Elég zöld-e Bajnai?

Jelentős gazdasági előnyöktől eshet el az ország, sőt, akár sok milliárdos nagyságrendű bevételek is elmaradhatnak, ha a kormány nem megfelelően rendelkezik a szén-dioxid kibocsátási jogok (AAU) kereskedelméből eddig befolyt közel 30 milliárd forintos összegről - áll hét magyar környezetvédelmi szervezet Bajnai Gordon miniszterelnökhöz címzett levelében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szervezetek arra kérik a Miniszterelnököt, hogy intézkedjen a milliárdos összeg elosztását lehetővé tévő Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) mielőbbi felállításáról, hogy a lakosság megkaphassa a szükséges támogatásokat és megkezdhesse energiatakarékossági beruházásait. Tekintettel arra, hogy a ZBR felállítása a korábbi ígéretekkel ellentétben késve és a nyilvánosság, illetve független szakértők kizárásával történik, sőt félő, hogy a válságra hivatkozással akár el is maradhat, az aláíró szervezetek három fontos tényre is emlékeztették a miniszterelnököt.

Másra ne költsék

Az első, hogy a befolyt összeget kötelezően éghajlatvédelmi beruházások támogatásra kell fordítani. Az előzetes tervek szerint a ZBR elsősorban lakossági épületenergetikai fejlesztéseket támogatna, így a többmilliárdos összeg nem csak az ország energiafelhasználását és szén-dioxid kibocsátását csökkentené, hanem a lakosság kiadásait és az ország energiafüggőségét is.

Másrészt az összeg nem megfelelő, vagy nem a kellő időben történő felhasználásával hazánk számos olyan előnytől eshet el, amely hosszabb távon (és különösen a mostani gazdasági válság közepette) létfontosságú. A ZBR többek között nagy vállalkozásösztönző, és munkahelyteremtő erővel bírhat, emellett a kifizetett támogatás az annak nyomán megélénkülő beruházások, illetve azok adótartalma miatt a ráfordított összeg többszörösét is jelentheti költségvetési bevételként.

Harmadrészt a kormány 2009. márciusi kvótabevétel-befagyasztási döntése - miszerint az idei eladásból származó összeget nem költik el, hanem tartalékolják - komolyan megrengetheti a további kvóták vásárlását tervezők bizalmát. Ezzel a kormány súlyosan veszélyezteti a 2009-es kvótaeladásokat, így az abból tervezett 20-30 milliárdos bevételét is. A nemzetközi kötelezettség felrúgása komoly diplomáciai bonyodalmakhoz is vezethet. Nagyon fontos, hogy más kvótafelesleggel rendelkező országokkal szemben megőrizzük helyzeti előnyünket és ezzel megtartsuk, illetve visszaszerezzük a potenciális vevők bizalmát.

Ne szalasszuk el

A környezetvédelmi szervezetek tisztában vannak azzal, hogy az ország és annak gazdasága súlyos helyzetben van, és ezért a költségvetési kiadásokat is mérsékelni kell. Éppen ezért tartják érthetetlennek és elfogadhatatlannak, hogy éppen a ZBR által kínált „nyertes-nyertes" (win-win) helyzetet szalasztja el Magyarország.

Az aláírók (Energia Klub, Greenpeace Magyarország, Klímabarát Települések Szövetsége, Levegő Munkacsoport, Magyar Természetvédők Szövetsége, Reflex Környezetvédő Egyesület, WWF Magyarország) mindezekre tekintettel kérik a Miniszterelnököt, hogy intézkedjen, hogy a ZBR az érintettek érdemi bevonásával mielőbb kerüljön bevezetésre.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo