A felmérést 19 000 75 év alatti felnőtt bevonásával végezték március 25. és április 3. között az Ipsos Global Advisor online felmérési platformján 6 témában.
- Követi-e az ukrajnai orosz invázióról szóló híreket napi szinten?
- Jelentős kockázatot jelent-e országa számára az ukrajnai háború?
- Be kellene-e fogadnia országuknak ukrán menekülteket?
- El kell-e kerülnie országuknak a beavatkozást a konfliktusba katonailag?
- Támogatják-e országukat abban, hogy gazdasági szankciókat alkalmazzon Oroszország ellen?
- Támogatják-e országukat abban, hogy fegyvereket szállítsanak Ukrajnának?
A nemzetközi közvéleményt nagyon is érdekli az ukrajnai háború
A megkérdezettek 70 százaléka gyakorlatilag napi szinten követi a fejleményeket. Leginkább a japánok (89 százalék) és a svédek (83 százalék). A legkisebb az érdeklődés Malajziában, ahol a válaszadók kicsit kevesebb, mint fele (49 százalék), követi szorosan az ukrán helyzetet.
Világviszonylatban különösen az 50 év felettiek (78 százalék), az üzleti döntéshozók (76 százalék) és az egyetemi végzettséggel rendelkezők (73 százalék) figyelnek fokozottabban az ukrajnai eseményekre.
Nagy a kockázat a világ számára
A megkérdezettek 82 százaléka véli úgy, hogy az ukrajnai háború nagy kockázatot jelent a világ számára. Saját országukat is veszélyben érzi a japánok 87 százaléka, a lengyelek 77 százaléka, a dél-koreaiak 77 százaléka és a svédek 75 százaléka.
A megkérdezettek egyharmada úgy érzi, hogy szűkebb környezete is veszélyben van. Személye (36 százalék), családja (34 százalék), valamint munkája vagy vállalkozása (37 százalék). A legtöbben Indiában (56 százalék) érzik ezt a személyes kockázatot, Lengyelországban (50 százalék), Japánban (53 százalék) és Olaszországban (48 százalék).