A Miniszterelnökség a Levegő Munkacsoport közleményének megjelenése után közölte: Magyarország nem bukhat el semmilyen támogatást. A 2021. december 30-án az Európai Bizottság részére hivatalosan benyújtott Partnerségi Megállapodás a nemzetközi szerződések alapján Magyarországnak járó uniós fejlesztési források felhasználásának irányait rögzíti. Ennek összege mintegy 7600 milliárd forint, a tévesen hivatkozott 9000 milliárd forint már a hazai társfinanszírozással kiegészített keretösszeg.
A kormány nyilvánosságra hozta Magyarország hivatalosan benyújtott Partnerségi Megállapodását. A szervezet állításával ellentétben 2022. január 5. óta elérhető a dokumentum. A Partnerségi Megállapodás minden korábbi verziója minden egyeztetési szakaszban nyilvános volt, és jelenleg is kronológiai sorrendben olvasható az oldalon.
A terv benyújtását közel egy évnyi, Európai Bizottsággal folytatott egyeztetési sorozat és széles körű hazai konzultáció előzte meg. Az Európai Uniós Fejlesztésekért Felelős Államtitkárság a személyes egyeztetések és tematikus kerekasztal beszélgetések, az állampolgárok véleményezési lehetőségét ösztönző kampány és a parlamenti vitanap mellett közel 500 kiemelt partnerrel, civil szervezettel, érdekképviseleti szervvel, kamarával és önkormányzattal folytatott külön írásbeli konzultációt. Ezen szervezeteket két alkalommal is felkértük a dokumentum véleményezésére, beérkezett javaslataikat feldolgoztuk, valamit tájékoztatást kaptak a Partnerségi Megállapodás benyújtásról és annak elérhetőségéről.
A Levegő Munkacsoport is megtalálható ezen szervezetek között, így a cikkben nyilatkozó szervezet elnöke saját elektronikus címére kapta meg 2022. január 10-én a Partnerségi Megállapodás benyújtásáról és annak elérhetőségéről szóló tájékoztató levelet.
A közbeszerzési piac hatékony monitoring mechanizmusai úgynevezett feljogosító feltétel a forrásokhoz való hozzáférés érdekében, azonban ezt a feltételt Magyarország maradéktalanul teljesíti, amit a Partnerségi Megállapodásról szóló tárgyalások során maga az Európai Bizottság sem kérdőjelezett meg.
Fontos hangsúlyozni továbbá, hogy a jogállamisági kritériumok nem kapcsolódnak a Partnerségi Megállapodás elfogadásához - közölte a Miniszterelnökségi Sajtóiroda.