Az EU átfogó klímacsomagja a megújuló energiával kapcsolatos célkitűzés mellett az üvegházhatású gázok kibocsátásának 20 százalékos csökkentését, valamint az energiafogyasztás 20 százalékos mérséklését is célként tűzi ki. A klímacsomag részletes megvitatására az Európai Tanács december 11-12-én tartandó ülésén kerül majd sor. Az ENSZ
A megegyezés értelmében valamennyi tagállamnak egyedi célértékek teljesítésével kell majd hozzájárulnia az európai arány csökkentéséhez. Ez eltérő mértékű nehézséget okoz az egyes tagállamoknak. Olaszország infrastruktúrája például igen kezdetleges a megújuló energiaforrások terén, ezért a 20 százalékos célkitűzés 2014-es felülvizsgálatát kérte. Erre sor fog kerülni, azonban a vizsgálat nem érinti majd a 20 százalékos arányt, hanem szükség esetén az együttműködés hatékonyságának javítása lesz a célja. (Korábban a kelet-európaiak igyekeztek felpuhítani a csomagot, és Olaszoszág is vétóval fenyegetett - az olasz uniós ügyekért felelős miniszter szerint 17 százalékkal emelkedne a polgárok villanyszámlája 2020-ra, ha elfogadnák az uniós klímacsomagot.)
10 százalék bioüzemanyag
A tárgyalás résztvevői tárgyaltak a bioüzemanyagok felhasználásáról is, amely értelmében az EU közlekedési ágazatában a bioüzemanyagok és az egyéb alternatív energiák felhasználásának részarányát 10 százalékra kívánják növelni 2020-ra.
Claude Turmes, luxemburgi EP-képviselő véleménye szerint a megegyezés kedvező hatással lesz a megújuló energiával kapcsolatos befektetésekre. A jövőben határokon átnyúló projektek jöhetnek létre a nap-, a szél, valamint a geotermikus energia területén.
Környezetvédő szervezetek is üdvözölték az előrelépést, azonban nemtetszésüket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy a bioüzemanyagok arányának növeléséhez termőföldek elvonására lesz szükség. (Ez egy régi vita, hiszen az Egyesült Államokban és Brazilíában a földek már komoly hányadát bioüzemyanyagok termelésére használják, ami drágítja az élelmiiszereket, miközben közel egymilliárd ember éhezik a Földön. Más vélemények szerint sok országnak - például Magyarországnak is - komoly növekedési potenciált jelenhet a bioüzemynag-termelés. Lásd még: a klímaváltozás nyertesei...)