Eu cikkek
Régen tényleg minden jobb volt?
Az európaiak kétharmada úgy gondolja, hogy korábban jobb volt a világ – míg földrészünk fiataljainak többsége nincs ezen a véleményen.
Erre figyeljünk, ha külföldön vennénk lakást
Óvatosan vásároljunk ingatlan külföldön, figyelmeztet Balla Ákos. A helyi ingatlanpiac viszonyokat és jogrendszert nem ismerő magyar vásárlókat könnyen csőbe húzhatják a furfangos közvetítők és a nagy távolság sem segíti a sikeres ingatlan vásárlást.
Negyedével csökkennek az EU-s források, kivéve a szociális programokat
A Magyarország számára juttatandó kohéziós források nagysága 24-25 százalékkal csökken 2021-et követően, a szociális alap forrásait viszont a tervek szerint kisebb mértékben érintené a forráselvonás - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára egy nyíregyházi konferencián kedden.
Brexit: már látszik a fény az alagút végén
Egy vasárnap közzétett brit sajtóértesülés szerint kompromisszumos megoldás körvonalazódik a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről folyó tárgyalásokon, annak érdekében, hogy el lehessen kerülni a régóta nem létező határellenőrzés visszaállítását Észak-Írország és az Ír Köztársaság között.
Csúcson a foglalkoztatottság az euroövezetben
Közel tízéves mélyponton stagnált a munkanélküliségi ráta szeptemberben az euróövezetben, az EU-ban pedig több mint tizennyolc éves mélyponton állt az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) szerdán közzétett kimutatása szerint.
A hétvégén még mindenképpen óraátállítás
Október utolsó hétvégéje az óraátállítás ideje. Október 28-án, vasárnap hajnalban állítjuk vissza óráinkat 3-ról 2-re, véget ér tehát a nyári és megkezdődik a téli időszámítás. A tervek szerint 2021-ben szűnhet meg az óraátállítás az EU-ban.
Nem szavazta meg a Fidesz a műanyag zacskók betiltását
Tartózkodtak a Fidesz európai parlamenti képviselői az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szóló javaslat végszavazásán az EP szerdai strasbourgi ülésén – írja a hvg.hu Mester Barnabásra, a Radikális Európai Demokraták alapítójára hivatkozva.
Theresa May szerint már majdnem kész a kilépési megállapodás
A brit miniszterelnök szerint az elmúlt néhány hétben elért előrelépések eredményeként 95 százalékban elkészült a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezet, de egyetlen jelentős akadályozó tényezőként továbbra is megoldásra vár, hogy miként lehet garantáltan elkerülni az ellenőrzés visszaállítását Észak-Írország és az Ír Köztársaság határán.
3 milliárdból kutathat hálózatokat az MTA és a CEU
A Magyar Tudományos Akadémia, a CEU és a prágai Károly Egyetem együttműködésében megvalósuló hatéves hálózatkutatási program nyerte az Európai Kutatási Tanács 10 millió eurós támogatását.
10 tech-startup, akikre érdemes lehet figyelni a jövőben
Energiahatékony épülettervező program, biztonságos felhőszolgáltató, fogyatékkal élőket segítő játékok – ilyen innovációkkal nyertek startupok támogatást a budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) digitális ága, az EIT Digital versenyén.
Európa ráhajt az akkugyártásra
Az Európai Unió a következő két évben 200 millió euróval támogatja a villanyautók korszerű akkumulátorainak kifejlesztését.
Nehezebb lesz áfát csalni jövőre az EU-ban
A januártól életbe lépő intézkedések sok vállalkozás számára jelentenek majd technikai könnyítést, vagy mérsékelhetik a felmerülő kockázatokat, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.
Csúcson az EU támogatottsága Magyarországon
Az egész Unióban növekszik az EU támogatottsága. Magyarországon különösen kedvezően ítélik meg az uniós tagságot, a magyarok 79 százaléka szerint előnyös az EU-tagság, tavaly még csak 72 százalék volt az arány.
Pár nappal a csúcs előtt zátonyra futottak a brexit-tárgyalások
Sajtóértesülések szerint zátonyra futottak a brexit-tárgyalások, egyre valószínűbbnek tűnik a megegyezés nélküli kilépés.
Harmadik országnak minősülhet Nagy-Britannia
Jelenleg a teljes szakítás tűnik a legvalószínűbbnek az EU és Nagy-Britannia között. Az Advocatus összefoglalta, milyen jogi problémákkal járhat ez a cégek számára.
Átadták az EIT európai innovációs díjait
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Európa top vállalkozóit, Simone Accornerót (Olaszország), Ioannis Tamanast (Görögország), Bieke Van Gorpot (Belgium), Isabel Hoffmannt (Kanada), valamint Laura Souceket (Olaszország) díjazta az energia, az egészség, az élelmiszerek.
Áfarendszer: kevesebb lesz a kiskapu és a fekete lyuk
Az Európai Parlament képviselői támogatták az áfaszabályok reformjának jó részét – köztük a legfelső áfakulcs meghatározásával. Az Unió tagállamai évente csaknem 50 milliárd eurótól esnek el áfacsalások miatt, mutatják egyes tanulmányok.
Brexit: hogyan tovább?
Alig fél év maradt a brit kilépésig, de még a közelben sincs semmilyen megegyezés. Hat hónappal az egyezség határideje előtt egymást sározza a brit kormány és az EU, miközben Theresa May miniszterelnöki széke is egyre inkább inog. Egyelőre a legkonstruktívabb terv is arról szól, hogy ismételjék meg a népszavazást.
Hogyan ellenőrizhető az EU-s adószám érvényessége?
A közösségi adószámok érvényességét bárki ellenőrizheti az Európai Bizottság honlapján, ha a lekérdezéskor megadja saját közösségi adószámát. A lekédező a megerősítés eredményekor egyedi hivatkozási számot kap, mely alapján az adó- és vámhatóság a lekérdezést azonosítani tudja.
Brexit: szkeptikusak a britek a kormány szándékaival kapcsolatban
A brit választóknak csaknem a fele úgy gondolja, hogy Theresa May miniszterelnök valójában az Európai Unióban tartaná Nagy-Britanniát, ha módja nyílna rá. A legfrissebb felmérés szerint többen gondolják ezt a konzervatív párti kormányfőről, mint Jeremy Corbynról, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt (Labour) vezetőjéről.
Így változik a szerzői jog
Az Európai Parlament még szeptember közepén szavazta meg a digitális egységes piac szerzői jogi szabályainak frissítését. Kötelező lesz a jogvédett anyagok cenzúrázása, azonban a kis és nem üzleti célű platformok mentességet kapnak.
Trump Európát fenyegeti Irán miatt
Trump amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója „szörnyű következményekkel” fenyegette meg az EU országait, ha kereskednek Iránnal.
Ha nagy a baj, lehet használni növényvédő szert
Egyes kártevők veszélyes elszaporodása egyes esetben vis maior eseménynek tekinthető és használható növényvédő szer.
Versenyezhetünk-e a Szilícium-völggyel?
Jó ötletek vannak, de a tőkehiány és a túlzott óvatosság miatt nem lesz új Tesla, Apple vagy Google az európai startupokból. Az EU-s kockázati befektetőknek most azt kell kitalálniuk, mi lesz a technológiai fejlődés következő nagy hulláma,
Holtponton a brexit-tárgyalások
Theresa May brit miniszterelnök szerint holtpontra jutottak a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről folyó tárgyalások, mivel az Európai Unió nem adott magyarázatot arra, hogy a beterjesztett, ám a salzburgi informális EU-csúcson elvetett brit javaslatcsomag miért ásná alá az EU egységes belső piacát.
150 milliárd eurós kárt okoz az áfacsalás
A jelenlegi uniós áfarendszer reformjára és az uniós szintű együttműködés javítására van szükség, ugyanis az Európai Unió tagállamai még mindig csaknem 150 milliárd euró áfabevételtől esnek el - közölte az Európai Bizottság pénteken közzétett tanulmányában.
Fontos változások jöhetnek az adózásban
Új, adóelkerülés elleni direktívát fogadott el az Európai Bizottság. A magyar cégeknek is új szabályozásokat kell megtanulnia, változhatnak például az kamatlevonhatósági szabályok és új mentességi jogcímek, kedvezmények jöhetnek.
Többet tesznek a közösbe a bevándorlók, mint a benszülött britek
A brexiterek állításával a Nagy-Britanniában élő külföldiek átlag fölött járulnak hozzá a brit költségvetéshez, annyira, hogy a brexit után adóemelésre lesz szükség.
Az amerikai vámok ellenére nőtt az EU kereskedelmi többlete
Jelentősen nőtt az Európai Unió árukereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben az idei év első hét hónapjában, ami feltehetően újabb érvet szolgáltat a védővámok bevezetésével fenyegetőző Donald Trump amerikai elnöknek.
Maradnak az orosz szankciók
Az Európai Unió hat hónappal, március 15-ig meghosszabbította az Ukrajna területi integritásának megsértése és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések miatt Oroszország ellen bevezetett korlátozó intézkedéseket - közölte az Európai Unió Tanácsa csütörtökön.
Ennek sokan nem fognak örülni: itt az új EU-s szerzői jogi szabályozás
Nagy többséggel megszavazta vitatott szerzői jogi szabályozási tervezetét szerdán az Európai Parlament plenáris ülése, szigorúbb cenzúra jöhet a nagy megosztóoldalakon a jogvédettnek tűnő tartalmakkal szemben.
Rosszul áll az Airbnb szénája
Jelentősen megbolygatta a lakáskiadások piacát az Airbnb. Komoly konkurenciát jelentenek a szállodáknak, a legtöbb európai országban jelentősen felverték az ingatlanárakat. Az Európai Bizottság szerint működésük ellentétes az EU szigorú fogyasztóvédelmi előírásaival.
Kockázatosabb piac jön szeptembertől
Szeptembertől növekvő piaci kockázatokra számítanak a banki szakértők. Idehaza a gyenge forint, a felminősítés elmaradása, valamint a magas államadósság lesznek várhatóan a forróbb témák.
USA-EU-vámháború: minden autóipari védővámot eltörölhetnek
Egy-két hónapja még 20 százalékos vámokról volt szó, most az EU kereskedelmi biztosa szerint minden autókra vonatkozó tarifát eltörölhetnek az EU és az USA között. Ezzel Trump tulajdonképpen elérné, amit akart.
Erre figyeljen, ha egy köteg pénzzel utazik az EU-ba
Kellemetlen meglepetésben lehet része annak, aki nem tesz írásban bejelentést, ha legalább 10 ezer eurónak megfelelő készpénzzel lépi át az Európai Unió határát.
Szeptembertől jönnek az olcsó napelemek
Az Európai Unió szeptember 3-án várhatóan megszünteti a kínai napelemek és panelek behozatali korlátozását, elutasítva az uniós gyártók kérelmeit, akik nehezményezik, hogy a bizottsági döntés megnyitja az EU kapuit a dömpingtermékek előtt – értesült a MANAP Iparági Egyesület.
Évi egymillió forinttal nőhet a háztartások átlagkeresete a körforgásos gazdaság miatt
Pekingben elvi megállapodást kötöttek az EU és Kína vezetői, hogy közösen tesznek a hulladék-újrafeldolgozás térnyeréséért, és harmonizálják jogszabályaikat, hogy ezzel segítsék a körforgásos gazdaság megvalósulását.
Felfoghatatlan mennyiségű gyümölcsöt dobunk ki évente
Az Európai Unió polgárai évente több mint 17 milliárd kilogramm friss gyümölcsöt és zöldséget dobnak ki. Ez fejenként 35,3 kilogrammot jelent, amelyből 14,2 kilogramm kidobása elkerülhető lenne, 21,4 kilogrammé azonban elkerülhetetlen - derítette ki az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának tanulmánya.
Brexit: a britek fele szerint új népszavazásra lenne szükség
A britek fele népszavazáson mondana végső szót az Európai Unióból való kilépésről abban az esetben, ha az ország EU-tagsága megszűnéséről szóló tárgyalások megállapodás nélkül zárulnának.
A brit külkereskedelmi miniszter szerint kemény brexit lesz
A brit külkereskedelmi miniszter szerint egyre nő annak az esélye, hogy nem születik megállapodás az Egyesült Királyság európai uniós tagsága megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről. Liam Fox az Európai Bizottságot hibáztatva úgy vélekedett, már 60 százalék a valószínűsége ennek.
Trump és Juncker kicsit máshogy emlékeznek a megállapodásukra
Donald Trump úgy véli, megnyitotta Európát az amerikai farmerek előtt. Ezt azonban az EU-s vezetők vitatják, az Európai Bizottság szóvivője szerint nincs szó az amerikai élelmiszerek vámmentességéről.
GDPR: könnyen indíthat eljárást külföldi érintett a magyar adatkezelő ellen
A május 25-én életbe lépő új adatvédelmi szabályozás lebontja a határokat a bírságolások tekintetében. A kötelezettségekről és a tiltásokról beszélt Dr. Mayer Erika ügyvéd.
Felnőttképzésben alaposan le vagyunk maradva Európától
Nagyobb arányban tanulnak szakmát azok, akik külföldre költöznek, a legaktívabbak az EU-n kívülről érkező bevándorlók voltak tavaly – derült ki az Eurostat felméréséből.
Trump és Juncker megállapodott, de a legkényesebb kérdésekben még nincs egyezség
Donald Trump és Jean-Claude Juncker megállapodott, hogy nem vezetnek be újabb importvámokat, és várhatóan törlik az eddig bevezetett (európai fémipari termékekre és amerikai exportra) kivetett vámokat is.
Európa új partnert talált – így vág vissza Amerikának
A EU történetének legnagyobb szabadkereskedelmi megállapodását kötötte Japánnal. Az egyezmény eltörli a vámokat, jelentősen növeli majd a forgalmat és árcsökkenéseket is hoz a fogyasztóknak.
Brüsszel odavágott a Google-nak, nem aprópénzt fizethet az amerikai óriás
Az EU a trösztellenes előírások megsértése miatt 4.34 mrd. eurós bírságra ítlte a Google-t, mert az Android rendszerét úgy engedte át a mobilgyártóknak, (Samsung, Huawei, HTC) hogy azok Google kereső-rendszerét és az amerikai óriáskonszern Chome-szoftverét telepítve adták el a telefonokat, így megsértve a szabad versenyt.
Bekeményít az EU az Airbnb-vel szemben
Egyebek mellett az árak átlátható feltüntetésére szólította fel az online piacterét üzemeltető, írországi központú Airbnb-t, az uniós fogyasztóvédelmi hatóságok és az Európai Bizottság - közölte az uniós bizottság hétfőn.
Erős növekedés várható, de lehetnek kockázatok
Az Európai Bizottság ma közzétett időközi gazdasági előrejelzése szerint a gazdasági növekedés 2018-ban és 2019-ben várhatóan az EU-ban és az euróövezetben egyaránt erős marad: idén 2,1%-os, jövőre 2%-os növekedés prognosztizálható.