Mi várható a piacokon az amerikai választások után?

A papírforma szerinti eredmény született, így nem rengeti meg a piacokat az amerikai félidei választások eredménye. Jelentős gazdasági reformokra nem számíthatunk a megosztott kongresszus mellett.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piaci reakciókat tekintve a határidős részvénypiacokon rövid távon számíthatunk a megkönnyebbülésből adódó felhajtó erőre – írja a Saxo Bank. A pénzintézeti szektor és a gyógyszeripari papírok számára nem volt jó kimenetelű a választás, míg a dollár szempontjából nem állapítható meg egyértelműen, hogy kedvező-e az eredmény – máshol kell keresni a dollárt mozgató okokat.

Mint írják, a keddi választásokon a demokraták várva várt áttörése csak részben történt meg: a képviselőházi helyek elosztása a várakozásaik szerint alakult (ebben különösen nagy szerepe volt a magasabb végzettségű és a női szavazónak), és bár a szenátusban növelték a többségüket a republikánusok, a félidei választás teljes egészét nézve az országos programmal nem rendelkező demokraták sikeréről beszélhetünk.

Nem volt áttörés

Vége az egypárti uralomnak Amerikában
A keddi amerikai választásokon az ellenzéki Demokrata Párt megszerezte a többséget a képviselőházban, de a remélt, Trump-ellenes „cunami” elmaradt.
A képviselőházi demokrata többségű képviselőházban valószínűleg Nancy Pelosi vezeti majd a többségi frakciót – egy tapasztalt, de nem igazán inspiratív politikus. Várhatóan több képviselőházi bizottság elnöki posztján is lesznek változások, így például az igazságügyi és a banki bizottság élén is, és sokan arra számítanak, hogy megáll a deregulációs folyamat, ami nem túl jó hír a bankoknak, és sejthetően újra megkezdődik a harc a gyógyszerárak letöréséért.

További adócsökkentés nem várható

A képviselőházi többség azt is jelenti, hogy akadályozhatják Trump konzervatív programjait, így már nem számíthatunk ebben a felállásban újabb jelentős adócsökkentési lépésekre. A demokraták azért jelezték, hogy készek együttműködni az elnökkel, ha az Egyesült Államok érdeke úgy kívánja, például az infrastruktúra fejlesztésében, vagy akár kisebb adócsökkentésekre is sor kerülhet, ha a 2020-as elnökválasztás előtt a gazdaság lassulás ezt indokolja.

A demokraták győzelme arra elég, hogy újra éledjenek a 2020-as kampányra a reményeik, de nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy egy olyan pártról van szó, amelynek nincsenek a választók felé eladható víziói az ország ügyeiről, és amely a Trumppal való szembenálláson kívül máshogy nem tudja definiálni magát. Ugyanakkor Trump konzervatív programja ezzel a félidei választással gyakorlatilag elvesztette a lendületét. A republikánusok most már együtt emelkednek vagy süllyednek Trumppal, és számukra komoly probléma lehet a jövőben, hogy alig, vagy egyáltalán nem vonzóak az Egyesült Államok legszéleseb generációja, a milleniálok számára.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo