Migráció cikkek
Az elmúlt 75 évben volt idő, amikor az európaiak voltak a migránsok
Nettó migrációs fordulatok az elmúlt 75 évben.
Bekeményítettek a románok a migránsokkal szemben
Csaknem 700 külföldit toloncoltak ki Romániából az első félévben.
Az Európai Unió Fehéroroszországgal közös határán az illegális migránsok száma 148 százalékkal nőtt
Illegális bevándorlás - Frontex: az EU külső határainak legtöbbjén növekedett a migrációs nyomás.
30 ezer migráns hagyta el Európát
Eurostat: 103 ezer kiutasítási határozat alapján mintegy 30 ezren hagyták el az EU-tagországok valamelyikét az első negyedévben.
A brit baloldal migrációellenes tervei keményebbek Orbán Viktorénál
Illegális bevándorlás - Brit Munkáspárt: a ruandai áttelepítés helyett terrorellenes módszerekkel kell megállítani a csónakokat.
Az Egyesült Államok fogadta be a legtöbb migránst a világon, Európából a harmadik legtöbbet
Európában 38 millió olyan ember él, aki az EU-n kívüli országban született.
A kormánypropagandával ellentétben mindössze 0,2 százalékkal nőtt az Európai Unió lélekszáma a migráció miatt
Eurostat: a tagállamok közel egymillió kérvényezőnek biztosítottak uniós állampolgárságot 2022-ben.
Jó-e a migráns a munkaerőhiány enyhítésére, erről készült elemzés
Holland gazdasági elemzés: hosszabb távon a migráció nem tudja megoldani az ország munkaerőhiányát.
Honnan hová viszik önmagukat és a pénzüket a világ milliomosai?
A milliomosok országválasztása mögött többnyire egy racionális üzleti döntés is található.
Hadházy Ákos szerint újabb embercsempészeket engedtek szabadon
A független képviselő szerint Janus-arcú a kormány migránspolitikája és csak belpolitikai előnyszerzésre használja.
A gazdag migráns jöhet, újraélesztik a letelepedési kötvény koncepciót
Vendégbefektetői jogviszony bevezetéséről készült törvénytervezet. A szakembereket az elképzelés erősen emlékezteti a csúfosan megbukott letelepedési kötvényekre.
Történelmi rekordot döntött az USA népszerűsége a migránsok között
Történelmi rekordra, csaknem két és fél millióra növekedett az illegális határátlépések száma dél felől az Egyesült Államokban.
Újabb szomszédunk jelentette be határaink ellenőrzését
Illegális bevándorlás - Szlovénia szombattól határellenőrzést vezet be a horvát és a magyar határon.
Egyre nagyobb gond a munkaerőhiány, bedobott az EU egy javaslatot
Az Európai Bizottság összehangolt uniós fellépést sürget a demográfiai változások kezelésére, és akár irányított legális migráció révén mérsékelné a munkaerőhiányt.
Jól meghosszabbították szlovák barátaink a magyar határ ellenőrzését
Novemberig meghosszabbította Pozsony az ideiglenes határellenőrzéseket a szlovák-magyar határon.
Holnaptól nehezebb lesz a közlekedés Szlovákiába
Szlovákia ideiglenesen visszaállítja az ellenőrzéseket a magyar határon.
Egyre több európai országnak van elege a migránsokból
Illegális bevándorlás - Mateusz Morawiecki elrendelte a rendszeres közúti ellenőrzést a lengyel-szlovák határon.
Filippinók szedik a gombát Hevesben
Nagy fordulat következett be az állami médiában. Az eddigi migránsellenesség helyett most más húrokat pengetnek.
Ausztria nem akar engedni a szigorításból
Az ellenőrzés meghosszabbítását tervezik a magyar és a szlovén határon.
Megdöbbentő, 36 ezer magyar dolgozik házi rabszolgaként
Szükség van az edukációra a megelőzésben.
A háború miatt újabb globális méretű és borzalmas válságot jósolnak
Az ukrajnai háború területein a gabonaszállítmányok leállítása máris megnövelte a migrációs áramlatot, és az esetleges humanitárius válság súlyos migrációs válságot teremthet - jelentette ki Luciana Lamorgese olasz belügyminiszter.
Nemsokára tízmilliárdan leszünk a Földön, ami növekvő piacot jelent
Növekvő népesség, elöregedő társadalmak, urbanizáció és elérhetőbb oktatás, így gazdasági és társadalmi fejlődés várható a Roland Berger szerint 2050-re.
A nacionalizmus a legnagyobb akadály a fenntartható világ kialakításában
Ha a világ kormányai nem fognak össze, hogy megoldják az emberiség nagy problémáit, beüthet a vészhelyzet-szcenárió, figyelmeztet a Forum for the Future új jelentése, mely a jövő legnagyobb veszélyforrásait taglalja. Már a következő évtizedet ezek a rizikófaktorok fogják meghatározni.
