Hadházy Ákost az érdekelte, hogy a levélben szavazó határon túli magyarok esetében, hogyan ellenőrzik, nem történt-e valamilyen tragikus eset regisztrációjuk óta. A képviselő ehhez számokat kért, amit a Nemzeti Választási Iroda meg is küldött számára.
Kiderült, hogy 2018-ban 378 ezer 445 regisztráltat tartottak nyilván. Ezt követően arra kérdezett rá a politikus, hogy hány elhunyt határon túli honfitársunkat jelentettek ki a szavazásra jogosultak közül 2018 és 2021 között. Az NVI adatai alapján négy év alatt összesen 3085 főt töröltek ilyen okból. E szerint 4 év alatt még 1 százalékot sem érte el a határon túlról levélben szavazók mortalitása, vagyis évente nem haladta meg a 0,25 század százalékot. Ezzel szemben a Magyarországon élők mortalitása 1,3 – 1,5 százalék között van, vagyis a Nemzeti Választási Iroda nyilvántartásának öt-hatszorosa.
Hadházy Ákos megkérdezte az irodát, hogy mit szándékoznak tenni, a választásokat eleve komolytalanná tevő, anomália ellen, de a választ, amit kapott, egyáltalán nem tartja megnyugtatónak. Állítólag beadtak egy törvényjavaslatot arról, hogy a több választáson inaktívakat töröljék a rendszerből. A politikus úgy véli, ez amúgyse oldana meg semmit és a Fidesz nem is fogadta el a javaslatot.
A képviselő úgy látja, a kialakult helyzettel több probléma van. Egyrészt a halottak nevében mások szavazhatnak, másrészt a végeredményt az is befolyásolja, hogy mennyi szavazásra jogosultat tartanak nyilván.