlin a szélsőjobbtól
Vasárnap Németország két keleti tartományában választanak. Várhatóan a szélsőjobboldali AfD tovább tör előre, a Berlinben koalícióban kormányzó CDU és az SPD pedig további szavazókat veszít. A két voksolás eredménye növekvő belpolitikai feszültségekhez, sőt, előrehozott országos választásokhoz is vezethet.
Egy második Salvini-kormány még nagyobb lidércnyomás lehet
Amennyiben Matteo Salvini vezetésével a Liga és a konzervatív Forza Italia alakítanak kormány Olaszországban, ez Európa számára még nagyobb lidércnyomás lenne, mint a jelenlegi kabinet, jelentette ki Marcel Fratzscher, a Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) vezetője.
Itt szűrik ki a választási csalókat
A Facebook Dublinban külön központot állított fel, hogy kiszűrjék az európai választásokat befolyásolni akaró, kétes forrásból származó posztokat. A szűrés segíthet, de teljes védelmet nem nyújthat.
Közelebb Európához – családi fesztivál az Európa-napon
Egész napos családi fesztivál fogadja az idei Európa-napra érkezőket a Szabadság téren, 2019. május 12-én, vasárnap. A rendezvény egyik legfontosabb célja, hogy átfogó információkat adjon az uniós intézmények és szervezetek munkájáról, valamint a május 26-án esedékes európai parlamenti választások részleteiről.
Történelmi csúcson az Unió támogatottsága – a populisták ellenére
A legfrissebb, 2019. február végén végzett uniós közvélemény-kutatás az Európai Unió továbbra is magas támogatottságát jelzi, a populisták és az euroszkeptikusok előretörése ellenére.
Ha csúszik a Brexit, mi lesz az EP-választással?
Az Egyesült Királyságban is meg kell tartani az európai parlamenti (EP-) választást, ha a tervezettnél több mint három hónappal később szüntetik meg az ország európai uniós tagságát (Brexit) – mondta az EP egy szóvivője a Welt am Sonntag című német lapnak.
Az influencerek az új politikusok
Megérkezett az új politikus-generáció: a YouTube-influencerek. A brazíliai helyhatósági és szövetségi választáson néhány huszonéves influencernek sikerült arra használnia internetes népszerűségét, hogy mandátumot szerezzenek. A helyi választásokon óriási mennyiségű szavazatokat kaptak. Mozgalmukat, az MBL-t és kampányaikat a YouTube-csatornáik reklámbevételéből finanszírozták. Itt a képviseleti demokrácia és a független kampányfinanszírozás új korszaka. Brazíliában megtörtént. A többi országban is ez lesz.
Mi várható a piacokon az amerikai választások után?
A papírforma szerinti eredmény született, így nem rengeti meg a piacokat az amerikai félidei választások eredménye. Jelentős gazdasági reformokra nem számíthatunk a megosztott kongresszus mellett.
Vége az egypárti uralomnak Amerikában
A keddi amerikai választásokon az ellenzéki Demokrata Párt megszerezte a többséget a képviselőházban, de a remélt, Trump-ellenes „cunami” elmaradt.
Nem adja fel a hekkerekhez köthető orosz portál
Televíziós csatornák mellett az orosz kormány most az amerikaiak számára Moszkvában szerkesztett internetes portállal próbálja befolyásolni az Egyesült Államok közvéleményét.
Michael Bloomberg elindulna az elnöki címért
Sajtóértesülések szerint elindulna az amerikai elnöki címért Michael Bloomberg New York-i milliárdos, az azonos nevű gazdasági lap tulajdonosa.
Egy robot lehet a japán város polgármestere
Egy robot is indul a Tokió melletti város, Tama polgármesteri székéért – írja az Express. A beszélgetésre is beprogramozott gépet egy volt Google-fejlesztő és a SoftBank egyik vezetője készítette, és a kampányt is ők finanszírozzák.
Mesterséges intelligencia segít az állásinterjúban
A német Talanx Biztosító számítógépes programmal választja ki, alkalmas-e a jelölt vezető posztra a húszezer embert foglalkoztató cégnél. A mesterséges intelligenciát általában egyre több vállalat alkalmazza munkatársai kiválasztásánál.
Akárki lesz kormányon, a bajokkal szembe kell néznie
Nem szabadul meg egykönnyen nehéz gazdasági örökségétől az új olasz kormány akármilyen összetételű legyen is - állapítja meg a Saxo Bank elemzése. A mostani választás eredményétől függetlenül szembe kell nézni a ténnyel, hogy Olaszország gazdasága két évtizede stagnál.
