A per tétje a pénz volt, vagyis csökkenthet-e azért az uniós támogatás, ha egy országban megsértik a jogállamisági normákat. 2020. december 16-án ugyanis az Európai Tanács elfogadott egy olyan rendeletet, amely a jogállamiság elveinek megsértése esetén az uniós költségvetés védelmére szolgáló általános feltételrendszert vezet be. Magyarország és Lengyelország emiatt nyújtott be keresetet az Európai Bírósághoz a rendelet megsemmisítését kérve.
Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága ma döntött a perben. E szerint a jogállamisági mechanizmust a megfelelő jogalappal fogadták el, összeegyeztethető az uniós szerződések 7. cikk szerinti eljárással, és tiszteletben tartja különösen az Európai Unióra ruházott hatáskörök korlátait, valamint a jogbiztonság elvét.
Döntésének indoklásában az uniós bíróság közölte: elutasítja a Magyarország és Lengyelország által benyújtott, az uniós költségvetésből származó finanszírozás igénybevételét a jogállamiság elveinek tagállamok általi tiszteletben tartásához kötő feltételességi mechanizmus ellen irányuló kereseteket.
Magyarország és Lengyelország jogállamisági ügyekben nyilván találva érezte magát, ezért nyújtott be keresetet március közepén az Európai Unió Bíróságához az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános, a jogállamisági feltételrendszerről szóló, az Európai Parlament és a Tanács által elfogadott rendelettel összefüggésben.
A két ország most egyértelműen veszített. Ezt az eredményt jósolta meg tűpontosan a kormányfő január végén. Ennek kapcsán egy kicsit érthetetlen, hogy miért fordult a testülethez Orbán Viktor, ha tudta a vereséget. A magyar ellenzék értelemszerűen ovációval fogadta a döntést, hiszen kimondottan is a legnagyobb problémájuk az Orbán kormánnyal éppen a jogállamisági normák megsértése. A kormányfő jóslata januári megfogalmazásakor megadta a kommunikációs irányt is. E szerint Soros György, Gyurcsány Ferenc, Brüsszel után az új főgonosz az Európai Unió Bírósága. És láss csodát, a kormánypárti véleményvezérek már pont ezt is mondják.
Az Európai Unió Bírósága feladta szakmaiságát és "beállt a sorba", a mainstream brüsszeli politika kiszolgálója lett - közölte ifjabb Lomnici Zoltán, a Századvég jogi szakértője.