A légkörben található széndioxid mennyiségének pontos meghatározása és annak megértése, hogy honnan jönnek és hol tűnnek el nagy mennyiségben az üvegház hatású gázok sokat segíthet annak megértésében, hogy kibocsátásuk hogyan változtatja meg a földi klímát.
"Alapvető fontosságú, hogy feltérképezzük azokat a folyamatokat, amik a széndioxid eloszlását irányítják a légkörben, hogyha meg szeretnénk határozni, hogy mekkora mértékben nő a széndioxid koncentráció, és milyen gyorsan kell majd alkalmazkodnunk az általa is kiváltott klímaváltozáshoz."- nyilatkozta David Crisp, a Nasa műholdjának egyik fejlesztő mérnöke a Guardian-nek. A széndioxid mérő műholdat cipelő rakétát február 23-án reggel lőtték fel a kaliforniai Vandenberg légi bázisról. A műhold 16 naponta több mint nyolc millió mérés eredményét küldi majd a földre.
Az összegyűjtött adatok magyarázatot adhatnak széndioxid mozgásának titkára a légkörben. Az ipari forradalom kezdete óta az összes kibocsátott üvegházhatású gáz negyven százaléka a földi atmoszférában maradt. Bár ezeknek a gázoknak a felét elnyelték az óceánok, a tudósok máig nem tudták megmagyarázni, hogy mi történt a másik felükkel. Valószínűleg a föld és a növényzet nyelheti el a gázok fennmaradó részét, de senki sem tudja, hogy hol találhatóak azok a pontok a szárazföldön, ahol nagy mennyiségű széndioxid tűnik el.