Kibocsátás cikkek
Rekordot döntött tavaly a széndioxid kibocsátás
Rekordot döntött 2010-ben a globális szén-dioxid-kibocsátás - derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA). Tavaly már 30,6 gigatonna széndioxidot bocsátottak a Föld légkörébe, ami csaknem 5 %-kal több, mint az előző rekordévnek számító 2008-ban tapasztalt 29,3 gigatonna és a 2009. évi 29 gigatonna.
Talajvizet szennyezhet a föld alá nyomott széndioxid?
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) ígéretesnek tartja a technológiát, mint a klímaharc eszköztárának egyik fontos elemét, és az ENSZ is bizakodásáról biztosította a legnagyobb szennyező szektorokat. De a módszer viszonylag kezdetleges fázisban tart és geológiai, környezeti kihatásai sem kecsegtetnek csupa jóval. Az EU mégis nagy pénzekkel támogatja a módszert.
Obama végre szabályozhatja a légszennyezést...
Nem tudták megakadályozni a rebuplikánusok benyújtott törvényjavaslatai, hogy Obama megvalósítsa a Koppenhágai Klímacsúcson tett ígéretét, miszerint 2020-ra az 2005-ös bázisévhez képest 17 százalékkal csökkenti az USA ÜHG-emisszióját. Fontos mérföldkőnek számít a klímaharcban, hogy elhárultak az akadályok az elől, az Obama-adminisztráció szigorítsa a légszennyezés törvényi szabályozását.
A föld alá tömik a gyárak füstjét
Karbontárolás néven ismeretes az a technológia, mely kiválasztja az ipari üzemek füstjéből a szennyező részecskéket és a föld alá préseli, rendszerint olyan üregekbe, amelyekből már részben vagy egészben kitermelték a földgázt vagy az olajat. A technológia viták középpontjában áll, mivel túlságosan energiaigényes, nem vizsgálták meg kellőképpen a lehetséges szeizmikus (földrengést okozó) mellékhatásait, mint ahogy a szivárgás lehetőségét sem tudják kizárni. Hol tartanak e módszer hasznosításával az energia- és gyáripari szektor vállalatai?
Betiltaná az EU az erősen szennyező üzemanyagokat
Az USA-ból behozott etanol után a Kanadából érkező bioüzemanyagra is importadót vetne ki az EU, mivel elharapózott a vámok alól történő kibújás. Az erősen szennyező üzemanyagok használatát is betilthatja az EU egy tervezett szigorítással.
Zöldülés helyett zendülés: konfliktus a hajózás jövőjéről
Az ENSZ alá tartozó Nemzetközi Hajózási Szervezet (IMO) immár bő egy évtizede képtelen rá, hogy az ENSZ égisze alatt megkötött kiotói egyezményhez hasonló globális megállapodással fogja vissza a tengeri szállítmányozás üvegház-emisszióját. A világban mozgó áruk 90 százalékát szállító ágazat felel az éves globális széndioxid-kibocsátás 3 százalékáért.
Itt a metánmentes hamburger
"Ki gondolta volna, hogy a hamburgerek tönkretehetik a földgolyót?" tette fel némileg túlzóan a kérdést a Newsweek. A neves amerikai hetilap címlapsztoriban foglalkozott a környezetbarát hamburger gondolatával. Az állattenyésztés rettentően nagy üvegházgáz-kibocsátással jár. Nem is tujduk, hogy a hamburgerünk milyen nagy légszennyező.
Felére csökkenthetjük energia-költségeinket!
A magyar háztartások energiafelhasználását csupán energiahatékonysági korszerűsítések révén közel felével lehetne csökkenteni, áll az Energiaklub legfrissebb kutatásában. Miközben a magyar középületek fűtésre és melegvíz-előállításra ugyanannyi energiát használnak fel, mint a hazai nagyerőművek energiafogyasztása együttvéve, mindeddig mégis elenyésző volt az épület-felújítások mértéke. Túl sok a kályhás lakás Magyarországon.
Gyarapodnak a kvótapiaci bevételek
A kibocsátási engedélyek értékesítésének rendszere felviszi ugyan a fosszilis energiák árát, de a logikája az, hogy ezzel üzemanyag-takarékos járművek vásárlására készteti a polgárokat és a cégeket, energiatakarékos égők és eszközök beszerzésére a lakosságot. A szénégetés megsarcolása pedig arra kényszeríti az energiacégeket, hogy földgáz vagy szélenergia használatára térjenek át.
Jót tenne a gazdaságnak a 30 %-os uniós emisszió-csökkentés
Németország állandó brüsszeli képviselete bemutatta azt a tanulmányt, mely szerint a 30 %-os kibocsátás csökkentési célszámra való átállás egyértelmű gazdasági előnyökkel jár az EU számára.
Obamáék megkezdték az üvegházgáz-kibocsátás szabályozását
A washingtoni Kongresszusban megfeneklett Klímatörvényről lemondott a politika, de az Obama-adminisztráció nem tett le arról, hogy más eszközökkel mégiscsak példát mutasson a klímavédelemben. A Környezetvédelmi Hatóság (EPA) idén saját hatáskörében megkezdi az amerikai olajfinomítók és erőművek emissziójának szabályozását.
Karbonmérleg: ki, hol, mennyit szennyez?
A december 9-én lezárult Cancúni Klímacsúcs margóján tekintsünk meg néhány érdekes adatot világunk emissziójáról. Ki, hol, mennyit szennyez, és azzal mit okoz a bioszférának?
Emisszió: csökkentik vagy csak a növekedését lassítják?
A december 10-ig tartó klíma-csúcstalálkozótól nem vár ugyan senki jogilag kötelező érvényű globális megállapodást a kibocsátás-mérséklésre, az emisszió témája mégis kulcsfontosságú a tárgyalásokban, valamint a nézeteltérések megértésében. Kína hétfőn először állt elő azzal, hogy hajlandó (lenne) egy lehetséges ENSZ-megállapodás égisze alatt önkéntes alapon emisszió-csökkentést vállalni - a Kiotói eredmények elhagyását azonban nem engedi Peking, a Kiotói Jegyzőkönyvet valamilyen módon meg kell hosszabbítani a 2012 utáni időszakra is.
Idegméreg: hiba a vízi ökoszisztémák emberi szabályozásában
Nem is oly rég a "karbon-mérnökösködés", vagyis az üvegházgázok elnyelésének természetes folyamatait felgyorsító emberi beavatkozások egyik reménye volt az óceánok CO2-felszívó képességének katalizálása és növelése vas hozzáadásával. Mára kiderült, hogy a biológiai folyamatok sokkal sokrétűbb, mint gondolnánk, és az emberi input váratlan következményekkel jár.
Nem kell mindenhez pénz
A kormány is csatlakozott a 10:10 elnevezésű szén-dioxidcsökkentésre irányuló nemzetközi kezdeményezéshez, melynek célja, hogy - komoly befektetések nélkül - egy éven belül csökkentsék a károsanyag-kibocsátást.
"A lakossági fűtésben van nagyobb lehetőség megtakarításra"
A jelenlegi technológiával a szén-dioxid kibocsátás szükséges csökkentésének első 10-20 százalékát lehet elérni, de ahhoz, hogy a probléma megoldódjon, technológiai falat kell áttörni - mondta Varró László, a Mol stratégiai-fejlesztési igazgatója az energiainfo.hu és a KPMG sajtóklubjában kedden Budapesten.
Új elvárás: CO2-transzparencia a vállalatoknál
Új elvárás jelent meg a felelős vállalatok megítélésében és elbírálásában: nemcsak a társadalmi felelősségvállalásról illik rendszeresen beszámolni, hanem a kifejtett környezeti hatásról is. Méghozzá tudományos részletességgel. A világ nagy iparvállalatai közül évente 2500 tárja fel széndioxid-kibocsátási adatait.