Lakhatatlan városok, tömeges elvándorlás: ezt hozza a klímaváltozás
Városok válnak lakhatatlanná 2050-re, és tömegek kényszerülnek majd elhagyni lakhelyüket. Szakértők szerint a mai állapotokhoz képest teljesen másfajta termelési, munkaerő-piaci és demográfiai viszonyok lesznek meghatározóak.
Több mint 630 ezer magyar él külföldön
Globális tekintetben Európa- és Közép-Ázsia a második legtöbb bevándorlót fogadja be – közöttük több mint hatszázezer magyar honfitársunkat – derült ki az ENSZ Élelmezésügyi Szervezetének (FAO) legfrissebb jelentéséből.
Hamarabb jön az összeomlás, mint gondolnánk
Az tovább emelkedő károsanyag-kibocsátás, benne a járművek növekvő fogyasztása miatt tovább gyorsul a globális felmelegedés és a vártnál jóval hamarább, már 2030-ra igen súlyos következmények fenyegetnek, mutatnak rá a világ tudósai.
Régen tényleg minden jobb volt?
Az európaiak kétharmada úgy gondolja, hogy korábban jobb volt a világ – míg földrészünk fiataljainak többsége nincs ezen a véleményen.
Összefügg a migráció és a vidék pusztulása
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) legújabb jelentése szerint az akadályozó vagy serkentő szabályozási rendszerek helyett a vidéki elvándorlás gazdasági-társadalmi fejlődéshez való pozitív hozzájárulására kellene fókuszálni – és a hátrányait pedig minimalizálni.
Többet tesznek a közösbe a bevándorlók, mint a benszülött britek
A brexiterek állításával a Nagy-Britanniában élő külföldiek átlag fölött járulnak hozzá a brit költségvetéshez, annyira, hogy a brexit után adóemelésre lesz szükség.
Még másfél millió magyar vándorolna ki
Nagyjából 1,2 millió munkaképes korú felnőtt tervezi, hogy a jövőben külföldön vállal munkát – derül ki a Publicus Intézet legfrissebb közvélemény-kutatásából.
Bátrabban vállalkoznak a londoni magyarok
A Londonban élő magyarok nyitottabbak, a kockázatot és a várható hozamot mérlegelve jobban mernek saját vállalkozásba kezdeni, mint az itthoniak, derült ki a DANtalk felméréséből.
„Néhány egyszerű kérdés után” maradhatnak az angliai magyarok
A Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgároknak "néhány nagyon egyszerű kérdésre" kell csak válaszolniuk ahhoz, hogy a brit EU-tagság megszűnése után is változatlan jogosultságokkal, állandó letelepedési engedéllyel az országban maradhassanak - mondta csütörtökön a brit belügyminiszter.
Hazatérnének a külföldön dolgozó magyarok?
A kivándorlás valószínűleg elérte a csúcspontját, a közeljövőben megkezdődhet a külföldön dolgozó közép-európaiak hazaköltözése – derült ki a Colliers International legfrissebb tanulmányából.
Kezükbe veszik sorsukat a veszélyeztetett közösségek
Az ősi kulturális emlékek, épületek, műemlékek, muzeális értékű műtárgyak, sőt az ősök maradványai mind fenyegetve vannak a szélsőséges időjárási jelenségektől. Az elköltözni kényszerülő közösségek a kulturális örökségüket is vinnék magukkal, de sokszor nincs pénz erre.
A fenntartható termelés enyhítheti a migrációt
A klímaváltozás komoly veszélyfaktor a fejlődő országok vidéki népessége számára, gyakorta kiváltó oka az elvándorlásnak, ezért a fenntartható mezőgazdaság támogatása lényeges eleme a hatékony válasznak, hangsúlyozta tegnap Rómában a FAO főigazgatója, José Graziano da Silva.
Nemcsak a kivándorlás, de a belső migráció is jelentős
Magyarország lakossága nyolc év alatt 2%-kal (215 ezer fővel) csökkent a KSH adatai szerint. (Amennyiben hozzávesszük az olyan külföldön élőket vagy dolgozókat, akik még hivatalosan itthon vannak bejelentve, akkor a valós csökkenés 500 ezer körül lehet. Ez nem egyformán érinti a hazai településeket.) Emellett jelentős számú olyan belső elvándorló is van, aki nem jelenik meg a kimutatásokban, mivel állandó lakcímét megőrizte - olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. közleményében.
A menekülthullámnak is a klímaváltozás az oka
A megváltozott környezeti hatások világosan láthatóak okként a Szíriai események mögött is - mondta a hetedik alkalommal megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadásában Juhász Árpád geológus, a konferencia egyik fővédnöke.
2016: határtalan kihívások
Mi sem mutatja jobban, hogy milyen kihívások előtt áll a világ, mint a minden év elején a davosi Világgazdasági Csúcson felmerülő témák. Idén a mintegy 2500 döntéshozó – politikusok és vezető üzletemberek – négy fő globális kihívásról tanácskozott. A világgazdasági növekedésről és az alacsony nyersanyagárakról, a klímaváltozásról, a migrációról – és ennek kapcsán a biztonság kérdéséről –, valamint a negyedik ipari forradalomról és a hatására a társadalomban végbemenő változásokról. Hosszabb távon a világnak számos társadalmi és gazdasági kihívásra kell megtalálnia a választ.
Súlyosabb gond a migrációnál a klímaváltozás
Nem a migráció a világot legjobban fenyegető kockázati tényező 2016-ban. Ugyan valószínűségben vezet, de súlyosságban sok más megelőzi.
Miért nem értjük?
Nagyon hiányzik a politikusok, a világ vezető hatalmai és az egyes ember gondolkodásmódjából a rendszerszerű megközelítés. Nem látjuk egyben meg a folyamatokat, nem kezeljük egymáshoz tartozónak a fenntartható fejlődés ellenében globálisan zajló természeti, társadalmi, emberi, gazdasági történéseket, bajokat. Még mindig hisszük, hogy a katasztrófák elhárításával minden marad a régiben. Pedig már soha semmi nem lesz olyan, mint régen. Piac & Profit alapító főszerkesztője, Demcsák Mária jegyzete.
Megállítható a migráció?
Migráció, felmelegedés, fenntarthatósági célok az üzleti világban és még számos, a jövőnket meghatározó kérdést boncolunk a Piac & Profit novemberi számában, amely a fenntarthatóságot helyezte fókuszába.
Alulról indulva lehet megoldani a problémákat
Nem tudjuk kívül tartani a világunkon a globális problémákat, ezekkel saját szintünkön kell kezdenünk valamit. A Fenntarthatósági Csúcs kerekasztal beszélgetésén elefántcsontparti, magyar, üzleti és emberi, civil megközelítések, jó gyakorlatok hangzottak el.
Diagnózis nélkül nem lesz megoldás a menekült problémára
Ez a menekültek évszázada lesz, az ezzel kapcsolatos kihívások megoldására viszont esélyünk sincs, ha nem születik először is egy, a tünetek mögött álló okokra vonatkozó pontos diagnózis. Ahhoz, hogy valódi integrációról beszélhessünk, nem csak a bevándorlóknak, hanem a befogadó társadalmaknak is változnia kell. Hogy erre képesek legyünk, a „non-business” innovációkra kéne koncentrálni – mondta Dinya László a Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadásában.
A trend is negatív, de van annál rosszabb is
Nem a trendszerű éghajlatváltozás, hanem a kiugró szélsőségek okoznak majd rövidtávon gondot – mondta Dr. Mika János meteorológus, egyetemi tanár, az MTA doktora a Magyar Fenntarthatósági Csúcson tartott előadásában.
Nézzünk szembe vele, mi vár ránk
Hol járunk mi, magyarok a fenntartható fejlődés felé tartó úton? Mit tehetnek az államok és a civilek a klímaváltozás hatásainak kivédése érdekében? Mitől lesz fenntarthatóbb a mezőgazdaság? És hogyan függ össze mindezzel a migráció problémája? Minderről szó esett a Fenntarthatósági Csúcs Konferencián, melynek részletes beszámolóját olvashatják.
Menekültek vagy klímavándorok?
A szakértők között sincs egyetértés abban, hogy lehet-e egyáltalán környezeti menekültekről beszélni, vagy a klímaváltozás hatásaként instabillá váló államokból elvándorlók politikai menekültekként jelennek majd meg a világ nyugodtabb részein. Az viszont biztos a Klíma és migráció konferencián felszólaló szakértők szerint, hogy a folyamatnak csak az elején tartunk, de már a mostani menekülthullám mögött is látni lehet okként a klímaváltozást.
Fokozatosan áll helyre a munkaerőpiac
Fokozatosan talpra áll az európai munkaerőpiac, 2011 óta most először nő egyszerre a GDP, a foglalkoztatási ráta és a háztatások jövedelme – állapította meg hétfőn közzétett negyedéves jelentésében az Európai Bizottság.
Brüsszel segíti a munkaerővándorlást
Megjelenik a szakmai képesítést igazoló virtuális kártya, amelynek segítségével európai szakemberek kevesebb papírmunkával vállalhatnak munkát más uniós országban - döntött az Európai Parlament szerdán.