Kivárnak a hitelminősítők a választásokig
Bár az S&P-nél pozitív kilátással szerepel Magyarország, a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a hitelminősítő jobb osztályzatára csak a választások után lehet számítani. A régiós versenytársak többsége egyébként sokkal jobb besorolással rendelkezik.
Olasz választások: hosszú „politikai lóvásár” jöhet
Várhatóan nem lesz egyértelmű győztese a márciusi olasz választásoknak, a parlament összetétele várhatóan igen vegyes lesz, így elhúzódó koalíciós tárgyalások várhatók. Claudio Ferrarese, a Fidelity International portfóliómenedzsere elmondta, miért más ez a választás, mint az előzőek.
Hogy kerülne klímatudós egy olajmultihoz?
New York város főszámvevője, Scott M. Stringer 75 amerikai vállalatnak javasolta, hogy a részvényesek jelölhessenek klimatológusokat igazgatótanácsi tagnak. A menedzsmentek azonban a legkülönfélébb jogi trükkökkel igyekeznek kivédeni, hogy a szakemberek pozíciót kapjanak a felügyelőbizottságban.
Lejtmenetben a Fidesz
Három százalékpontot veszített népszerűségéből a Fidesz-KDNP, az MSZP stagnál, a Jobbik és az LMP viszont látványosan erősödik az Ipsos legfrissebb felmérése szerint.
Történelmi mélyponton Orbán népszerűsége
A lakosság fokozódó elégedetlensége már korábban is jeleztkezett, szeptemberre azonban a kiábrándultság a korábbiaknál is súlyosabb jelekben mutatkozott meg - derül ki a HVG megbízásából készített Medián-felmérésből. Már önmagában az is sokat elárul a magyarok jelenlegi hangulatáról, hogy abban az elméleti esetben, ha mostanában választást tartanának, a jogosultak mindössze 40 százaléka járulna az urnákhoz.
Magabiztos maradhat a Fidesz
Változatlan a pártok támogatottsága; a Fidesz és az MSZP támogatóinak aránya 24, illetve 13 százalék, a biztos pártszavazók körében pedig továbbra is mintegy kétszeres a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben - olvasható az Ipsos legújabb felmérésének összefoglalójában.
Semjén félmillió új állampolgárral számol
Semjén Zsolt arra számít, hogy a kormányzati ciklus végére meg fogja közelíteni a félmilliót az új magyar állampolgárok száma. Azt is kijelentette, amíg a KDNP és ő az Országgyűlés tagja, addig a szcientológia nem lesz egyház Magyarországon.
800 ezer támogatót vesztett el a Fidesz
A múlt hónapban megakadt, a mostaniban folytatódott 2011 jellegzetes tendenciája: a Fidesz táborának csökkenése, a pártoktól elfordulók csoportjának bővülése - derül ki az Ipsos legújabb felméréséből. A januári 34-ről májusig 24 százalékra fogyatkozott a kormánypárt tábora, azaz a kezdeti 2,7 millió támogatóból mára 1,9 millió maradt. Ezzel együtt hatalmasra duzzadt a pártokkal semmilyen kapcsolatot nem keresők aránya, az év elején a választókorú népesség 43 százaléka tartozott ide, most 53 százalék. Ma Magyarországon több mint négymillió választópolgárnak nincsen pártja.
Lázár: fontos kérdések dőlnek el ősszel
A sarkalatos törvények döntő része ősszel kerül az Országgyűlés elé - erősítette meg Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője kedden a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában.
Változik a választási rendszer?
Vegyes, de egyfordulós választási rendszert vezethet be a kormány - írta szerdai számában a Népszabadság egy vezető kormánypárti politikusra hivatkozva.
Fidesz: a magyar lakosság húsz százaléka "jogfosztott"
Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő botránynak tartja, hogy jelen pillanatban nem egyenlő a választójog, és így a gyermekek, a magyar lakosság húsz százaléka "jogfosztott". A politikus ezt a gyermekek után járó szavazati jog témájában szervezett budapesti konferencián mondta, ahol egy társadalmi tanács létrehozását szorgalmazta a kérdés megvitatására.
Mennyi szavazatot érjen egy gyerek?
Szájer József szerint a vitaindítás egyik eszköze, ha a nemzeti konzultáció keretein belül vizsgálják, hogy kapjanak-e kiskorú gyermekeik után szavazati jogot a szülők - a fideszes európai parlamenti képviselő erről pénteken beszélt az MTI-nek.
Csökkenő szavazóbázissal is tartja magát a Fidesz
A Tárki Társadalomkutatási Intézet 2011. januári pártpreferencia-kutatása szerint - a november-december között kezdődött tendencia folytatásaként - az év első hónapjában kismértékben tovább csökkent a Fidesz-KDNP szavazótábora, miközben novemberhez képest csaknem másfélszeresére duzzadt a pártválasztásukban elbizonytalanodók aránya. Mindezek ellenére a kormánypártok népszerűsége még mindig jelentősen meghaladja a hónapok óta rendkívül alacsony támogatottsággal bíró ellenzéki pártokét. A Fidesz-KDNP-től távozó szavazók továbbra sem másik pártot támogatnak, hanem a bizonytalanok táborát növelik.
MSZP vs Fidesz: az elutasítás fontos összetartó erő
Az Ipsos legutóbbi felmérésének megállapítása szerint mind a Fidesz, mind az MSZP szavazótáborának fontos összetartó eleme a másikkal szembeni elutasítás. A Népszabadság által közölt közvélemény-kutatás szerint a népesség egészén belül a Fidesz támogatottsága 34 százalék, és a kormánypárt hívei továbbra is aktívak: tízből heten ha lehetne, most is elmennének szavazni.
"Orbán Viktorral" nem lehet hirdetni
Zala Megyei Területi Választási Bizottság megtiltotta az Orbán Viktor nevű nagykanizsai férfival készült politikai hirdetés közlését - olvasható a megyei területi választási bizottság honlapján. A Kanizsa Rádióban csütörtökön több alkalommal is elhangzott a Civil Összefogás Nagykanizsáért Egyesület politikai hirdetése, amelyben Orbán Viktor nagykanizsai választópolgár arra a kérdésre, kire szavaz, a civil egyesületet jelölte meg.
Választási extra: mellnagyobbítás a szavazatért
Rendhagyó ötlettel állt elő egy venezuelai politikus a parlamenti választás kampányában: adományért cserébe sorsjegyet ad, amellyel ingyenes plasztikai műtétet lehet nyerni.
Továbbra is imádjuk Orbánt
Kétharmados támogatottsága van Orbán Viktornak, és a Fidesz-KDNP-nek a Nézőpont Intézet szerdán közzétett felmérése szerint. A leginkább elutasított párt az MSZP; az emberek 41 százaléka nem szavazna a szocialista pártra.
Kubatov "meg tudja mondani, kik a komcsik"
Az Országos Választási Bizottság (OVB) szerint több jogszabályt is megsértett a Fidesz a választók adatainak gyűjtésével, a testület ezért hivatalból feljelentést is tesz a rendőrségen. A testületet az MSZP kampányfőnöke kérte a jogsértések megállapítására. Az OVB 6:3 arányban úgy döntött, hogy a Kubatov Gábornak tulajdonított hangfelvétel hiteles, fennáll a jogosulatlan adatkezelés, ezért büntetőfeljelentést tesz és - mivel a kijelentések a jelenlegi választásra is vonatkoznak - 5:4 arányban úgy döntöttek, eltiltják a pártot az adatbázis használatától.
A Fidesz és a Jobbik kétharmadon
A Progresszív Intézet közvélemény-kutatása szerint ha most vasárnap lennének a parlamenti választások, minden bizonnyal hárompárti parlament alakulna. A teljes lakosság körében a Fidesz 41, míg az MSZP 19, a Jobbik pedig 6 százalékon áll.
Orbán nagyokat ígér
Nem kell majd a 100 napos türelmi idő a Fidesznek, amennyiben győz az országgyűlési választásokon és kormányt alakíthat, a munkát azonnal el kell kezdeni: egyebek mellett egymillió új munkahelyre, háromezerrel több rendőrre, az adórendszer átalakítására van szükség - mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Blikk szombati számában megjelent interjújában. "Komoly, nagy ívű vállalásokat fogok tenni, és azokat be is tartom majd" - jelentette ki a pártvezető.
Az MSZP-s gazdaságpolitikát folytatná a Fidesz
A Political Capital elemzése szerint a Bajnai-kormány és a Fidesz gazdaságpolitikája között nincsenek rendszerszintű különbségek, ezt látszik alátámasztani a legnagyobb ellenzéki párt politikusainak és vezetőinek nyilatkozata is. A kutatás szerint a jobbközép párt jelenleg egyszerre igyekszik kitapogatni és tágítani saját gazdasági és politikai mozgásterét, megnyugtatni a befektetőket és felkészíteni a választókat a következő kormányzati ciklus népszerűtlenebb intézkedéseire.
"Örülök, hogy a Jobbik képviselőket küld Brüsszelbe!"
A Forsense és a Századvég közvetlenül a választások után végzett országos 1000 fős telefonos közvélemény-kutatása szerint a válaszadók 59 százaléka szavazott saját állítása szerint a Fideszre, 18 százalék az MSZP-re és 14 százalék a Jobbikra. A kisebb pártok esetében mutatkozik valamivel jelentősebb eltérés a tényleges eredményektől, ugyanis a kérdésre válaszolók közül csupán 3 százalék választotta az MDF listáját és 1 százalék az SZDSZ-ét, míg 5 százalék említette az LMP-t. De statisztikai értelemben ezek a különbségek sem tekinthetők jelentősnek.
"A Jobbik előretörése senkit sem izgat"
Az európai államfők nem tekintik különösebb veszélynek, hogy a szélsőséges pártok a korábbinál sikeresebben szerepeltek a múlt heti európai parlamenti választásokon - mondta el Sólyom László Nápolyban az Arraiolos-csoport államfőinek találkozója után.
"Előrehozott választás? Csak a bizonytalanság nőne!"
A forint piacán nem igazán lehetett érdemi reakciót látni a hétvégi EP választásokat követően, a reggeli csekélyebb gyengülés után erősödni kezdett a forint, de az ingadozás egy százalékos sávon belül maradt. Még annak ellenére is igen jól tartotta magát a hazai fizetőeszköz, hogy az amerikai határidős indexek lassan, de folyamatosan egyre nagyobb mínuszt mutattak a hétfői kereskedés első óráiban. Így a markáns negatív reakció ma reggel elmaradt.
Egész Európában otthon maradtak a szavazók
Minden eddiginél alacsonyabb volt uniós szinten a részvételi arány a mostani európai parlamenti (EP-) választásokon. Szlovákiában, Szlovéniában és Csehországban volt a legalacsonyabb a szavazási kedv - derül ki az EP honlapján hétfő hajnalban közzétett adatokból.
Minden, amit az EP-választásról tudni érdemes
Vasárnap dönthet arról Magyarország mintegy nyolc millió választópolgára, hogy ki képviselje a következő öt évben az Európai Parlamentben (EP). Magyarország 22 képviselőt küldhet a Brüsszelben és Strasbourgban ülésező 736 tagú testületbe.
Nem tudja, kire szavazzon? Íme a pártok programja!
A szavazópolgárok 8 pártlista közül választhatnak június 7-én, melyek közül az Országgyűlésben helyet foglaló négy párt(szövetség) a héten ismertette programját a parlament európai ügyekért felelős szakbizottságával.
Egész Európát meglephetik a magyar hölgyek
Lejár az Európai Parlament öt éves mandátuma és új képviselőket delegálhatunk mi magyarok is a Brüsszelben és Strasbourgban ülésező testületbe. Tóth Bori iparművész - ruhatervező javaslatára a magyar politikus hölgyek - az olimpikonokhoz hasonlóan - uniformisban vonulnának be az Európai Parlamentbe. Így Európában elsőként a magyar politikusok viselnének egyenruhát Brüsszelben.
Péntekig el kell döntenünk, hol fogunk szavazni
2009. május 22-én 16 óráig kérhetik a külképviseleti névjegyzékbe vételüket azok a választójoggal rendelkező magyar állampolgárok, akik a június 7-én esedékes EP-választáson nem tartózkodnak Magyarországon.
Videó: furcsaságok egy kerékpáros versenyen
Szavazni mindig van idő, sőt, akár egy verseny közben is megállhatunk, hogy leadjuk voksunkat az EP-választásokra. Az alábbi kisfilmet az Európai Unió készítette, hogy népszerűsítse a választásokat.
Baltás gyilkossal népszerűsítik az EP-választást
Egyre közelebb van az európai parlamenti választások ideje, így az EU is megragad minden eszközt, hogy szavazásra bírja az uniós állampolgárokat. Az alábbi kisfilmnek is ez a célja, bemutatván, hogy bárkit szívesen látnak a szavazóhelyiségben.
Nehéz helyzetben a pécsi polgármester
Páva Zsolt, a Fidesz-KDNP jelöltje nyerte az időközi polgármester-választást Pécsett vasárnap. A városvezető azonban ellenzéki polgármesterként állhat munkába, mivel a közgyűlésben az MSZP-SZDSZ koalíció van többségben.