- Karbonkoncentráció a levegőben: az ipari forradalom kezdetekor 280 ppm (parts per million) volt, napjainkban 387 ppm.
- Eddig bekövetkezett globális felmelegedés: 0,7 Celsius
- Globális üvegházgáz kibocsátás: 8-10 milliárd tonna CO2 évente
- A bioszféra ennek egy részét képes elnyelni, a légkörben 4,1 milliárd tonna ÜHG marad.
- A növények évente 60,6 milliárd tonna CO2-t kötnek meg fotoszintézis útján.
- Az erdőirtás évente 3 milliárd tonna széndioxidot juttat a levegőbe. Ez azonban már az erdőirtás megfékezését jelzi: a globális emisszió 10 százalékát jelenti, míg korábban 12-17 százalékát tette ki.
- 2009-ben a gazdasági válságnak köszönhetően világszerte 1,3 százalékkal csökkentek a kibocsátások. Az USA-ban 6,9, Angliában 8,6, Japánban 11,8 százalékos volt a visszaesés.
- Eközben Kína kibocsátása 8 százalékkal nőtt, Indiáé 6,2, Dél-Koreáé 1,4 százalékkal.
- 2010-ben a gazdasági élénkülés ismét az ÜHG-kibocsátás megugrásához vezetett, tette közzé számításait a Global Carbon Project kutatóintézet. Átlagosan 3 százalékos volt a kibocsátás növekedés, s az emelkedés fő oka India és Kína széntüzelésű erőművei.
- A legnagyobb ökológiai lábnyomot hagyó hely a világon Qatar. Az egy főre jutó ÜHG-kibocsátás itt 56,2 tonna (2006-os ENSZ-adat), Egyiptomban ezzel szemben 2,25 tonna.
- Kína és az USA adja a globális ÜHG-emisszió 42 százalékát.
Kvótahézag: versenyelőny, de klímahátrány
Jos Delbeke, az Európai Bizottság klímaügyi szakcsoportjának vezetője már korábban aggodalmának adott hangot, hogy emissziós kvótakereskedelem nélkül az USA bajosan lesz képes elérni Obama elnök Koppenhágában tett vállalását. A kvótakereskedelem elindításához azonban klímatörvényre lenne szükség. A globalizáció korában, amikor a transznacionális vállalatok a legelőnyösebb üzleti és szabályozási környezetet kínáló országokba vonulnak, hosszabb távon az uniós székhelyű vállalatok elvándorlásához vezethet, ha az Egyesült Államokban nem rónak ki a gazdasági szereplőkre emisszió-csökkentési és kvótavásárlási kötelezettséget.
Természetesen nemcsak az USA-ban kellene, hogy beinduljon a kvótakereskedelem, mely limitálja a kibocsátás maximumát, és az évről-évre csökkenő számú kvótákkal emisszió-mérséklést ér el. Elsősorban Kínában lenne szükség hasonló rendszer bevezetésére, mert a nagy multik ide helyezik át termelőegységeiket, hogy profitáljanak az engedékenyebb, lazább környezetvédelmi előírásokból.