Januárban a Republikon Intézet eddigi kutatásaiktól eltérően nem az egyes pártok, hanem a pártlisták népszerűségét mérte. Így azoknak a politikai alakulatoknak a támogatottságát vizsgálták, amelyekre ténylegesen szavazni lehet majd a választáson.
A teljes népesség 41 százaléka szavazna a Fidesz-KDNP listájára, és 40 százalék az Egységben Magyarországért, azaz az ellenzéki összefogás listájára. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt a szavazatok 3 százalékát, a Mi Hazánk a szavazatok 2 százalékát birtokolja. A bizonytalanok aránya 14 százalék.
A pártválasztók körében teljesen fej-fej mellett a Fidesz-KDNP és az Egységben Magyarországért listája, mindkét formációra 47 százalék szavazna. Az MKKP és a Mi Hazánk támogatottsága 3-3 százalék.
Igazán szoros választási verseny körvonalazódik az adatokból. A Fidesz támogatottsága nagyjából a 2018-as szintjéhez közelít, az ellenzék pedig hasonló nagyságú réteget tud megszólítani, így a különbség a két párt között hibahatáron belül mozog.
A bizonytalanok aránya 24 százalékról 14 százalékra csökkent, egyfelől az áprilisi választás közeledte és a mezőny stabilizálódása miatt, másfelől a kutatásban az ellenzéki lista egységesítése is egyszerűbbé tette a válaszadást. A bizonytalan szavazatokból a Fidesz-KDNP és az Egységben Magyarországért egyaránt profitál.
Ebben a hónapban azt is felmértük, hogy a választók a köztársasági elnök közvetlen vagy parlamenti választását részesítenék-e előnyben.
A válaszadók 60 százaléka szeretné, ha a köztársasági elnököt közvetlenül választanánk, 32 százalék szerint továbbra is a parlamentnek kéne választania, 8 százalék bizonytalan.
A Fidesz szavazók közel egyharmada is a közvetlen köztársasági-elnök választást preferálná.
Ezzel összefüggésben megvizsgáltuk a Fidesz köztársaságielnök-jelöltjének, Novák Katalinnak ismertségét és népszerűségét.
A válaszadók 77 százaléka tudott véleményt formálni Novák Katalinról.
Közülük 47 százalék kedveli, 53 százalék nem kedveli őt, tehát a népszerűsége nem haladja meg a Fidesz-KDNP népszerűségi szintjét, de nem is kifejezetten elutasított politikus.
Módszertan: A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült január 19-24 között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. Hibahatár: +/- 3,2%.