Az USAreally elnevezésű portált az orosz Szövetségi Hírügynökség nevű médiavállalkozás alapította. Az utóbbi akkor vált ismertté, amikor kiderült, hogy egyik cége, az Internet Kutató Ügynökség állt a hekker-támadások mögött a 2016-os amerikai elnökválasztás idején.
A médiakonszernt Jevgenyij Prigozin nagyvállalkozóhoz, Putyin orosz elnök egyik legközelebbi munkatársához kapcsolják. A választási hekker-akcióról máig vizsgálódik a különleges amerikai államügyész, aki már vádat is emelt Prigozin és társai ellen. A gazdag üzletembert és társait kitiltották az Egyesült Államokból.
A USAreally kapott működési engedélyt, de hamarosan megnyilvánuló propaganda-tevékenysége miatt gyorsan kitiltották mind a Facebookról, mind a Twitterről. A portálnak, amely moszkvai szerkesztősége mellett amerikai újságírókat is alkalmaz, naponta mindössze öt-tízezer látogatója van és kísérletei, hogy rendezvényeket is szervezzen, eddig nem jártak sikerrel.
A USAreally lényegében Trump elnök álláspontjait támogatja, és a szólásszabadság, a demokrácia fontosságát hangsúlyozza, előtérbe állítva az Egyesült Államok szociális és társadalmi problémáit.
Amerikai elemzők szerint lehetséges, hogy a meglehetősen kezdetleges portál célja csak az, hogy elterelje a figyelmet komolyabb orosz akciókról. Mások feltételezik, hogy célja beavatkozni az amerikai belpolitikába, a novemberi időközi választások előtt – amint az orosz kormányzati szervek ezt az elnökválasztás idején tették. Nem kevesen vélik úgy, hogy az orosz akciók nélkül Donald Trump nem lett volna elnök – de az erről folyó vizsgálat még befejezésre vár.
(Forrás: The New York Times)