Ötletes: nem az autót kell adóztatni, hanem a kilométereket
A holland kabinet által pénteken este jóváhagyott törvény értelmében megszűnne a személygépkocsik fogyasztói árát megnövelő adó. Ennek fejében viszont az állam meg fogja adóztatni az autóval megtett kilométereket. Illetékesek azt remélik ettől, hogy csökkenni fog a légkör CO2-terhelése, az utakon tapasztalt zsúfoltság, valamint a halálos balesetek száma.
Bérletet oszt az IKEA
716 tonna - ennyivel kevesebb szén-dioxidot bocsátana ki az IKEA, ha 630 magyar dolgozója tömegközlekedésre cserélné az autóját. A felismerés eredményeként, az év végéig BKV bérletet kapnak az IKEA magyar munkatársai.
Spóroljuk meg a kibocsátás harmadát!
A kormány döntése nyomán a zöldtárca még a nyáron kiírhatja a kiotói kvótabevételből finanszírozott Klímabarát Otthon és Klímabarát Intézmény pályázatokat a Zöld Beruházási Rendszer keretében.
Egyre kevésbé szennyez az EU
Az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi-rendszere (ETS) hatálya alá tartozó létesítmények kibocsátása 3,06 százalékkal csökkent 2008-ban az egy évvel korábbihoz képest. Magyarország kibocsátása ugyanakkor - nyolc másik tagországhoz hasonlóan - növekedett az elmúlt esztendőben.
Elég zöld-e Bajnai?
Jelentős gazdasági előnyöktől eshet el az ország, sőt, akár sok milliárdos nagyságrendű bevételek is elmaradhatnak, ha a kormány nem megfelelően rendelkezik a szén-dioxid kibocsátási jogok (AAU) kereskedelméből eddig befolyt közel 30 milliárd forintos összegről - áll hét magyar környezetvédelmi szervezet Bajnai Gordon miniszterelnökhöz címzett levelében.
Figyel a műhold: 8 millió mérés félhavonta
Február 23-án pályára állították az első olyan műholdat, ami a légkör széndioxid koncentrációját próbálja meg feltérképezni a földi atmoszférában.
Mégsem környezetszennyező a Google?
A Google egy fejlesztői blogon cáfolta, hogy egy kereses 7 gramm széndioxidot juttatna a légkörbe. A cég szerint sok káros anyag-kibocsátást megspórolunk, ha neten keresünk és nem könyvtárba megyünk.
Hiába a válság, támogatjuk a csökkentést!
Az Európai Bizottság, az Európai Parlament, valamint a tagállamok képviselői informálisan megegyezésre jutottak a megújuló energiaforrások részarányának 20 százalékra történő növeléséről 2020-ig, kötelező nemzeti kvóták alkalmazásával. Az egyezség a "20-as" klímacsomag részét képezi, a tervezet további célkitűzéseiről még parázs viták várhatók a hétvégi Európai Tanács ülésén.
Uniós döntés előtt: egekbe szöknek az energiaárak?
A december 11-12-én megrendezésre kerülő uniós csúcstalálkozón dönthetnek a tagállamok állam- és kormányfői az ambiciózus energia- és klímacsomagról. A közeledő EU-csúcsig azonban még számos kérdésben kell megállapodniuk a tagállamok képviselőinek.
A lengyelek is atompártiak lesznek?
Az atomenergia hasznosítása a lengyel energetikai fejlesztések egyik lehetősége - nyilatkozta pénteken Waldemar Pawlak lengyel gazdasági miniszter.
Hazánk jól teljesít, így kompenzációt akar
A V4-ek külügyminiszterei varsói találkozójukon számos uniós témával kapcsolatban egyeztettek. Az országok támogatásukról biztosították a visegrádiak közül januárban debütáló cseh elnökséget, valamint az unió klímavédelmi csomagjával kapcsolatban is tárgyaltak.