Kultúra cikkek
Szörényi Levente Törökországba disszidál, ha Magyar Péter lesz a kormányfő
Szörényi Levente ezúttal nem zenét írt.
Egy világraszóló jó hír mindenkinek, bejelentették, készül a Shrek 5
Készül a Shrek 5, két év múlva mutatják be.
Feltámadóban a belföldi csoportos turizmus a szocialista rendszer egykori gyöngyszeme
A belföldi ismeretterjesztő utak népszerűbbek lettek.
Kivonult az állam a kultúra finanszírozásából, de vajon mi jön ezután?
Kire, mire számíthat ma, aki belevágna egy saját kulturális projekt megvalósításába?
A legnagyobb tíz magyar sztár éves jogdíja átlagosan 5,3 millió forint
800 millió forint jogdíjat fizet az EJI a színészeknek.
9 milliárd forintnál tart a sámándob
A 2015-ös milánói világkiállításra készült Sámándob-pavilon építésére a kormány 2,3 milliárd forintot adott, majd közel 2 milliárd forintot szavazott meg programokra, hogy mindez kiegészüljön egy további 900 milliós pótköltségvetéssel. Most újabb 4 milliárd forintnál tartunk.
Jézus helyén ábrázolja magát Nagy Feró
Sokan kibuktak Nagy Feró legújabb alkotása miatt.
A Putyint támogató művésznő nem kívánatos személy lett Prágában
Lemondták Anna Netrebko orosz operaénekesnő prágai koncertjét.
A nem olvasók megverik a naponta olvasókat
Mennyire kulturált a magyar?
Orbán Viktor, az Operaház fantomja
Sok hűhó semmiért.
Térségünkben az utolsó helyre kerültünk a szabadságjogokat tekintve
Nagy Feró és a magyar szabadságjogok.
Magyarország két legnagyobb művésze jelenleg Nagy Feró és Győzike
A politikai celebek a magyar kultúrát nem felvirágoztatják, hanem lejáratják.
Komoly állami támogatással indul idén a professzionálisan megrendezett Bartók Tavasz
Miután tavaly az állam kivonult a Budapesti Tavaszi Fesztivál támogatásából, és elindította a Bartók Tavaszt, idén két újragondolt branddel és újfajta programokkal találkozhatnak a fővárosiak.
A művészeket gyakorlatilag hazavágta a pandémia
A koronavírus-járvány következtében 2020-ban világszerte tízmillió munkahely szűnt meg a kreatív iparágakban, és a kulturális szféra egyre növekvő digitalizálódása miatt a művészeknek minden eddiginél nehezebb a megélhetés - közölte az UNESCO jelentésében.
Eltűnt 220 millió forint állami támogatás
2019-ben megszűnt a kulturális TAO, ami évente 35 milliárd forintot jelentett elsősorban a színházi társulatoknak. A kormány azt ígérte, hogy ez az összeg továbbra is az előadóművészeti intézmények rendelkezésére áll majd. Nem így lett. Veresegyház színházából konkrétan 220 millió forint tűnt el. Venyige Sándorral, a Veres 1 Színház igazgatójával beszélgettünk.
Óriási ütés érte a hazai mozikat 2020-ban
Hazánkban tavaly összesen 161 filmszínház 401 moziterme maradt csak látogatható, a mozik több mint 10 százaléka nem vetíthetett a járvány miatt. A 2020-as 257 ezer mozielőadás közel fele volt az egy évvel korábbinak, és 130 premierfilmmel kevesebbet is mutattak be itthon, mint 2019-ben. A hazai mozik 4,3 millió látogatót fogadtak 2020-ban, 72 százalékkal kevesebbet, mint az azt megelőző évben, jegybevételük pedig közel 71 százalékkal maradt el a 2019. évitől. A hazai filmgyártás is jelentősen megtorpant: 2019-hez képest 16 százalékkal kevesebb egész estés magyar film készült tavaly, a mozikínálatban pedig továbbra is az amerikai filmek domináltak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal most publikált kiadványából.
Magánszínházak túlélő üzemmódban - interjú a Játékszín igazgatójával
A TAO-pénzek megvonása és a COVID-19 kettős szorításában próbálják most megállni a helyüket a magánfenntartású hazai színházak, és kísérlik meg elbocsátások nélkül átvészelni a nehéz időket. Hogy miféle praktikákat vetnek be a siker érdekében, arról Bank Tamás, a Játékszín igazgatója adott terjedelmes interjút a Piac és Profit magazin februári számában.
Ha épp 18 vagy, az unió segítségével felfedezheted Európát
Az Európai Bizottság idén is meghirdeti a DiscoverEU kezdeményezést, melynek révén az EU területén élő 18 éves fiatalok utazási igazolványokhoz juthatnak. Az érdeklődők 2019. május 16-ig jelentkezhetnek a pályázati felhívásra.
Erre figyeljen, ha a német piacra törekszik
Hol vannak lehetőségek az új vállalatok számára a világ negyedik legnagyobb gazdaságában? Külföldi célpiacokat bemutató sorozatában a Kosárérték Magazin a német üzleti kultúrát mutatja be.
Újra kéne gondolni a tao-t
Szükséges a társasági adó (tao) kedvezményrendszerének újraszabályozása és szakmai ellenőrzése - jelentette ki a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke csütörtökön a Music Hungary konferencián Egerben.
Törpapa hangja után is jár a jogdíj
Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) idén először fizetett jogdíjat azoknak a színészeknek, akik televíziós- és animációs sorozatok szinkronjának elkészítésében dolgoztak. A néhány napja lezárt jogdíjfelosztás eredményeként összesen 220 millió forinthoz jut hozzá 1500 magyar és külföldi színész.
Két és fél órás lesz az új Star Wars film
A hamarosan, december közepén mozikba kerülő űroperett nyolcadik része lesz az eddigi leghosszabb epizód – árulta el a rendező, Rian Johnson.
Sokat várnak az Utolsó Jedi-től
Még három hét van hátra a Star Wars: Az utolsó Jedik forgalmazásáig, de az elemzők szerint akkora az érdeklődés az űrsaga folytatása iránt, hogy premierjén akár a 200 millió dollárt (53 milliárd forintot) is meghaladhatja a jegybevétele.
Királyi fellépés lesz az új Star Wars filmben
Rohamosztagos jelmezben állítólag Vilmos és Harry brit herceg, továbbá Tom Hardy és Gary Barlow énekes is szerepel a december közepétől látható új Star Wars-epizódban - osztotta meg értesülését a The Hollywood Reporter.
A fiatalok szinte csak online vásárolnak
Az online vásárlók aránya átlagon felüli a fiatalok körében, így azok a kulturális szolgáltatók, akik a vásárlói igényekkel lépést kívánnak tartani, az internetet immár nem hagyhatják figyelmen kívül és fontos, hogy a termékeiket és szolgáltatásaikat az online térben könnyen elérhető módon kínálják.
Kezükbe veszik sorsukat a veszélyeztetett közösségek
Az ősi kulturális emlékek, épületek, műemlékek, muzeális értékű műtárgyak, sőt az ősök maradványai mind fenyegetve vannak a szélsőséges időjárási jelenségektől. Az elköltözni kényszerülő közösségek a kulturális örökségüket is vinnék magukkal, de sokszor nincs pénz erre.
Kockafejeknek áll a világ
Az HBO Silicon Valley című sorozata a technológiai innováció mögötti emberi ügyetlenségeket és jellemhibákat karikírozza. A maga hollywoodi módján azonban pozitív mitológiát épít. Illetve programoz.
A személyiségünkre is hat, mit eszünk
Az őshonos, törzsi társadalmakban átérezték a természettel való egységet és az emberek egymástól függését. A nyugati kultúrában az individualizmus dívik. Pedig egy ember léte és érvényesülése egész ipari, agrár, jogi, társadalmi rendszerek lététől függ. És az ételtől, amit az asztalára tesznek.
A tudomány és oktatás jelentőségére emlékeztet a Fény Éve
Az UNESCO 2015-öt a Fény Évének választotta. A Fény Éve szeretné felhívni a világ figyelmét a fény tudományra, oktatásra, technológiára, művészetekre, valamint az élet minden területére kiható fontos szerepére.
Sci-fi után itt a kli-fi
Sok sztár ismert zöld aktivistaként. Robert Redford, Leonardo DiCaprio, Daryl Hannah csak három név közülük. Bár sokat tesznek a környezetért, munkájukban ez nem játszik központi szerepet – nem igazán látjuk őket klímaváltozásról szóló filmekben. Pedig már neve is van a műfajnak: cli-fi, vagy magyarosan kli-fi.
„Az emberek azt hiszik, a pénz eszköz. Tévednek. A pénz az úr”
A Bennfentes játék maró humorú szatíra a rablókapitalizmus fenntarthatatlanságáról. Úgy hat, mint a Tőzsdecápák mai, globális valóságra hangszerelt változata: nincs már benne pátosz és heroizmus.
A kultúra a helyi, fiatal munkaerőt vonzza
A kreatív- és kulturális ipar az elmúlt években is növekedni tudott Európában: ma már hétmillió embert foglalkoztat a kontinensen, azaz ötször többet, mint például a telekommunikációs szektor.
Lendületet kaphat az e-könyv Magyarországon
Miközben egyre kevesebben és egyre kevesebbet olvasnak papíron könyvet, a digitális világban soha nem látott mértékben nő a szöveges tartalomfogyasztás. Ezt az ellentmondást az e-könyvpiac oldhatja fel, amely előtt szakemberek szerint komoly jövő áll.
Ahol még az igen is mást jelent - jó tanácsok keletre indulóknak
Bár magyarként a nyugat-európai és észak-amerikai kulturális, társadalmi szabályokat könnyen befogadjuk, a világ távolabbi országaiban már közel sincs ilyen egyszerű dolgunk. Ha nem szeretné, hogy egy ígéretes üzleti megbeszélés vagy akár egy informális vacsora kínos véget érjen, érdemes megismerkedni a helyi szokásokkal. Szakértőnk segít! Második rész.
A fiatalok negyede sosem olvas könyvet
Ritkán kerül a fiatalok kezébe könyv: mindössze 7 százalékuk olvas naponta, további 16 százalékuk heti rendszerességgel. Lassan terjednek az e-könyv olvasók is, a papíralapú termékeknek még bőven van helyük a piacon.
Rekordösszeg humánerőforrásra
A munkaerő képzésére, ezzel együtt a szolgáltatások minőségének javítására most közművelődési és kulturális területen is lehetőség nyílik egy közel 2 milliárdos pályázati keretösszegből.
Csak semmi komolyság, ha kérhetném!
Nem csak a pénzkereset, a kultúra is változik modern világunkban. Bár naponta átlagosan 50 perccel több szabadideje van az embernek ma, mint húsz évvel ezelőtt, azt leginkább nem túl produktív televíziózással tölti.
Díj a kultúra támogatásáért
A kultúrával és művészetekkel együttműködő, azokat kiemelkedő módon támogató vállalatok és magánszemélyek pályázhatnak szeptember közepéig a Summa Artium Díjra.
CET – látható tulajdonosokkal
Vádlók nélkül védekeztek Budapest új nevezetességének, a Duna partján már-már teljesen kész CET-nek az építői: remény van rá, hogy késő tavasszal működni fog a különös pénzügyi konstrukciókat is felvonultató vállalkozás.
Csökkenti ökológiai lábnyomát a Berlinale
A politikai tematikájáról és társadalomtudatosságáról ismert Berlini Filmfesztivál ezentúl nagyobb hangsúlyt helyez a klímavédelemre: energiafogyasztásán keresztül csökkenti öko lábnyomát. A hagyományosan február elején megrendezésre kerülő filmes seregszemle a tél egyik leghidegebb időszakában sok épületével számított energiafaló rendezvénynek.
Kellemetlen: "homisnak" hívják a zöld autókat
Nagy felzúdulást keltett az amerikai melegek körében, hogy a hamarosan bemutatásra kerülő A dilemma című filmvígjáték előzetesében elhangzik egy velük kapcsolatos poén. A Vince Vaughn által játszott karakter azt mondja egy elektromos autó láttán: "Ez olyan homis".
Ludwig múzeumban a magyar szobrász-sztár alkotásai
Ha létezett valaha Magyarországon igazi szobrász-sztár, akkor a hetvenes-nyolcvanas években Amerigo Tot, az egykor Fehérvárcsurgóról elszármazott Tóth Imre az volt. Az ő műveit tekinthetjük meg október 9 és január 3.-a között a Ludwig Múzeumban.
Dupla magyar siker az uniós versenyen
Halász Dániel „Képzeletbeli napló" című fotósorozata nyerte a kreativitás és innováció európai éve keretében megrendezett fotópályázatot. A fotósok feladata olyan alkotások benyújtása volt, amelyeken keresztül kifejezik, hogyan vizionálják az „új világot", és mit jelent számukra a kreativitás és az innováció. A pályázat közönségdíját is egy magyar alkotó, Szabó Balázs nyerte.
Szegedre mennek a régi idők filmklasszikusai
Az Invitel immár második alkalommal támogatja a régi idők örök érvényű mozgóképklasszikusait felvonultató Szegedi Filmfesztivált. Az ingyenesen látogatható kulturális rendezvényt július 6-tól augusztus 20-ig tartják a belvárosban.
Lerántják a leplet néhány magyar festményről
A Múzeumok Éjszakája és a Magyar Nemzeti Galéria főtámogatója a Pannon izgalmas művészeti csemegékkel várja a kultúrát szerető, szórakozni vágyó érdeklődőket 2009. június 20-án.
Ingyen kultúra az egész országnak
Országszerte több mint 250 műemlék, kiállítóhely, múzeum látogatható díjmentesen április 18-án, a műemléki világnapon, amelyen először várják országos rendezvénysorozattal a nagyközönséget; a program a rejtett kincsek jegyében zajlik majd.