Brit belpolitikai válság küszöbén állunk

Azonnali hatállyal lemondott Lord David Frost, a brit kormány Brexit-ügyi államtitkára. Frost a brit kormány "általános irányvonalával", mindenekelőtt az omikron koronavírus-változat terjedésének megfékezésére érvénybe léptetett - a kormányzó Konzervatív Párton belül általánosságban is rendkívüli ellenállással fogadott - korlátozásokkal indokolta távozását.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Frost levele szerint aggályosnak tartja a kormány "jelenlegi irányvonalát", különösen az omikron koronavírus-változat terjedésének megfékezésére nemrégiben érvénybe léptetett korlátozásokat ellenzi. Frost azt írta: meg kell tanulni együtt élni a koronavírussal. Hozzátette: tudja, hogy Boris Johnson is "ösztönösen" ezen az állásponton van. A volt Brexit-ügyi államtitkár levele szerint a kormányfő bátor döntést hozott júliusban, amikor jelentős ellenállást leküzdve újból megnyitotta az országot. "Sajnos ez a döntés nem bizonyult visszafordíthatatlannak" - áll Frost levelében.

Lord David Frost lemondott. Fotó: Vicike Flores/EFE via EPA

A volt kabinettag ezzel arra utal, hogy Johnson a koronavírus-járvány miatt elrendelt korábbi korlátozások nyári feloldását annak idején visszafordíthatatlannak nevezte. A rendkívül gyorsan terjedő omikron vírusváltozat megfékezésére azonban a brit kormány a minap szigorításokat rendelt el, köztük azt, hogy az éjszakai szórakozóhelyekre és a nagy tömegeket vonzó rendezvényekre csak oltási igazolás vagy friss negatív koronavírus-teszt felmutatásával lehet belépni - írja az MTI.

Levelében Lord Frost azt írta: reméli, hogy a brit kormány "nem esik kísértésbe", és nem hoz olyan jellegű kényszerítő intézkedéseket, amilyeneket más országokban már bejelentettek.

Frost koránt sincs egyedül ezzel a véleményével a kormányzó Konzervatív Párton belül: a kormány a tory frakció hosszú ideje nem tapasztalt méretű lázadása közepette, ellenzéki szavazatokkal tudta csak jóváhagyatni e hét elején a londoni alsóházban az omikron koronavírus-változat terjedésének megfékezését célzó intézkedéseket.

Bár Frost távozásának elsődleges okát elsősorban belpolitikai tényezőkkel magyarázzák, azért személye meghatározó volt azokon a Brexit tárgyalásokon, amelyek ismét elakadtak. Természetesen újra Észak-Írország kereskedelme a probléma. Frost ez ügyben nem tudta és nem is volt hajlandó lenyelni az a „békát”, hogy e területen továbbra is az EU piaci és vámszabályai érvényesek. Vagyis az angol területről érkező árukra ott ugyanúgy tekintenek, mint bármelyik EU-n kívüli ország termékére.

„Az Uniós Vámkódexet az Észak-Írországba érkező vagy onnan távozó valamennyi árura alkalmazni kell.”
Frost ezt a klauzulát annyira sérelmesnek találta, hogy október elején belengette a brexit-megállapodás felmondását, és egyoldalú szabályok bevezetését fontolgatta. A Brexit felmondása persze nem olyan egyszerű, több szabályhoz kötött, ennek ellenére Frost aknamunkája nem tett jót a britek és az uniós partnerek közötti viszonynak. Mostani lemondó levelében azonban új hangot ütött meg e szerint „a Brexit - vagyis a brit EU-tagság megszűnésének folyamata - immár biztos révbe ért, és a kormány feladata most a Brexit nyújtotta lehetőségek kiaknázása.”

Csőstül jön a baj. FORRÁS: MTI/BALOGH ZOLTÁN

Boris Johnson miniszterelnöknek valószínűleg más sem hiányzott, mint ez a lemondás. A héten már hatalmas pofont jelentett számára a csütörtöki Észak-Shropshire-ban tartott időközi választás, amelyen meglepetésre kikapott a Konzervatív Párt jelöltje. Ez a körzet eddig a toryk fellegvárának számított, ami kicsinyke ugyan, de a konzervatív képviselők egy része azt ígérte Johnsonnak, ha bukja a választást, bizalmatlansági indítványt nyújtanak be ellene. Emellett az a botrány továbbra is borzolja a kedélyeket, hogy nyilvánosságra került, miszerint Johnsonék tavaly karácsonykor a szigorú kijárási tilalom ellenére jó kis bulit tartottak. Közben a brit családok jórészt magukban ünnepeltek. További gond, hogy a közvéleménykutatások is egyre rosszabb számokat mérnek a Boris Johnson vezette konzervatívoknak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo