Európában egyedül a magyarok többsége látja úgy, hogy az ukrajnai konfliktussal nincs igazán dolgunk

Az Ipsos új nemzetközi felmérése szerint 27 országban a felnőttek 70 százaléka napi szinten követi az ukrajnai invázióról szóló híreket. 61 százalék úgy gondolja, hogy ez a háború jelentős kockázatot jelent országuk számára is. A megkérdezettek többsége támogatja az ukrán menekültek befogadását, és ellenzi, hogy országuk katonailag is érintetté váljon a konfliktusban. A gazdasági szankciók és a fegyverszállítások kérdésében ugyanakkor nagyon eltérőek a vélemények.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Eltérő vélemények a gazdasági szankciókkal kapcsolatban

A válaszadók kétharmada egyetért azzal, hogy „az Oroszországgal szemben bevezetett gazdasági szankciók hatékonyak a háború megállítására”. Ugyanakkor országonként nagyon eltérőek az álláspontok. Legalacsonyabb Magyarországi 50 százalék, legmagasabb Dél-Korea 78 százalék.

Mind a 27 ország átlagának valamivel több mint fele (54 százalék) ért egyet azzal, hogy az Oroszország elleni szankciók miatt érdemes többet fizetni az üzemanyagért és a gázért egy másik szuverén ország védelmében. Ezzel Dél-Koreában és Lengyelországban több mint 75 százalék ért egyet, addig Mexikóban, Peruban, Magyarországon, Brazíliában és Argentínában kevesebb mint 40 százalék.

Világszerte 40 százalék támogatja az Oroszországból más országba irányuló olaj- és gázimport betiltását, még akkor is, ha ez áremelkedésekhez vezet. Míg Nagy-Britanniában, Kanadában, Svédországban, Lengyelországban, Ausztráliában, az Egyesült Államokban és Franciaországban több mint 50 százalék támogatja ezt a tilalmat, addig Magyarországon és Törökországban kevesebb, mint 20 százalék. Az orosz földgáztól erősen függő Németországban 45 százalék támogatja a tilalmat, 30 százalék ellenzi, 25 százalék pedig bizonytalan.

Az Oroszországgal szembeni további szankciók bevezetésének támogatottsága globálisan átlagosan 48 százalék. Többségi támogatottság tapasztalható Magyarország kivételével az összes megkérdezett EU-országban, valamint Nagy-Britanniában (75 százalék), Kanadában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Japánban és Dél-Koreában. Máshol 23 százaléktól (Törökországban) 40 százalékig Dél-Afrikában és Indiában. A Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz köthető orosz oligarchák vagyonának lefoglalásáról szóló vélemények közel azonos mintát mutatnak, mint az Oroszország elleni további szankciók.

Beszélni kell vagy nem az oroszokkal

Nagyon megoszlanak a vélemények arról, hogy egy országnak folytatnia kell-e diplomáciai kapcsolatait Oroszországgal. Átlagosan 38 százalék támogatja, 29 százalék ellenzi és 33 százalék nem biztos benne. A támogatás a törökországi 63 százaléktól a lengyelországi 19 százalékig terjed. E témában a követett minta sem fejthető meg a korábbi kérdések alapján. A „nem a mi dolgunk” képviselői is megoszlanak ebben a témában. A diplomáciai erőfeszítéseket nagyon támogatják Szaúd-Arábia, India, és Izrael polgárai, akik egyébként passzivitás pártiak, ugyanúgy, ahogy Németország, Franciaország és Olaszország polgárai is, akik abszolút aktív beavatkozás hívek Ukrajna tekintetében.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo