Közel 140 országból van tagja a Nemzetközi Műemlékek és Helyek Bizottságának (ICOMOS), melynek ma már új feladata is van: abban segíteni azokat a közösségeket, melyek a klímaváltozás miatt otthonuk elhagyására kényszerülnek, hogy a kulturális örökségüket is vihessék magukkal. Az Egyesült Államokban lévő Jean Charles-sziget lakói például 48 millió dollárnyi támogatást kapnak az államtól (a Lakhatási és Városfejlesztési Minisztériumtól), hogy magasabban fekvő területre költözzenek, az emelkedő tengerszint miatt ugyanis nem maradhatnak lakóhelyükön. A sziget el fog tűnni, maguk alá temetik a hullámok.
A Fidzsi-szigetek Környezetvédelmi Minisztériuma egy kis falu 140 családból álló falu, Vunidogoloa lakosságát költöztette át egy új szigetre, miután a Tamás-ciklon . A minisztérium által kinevezett felelős szerint a kulcs az ilyen helyzetekhez az, hogy minél közelebb találjanak új lakhelyet a közösségnek, mert rendkívül nagy veszteségérzet tud úrrá lenni azokon, akiknek sok évszázados lakóhelyüket kell elhagyniuk kényszerűségből. Óriási megrázkódtatás őseik otthonának elhagyása - főleg hogy javarészt természetközeli kultúrákról van szó, vagyis a hely szelleme nagyon sokat jelent a bennszülötteknek. (A csendes-óceáni Samoán például a helyi nyelvben ugyanaz a szó jelenti a földet és a vért.)
Sokkal könnyebben megy a távozás, ha tudják, hogy nem messzire költöznek. De még így is nehéz. Vunidogoloa lakói például 10 percnyi autóútra kerültek a parttól, vagyis többé nem élhettek a víz közvetlen közelségében. A másik titok, hogy az átköltöztetésnek lassúnak kell lennie és alaposnak. Nem lehet családfőket vagy nyugdíjaskorú polgárokat arra kényszeríteni, hogy egyik napról a másikra hagyják el a házukat, ahol a szüleik vagy nagyszüleik is születtek. Ezek mind példák arra, hogy a klímaváltozás és a globális terrorizmus korában sokrétűbb a veszélyek száma, melyekkel az archeológusoknak foglalkoznia kell.
Ahogy tovább folytatódik bolygónk felmelegedése, egyre gyakoribbá és intenzívebbé téve a szélsőséges időjárási jelenségeket, mind több közösség kényszerül majd arra, hogy új helyen találjon otthont magának. Az ICOMOS feladata, hogy ezek a közösségek a saját kulturájukat is magukkal vihessék, szent tárgyakkal, műemlékekkel együtt.
De még így is megesik, hogy bizonyos nagy méretű műemlékeket -valamint az épületeket- nem lehet elszállítani. Azok ott maradnak, ahol felépültek. A bennszülöttek tehát nem úszhatják meg az elköltözést veszteség nélkül... A közösség kulturális hagyományai, vallása, világnézete, hiedelemrendszere "szállítható", s az ICOMOS feladata, hogy ezek is alaposan legyenek dokumentálva. De elképzelhető, hogy az új generációk az új lakhelyen már kevésbé fognak kötődni ezekhez a mintákhoz és hagyományokhoz. Ha ez megtörténik, akkor a klímaváltozás nemcsak a talajt erodálja, hanem az őshonos kultúrát is.