Gondolta volna, hogy a választási ígéretek nem teljesülnek?

Egészen érdekes és különleges útra kanyarodott a magyar gazdaságirányítás. A válságot úgy igyekeznek kezelni, hogy egyszerre tesznek olyan lépéseket, amelyek növelik az inflációt és olyanokat, amelyek csökkentik. Az adóemelések pörgetik az árakat, az alapkamat növeléssel pedig elvileg visszafogják azokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fidesz legfontosabb választási ígéretei szerint megvédik a rezsicsökkentést, az alacsony adókat, és nem tér vissza a megszorítások korszaka. Ehhez képest most a fél ország azt számolja, hogy mennyivel kell a jövőben többet fizetnie rezsire.

Május végén pedig soha nem látott nagyságú adóemeléseket jelentett be a kormány, vagyis még a 2 hónapot sem sikerült megélniük az ígéreteknek, ami valószínűleg világrekord. Több mint egy tucat adó és illeték változott, kivétel nélkül mindegyik felfelé. Jött új, mint a repülőjegyadó, érkezett pótadó, amit a kiskereskedők fizethetnek, extraprofit adó, ami a pénzintézeteket érinti és számtalan adóemelés. A cégautó adó kétszeresére nőtt, ahogy az egyszerűsített foglakoztatás adója is, a termékadó, a jövedéki adó szintén emelkedett, stb.

Ezt követően pedig megérkezett a kata módosítása, ami körülbelül 300 ezer vállalkozót sokkolt. Van olyan orvos, aki eddig másodállásban katázott és fizetett havi 25 ezer forint adót. Mint kiszámolta, a jövőben 250 ezer forint lesz az adója, ha úgy folytatja, mint eddig.

A megszorítások ügyében pedig a legutolsó hír, hogy a cégautókba már nem lehet kedvezményes árú benzint tankolni.

A legérdekesebb, hogy összességében a Fidesz egy akkora megszorítás csomagot tett az emberek nyakába, ami nemcsak a választási ígérettel nincs összhangban, de még a matematikával sem. Az Erste bank számításai szerint a megvonások mértéke kétszerese annak, amire szüksége lenne a gazdaságnak.

A kormányzat már korábban jelezte, hogy ragaszkodik az idei évi GDP arányosan 4,9 százalékos, jövőre pedig 3,5 százalékos államháztartási hiánycél eléréséhez. A frissen bejelentett csomag mérete pedig mind 2022-ben, mind 2023-ban bőven meghaladja majd a 2000 milliárd forintot, ami több, mint 3 százaléka az éves várható GDP-nek. Szerintünk az idénre a fele is elég lett volna.
Az egykori adócsökkentés kormánya az adócunami kabinetjévé változott és ráadásul nem pontosan érthető méretben, hiszen ezzel olyan inflációt generált, ami már biztosan kártékony. Persze lehet hozzá logikát találni, hiszen az áfán keresztül ez is hatalmas plusz bevételt jelent a költségvetésnek. Az is különös, hogy a nyugati kormányok többsége nem adóemeléssel, hanem adócsökkentéssel igyekszik megfékezni a válságot.

Izgalmas, hogy arról még a kormányon belül is vita van, vajon egyáltalán léteznek-e Magyarországon megszorítások. Így irónikusan szólva az is lehetséges, hogy a választási ígéretekkel semmi gond, mindössze szövegértelmezési problémákkal kell küzdenünk.

Minderről kíváncsiak vagyunk olvasóink véleményére is. Gondolták volna, hogy egy ilyen útra kanyarodik az ország, amikor elmentek április 3-án szavazni?

SZAVAZZON!

Gondolta volna, hogy a választási ígéretek nem teljesülnek?

Biztos voltam benne

Álmomban nem gondoltam volna

És még rosszabb lesz

SZAVAZZON!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo