Európában egyedül a magyarok többsége látja úgy, hogy az ukrajnai konfliktussal nincs igazán dolgunk

Az Ipsos új nemzetközi felmérése szerint 27 országban a felnőttek 70 százaléka napi szinten követi az ukrajnai invázióról szóló híreket. 61 százalék úgy gondolja, hogy ez a háború jelentős kockázatot jelent országuk számára is. A megkérdezettek többsége támogatja az ukrán menekültek befogadását, és ellenzi, hogy országuk katonailag is érintetté váljon a konfliktusban. A gazdasági szankciók és a fegyverszállítások kérdésében ugyanakkor nagyon eltérőek a vélemények.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ukrajna támogatása

A megkérdezettek háromnegyede (74 százalék) egyetért azzal, hogy országának ukrán menekülteket kellene befogadnia, de tízből hat (61 százalék) azt mondja, hogy nem engedhetik meg maguknak Ukrajna pénzügyi támogatását.

A 27 nemzet mindegyikében a legtöbb megkérdezett állampolgár egyetért azzal, hogy országuknak be kellene fogadniuk a jelenlegi konfliktus elől ukrán menekülteket. Különösen nagy az egyetértés Lengyelországban (84 százalék), ahol eddig a legtöbb ukrán menekültet fogadták be. A legmagasabb Svédországban (89 százalék), Hollandiában (86 százalék) és Spanyolországban (85 százalék). A legalacsonyabb Törökországban (53 százalék), ahol már négymillió, főként Szíriából érkezett menekült él.

A feltörekvő gazdaságok nagy többségében egyetértenek a megkérdezettek abban, hogy a jelenlegi gazdasági válság miatt országuk nem engedheti meg magának, hogy pénzügyi támogatást nyújtson Ukrajnának. Számos magas jövedelmű országban azonban a többség egyetért Ukrajna pénzügyi támogatásával, köztük Svédország (67 százalék), Hollandia (63 százalék) és Franciaország (55 százalék).

Nincs konszenzus a katonai teendőket illetően

A megkérdezettek többsége igennel felel, arra a nagyon általános kérdésre, hogy országuknak támogatnia kell-e a szuverén országokat, ha azokat megtámadják (70 százalék). Konkrétan Ukrajnát is, mert ha nem tesznek semmit, akkor Oroszországot ez a passzivitás további katonai fellépésre ösztönzi (68 százalék). Ugyanakkor a többség azt is állítja, hogy országának kerülnie kell a konkrét katonai beavatkozást (72 százalék). Egy ukrajnai katonai akció pedig más országok elleni támadásokra ösztönzi Oroszországot (68 százalék). A közvélemény tehát megosztott és óvatos abban a kérdésben, hogy pontosan miként kell reagálni az ukrajnai orosz agresszióra.

Szaúd-Arábiában, Magyarországon, Malajziában és Indiában az a vélemény uralkodik, hogy „Ukrajna problémái nem a mi dolgunk, és nem szabad beleavatkoznunk”. Mexikóban, Izraelben és Argentínában a megkérdezettek fele fogadja el ezt a véleményt. Nem így az európaiak, akik Magyarország kivételével nem értenek egyet ezzel az állásponttal. A nyolc másik Európai Uniós tagállamban, valamint Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, Japánban és Dél-Koreában 65-80 százalék között elutasítják a „nincs vele dolgunk” ideológiáját.

Lengyelországban, Svédországban, Nagy-Britanniában és Indiában ötből több mint négyen értenek egyet azzal, hogy hazájuknak támogatnia kell a szuverén országokat, ha megtámadják azokat, addig Mexikóban, Magyarországon és Brazíliában csak körülbelül a megkérdezettek fele fogadja el ezt az ideát.

Nagy-Britanniában, Japánban, az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Lengyelországban a megkérdezettek több mint háromnegyede úgy gondolja, hogy az ukrajnai tétlenség Oroszországot más országok megtámadására fogja ösztönözni, míg Magyarországon és Izraelben ezt a véleményt a válaszadók kevesebb mint a fele fogadja el.

A különbségek még élesebbek, ha konkrét katonai támogatásról vagy csapatok Ukrajnába küldéséről van szó. A megkérdezettek egyharmada támogatja országát abban, hogy fegyverekkel segítse az ukrán hadsereget (36 százalék), vagy az ukrán hadsereg finanszírozását (33 százalék), és csapatokat küldjön szomszédos NATO-országokba. Sőt ezek a javaslatok mindegyike több országban többségi támogatást is kivált.

Nagy kisebbségben vannak azonban azok, akik még saját csapatok Ukrajnába küldését is támogatják. (17 százalék).

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo