Egészségügy cikkek
Zsebultrahangos vizsgáló hódít a harmadik világban
A világ lakosságának két harmadáról nem készül képernyős felvétel. Amerikai cég mobiltelefonhoz csatlakoztatott ultrahang-vizsgálót hozott forgalomba, amellyel elmaradott országokban tudják felderíteni a betegségeket.
A globális felmelegedéssel az allergiások járnak a legrosszabbul
A globális felmelegedéssel nemcsak a pollenkoncentráció és a pollennel szennyezett területek növekednek, hanem az allergiások száma is – derült ki egy évtizedes jelentőségű kutatásból, amely először vizsgálta a klímaváltozás hatásait a pollenszezonra és -koncentrációra.
Állati szervek átültetése lehet a jövő, mert nincs elég donor
Főleg a túltáplálkozásból kialakuló cukorbetegség miatt szorulnak egyre többen veseátültetésre. Az igényeket sehol nem tudják kielégíteni de öt-tíz éven belül megoldható lehet a probléma.
Tömeges járványokhoz vezethet, ha nem vesszük komolyan az oltásokat
Az Egészségügyi Világszervezet 2001-ben sikeresnek bizonyult harcot indított a kanyaró ellen. A betegség előfordulása 2016-ra csaknem 80 százalékkal csökkent, de két éve váratlanul ismét megjelent egy sor országban, egy év alatt 30 százalékkal nőtt az esetek száma. A fő ok: a szegénység, de tényező az utazás is.
Ha a beteg meghal, a gyógyszergyár fizet a biztosítónak
Német betegbiztosítók és gyógyszergyár megegyezése: ha a nagyon drága szer alkalmazása ellenére meghal a beteg, a gyártó visszafizeti a gyógyszer árának egy részét.
Hagyd csak a méregtelenítést a vesédre!
Számos sztárdiéta javasolja, hogy kezdjük a napot egy pohár langyos, citromos vízzel, hiszen attól majd felgyorsul az emésztésünk, és rohamtempóban olvadnak majd le rólunk a kilók. Horváth Kata, a Duna Medical Center dietetikusa lerántja a leplet a citromos víz mítoszról, és elmondja, hogyan árthat többet ez a reggeli rutin, mint amennyit használ, ha használ egyáltalán.
Személyre szabható protézis készülhet az új 3D eljárással
A betegre szabott mesterséges izületeket, különleges repülőgép-alkatrészeket tudnak előállítani az új fajta 3D nyomtatási eljárással a Kaliforniai Egyetem kutatói.
Ha jön a baba, akkor a cicának mennie kell? Tények és tévhitek
Rengeteg kérdés és tévhit kering a világhálón azzal kapcsolatban, hogy a várandós anyukáknak távol kell-e tartaniuk magukat a macskáktól. Dr. Kovács Ilona, a Duna Medical Center allergológusa segítségével összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, és lerántottuk a leplet néhány tévhitről.
Télből a nyárba: mi ellen érdemes oltást kérned?
Nincs is annál jobb, mint amikor a téli mínuszokat hátrahagyva a forró nyárba utazunk. Választhatunk fehér homokos tengerpartot, de akár egzotikus utazást is az év bármely napján, fő, hogy kellemes élményekkel gazdagodjunk és felhőtlenül pihenjünk. Ehhez azonban nemcsak a megfelelő túra- vagy strandfelszerelésre van szükségünk, de tájékozódnunk kell a helyi szokásokról és az országban kötelező védőoltásokról is.
Szabad-e egy gyereknek fogyózni?
Magyarországon minden ötödik gyerek elhízott, különösen a 6-8 éves korosztályt érinti a probléma. Az viszont kérdéses, hogy milyen korban kell, vagy lehet fogyókúrára fogni a túlsúlyos, esetleg elhízott kicsiket. Somogyi Krisztina, a Duna Medical Center dietetikusa elmondja, milyen jelekre figyeljünk, és mikor kérjük ki szakember véleményét.
Milliók halála száradhat Trump lelkén
A klímaváltozás már nemcsak a gazdaságról szól, hanem az emberek egészségéről és életben maradásáról. Az éghajlatváltozás megfékezése vagy felgyorsulása tehát sokaknak élet-halál kérdés. Már most évente többmillióan halnak meg a levegő szennyezettsége és a szélsőséges időjárás következtében.
Húsadóval lehetne rendbe rakni az egészségügyet
Az állattenyésztésnek óriási az ökolábnyoma, ezért egyes szakértők szerint adóval kellene drágítani, hogy így az újonnan kifejlesztett mesteréges húsok felé tereljék a fogyasztókat. Kevesebb pénzt emésztene fel a betegellátás is, mert kevesebben kapnának rákot a vörös húsoktól. Az Oxford Egyetem konkrét számokkal álltak elő: ekkora legyen az adó, ennyi belőle a megtakarítás, ennyi elhalálozás előzhető meg.
Bill Gates a modern illemhelyektől vár áttörést
Bill Gates, a Micosoft alapítója, százmilliókat áldoz arra, hogy egészséges illemhelyek legyenek a fejlődő országokban. A probléma sokkal fontosabb, mint gondolnánk.
A magyarok harmada úgy véli, meg sem éri a nyugdíjas kort
A megkérdezettek 31 százaléka érzi úgy, hogy meg sem éli a nyugdíjaskort – többek között ez derült ki a K&H felméréséből, amely a magyarok jelenlegi és jövőbeli egészségügyi állapotát is vizsgálta.
Virtuális egészségügyi asszisztenst fejlesztett egy magyar csapat
Virtuális egészségügyi asszisztenst fejlesztettek magyar, portugál és svéd kutatók - közölte a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. A felhőalapú mobil alkalmazás elkészült prototípusa képes az időskorúak vérnyomás-, vércukorszint- és egyensúlytartási adatainak összegyűjtésére, rendszerezésére és kritikus diagnosztikai adatok beérkezése esetén a közvetlen riasztásra is.
A műanyag már bennünk van
A következő 60 másodpercben az emberek, szerte a világon, kereken egymillió műanyag palackot és kétmillió plasztikzacskót vásárolnak. Következmény: e műanyagok parányi darabjai már benne vannak bélrendszerünkben is.
Betanított munkásból és eladóból a legnagyobb a hiány
Betanított munkásokra, valamint bolti eladókra van a legnagyobb kereslet, ugyanakkor az adminisztrátor állásokra jelentkeznek a legtöbben - írja a az álláskereső portál legfrissebb elemzése.
Egészségügyi startupok mutatkoztak be Berlinben
A Startup Campus Berlin és Magyarország Berlini Nagykövetségének szervezésében 5 digitális egészségügyi újításokkal foglalkozó magyar informatikai startup cég mutatkozott be a Berlin Health Week keretében.
Fehér kenyér lisztérzékenyeknek: már nem sci-fi
Új lehetőségeket tár fel a gluténérzékenységben, gabonaallergiában szenvedők életminőségének javítására egy magyar, ausztrál, norvég, német és kínai kutatócsoportok együttműködésével megvalósult vizsgálat.
Mennyibe kerül a gyermekvállalás Magyarországon?
Nincs nagyobb öröm egy férfi és egy nő életében, mint amikor anyává és apává, egy családdá válnak. Az öröm mellett azonban a kiadásokkal is számolni kell. Nem csak a gyermek felnevelése jelent jelentős költségeket a pár életben, hanem már a gyermek tervezésekor is ki kell nyitni a pénztárcát. Még a legóvatosabb becslés szerint is elérheti az egymillió forintot a gyermekvállalás ára Magyarországon.
Gyorsan nőnek a magánegészségügy bevételei
Több kutatás kimutatta a közelmúltban, hogy a lakosság egyre nagyobb arányban fordul az magán-egészségügyi szolgáltatók felé. Az OPTEN céginformációs szolgáltató megvizsgálta, hogy ez mennyire látható az ilyen profilú vállalkozások gazdasági és cégadataiban.
Klímaváltozás: pollenszezon januárban, malária az Alföldön
A klímaváltozás valószínűleg a 21. század legsúlyosabb környezet-egészségügyi problémája. Hazánkban a legfontosabb egészségi kockázatot az extrém hőmérsékleti események jelentik – derült ki a Magyar Tudomány szeptemberi számában megjelent írásból. A hőhullámok öt év alatt közvetlenül több mint 3800 ember halálához járultak hozzá Magyarországon.
Tényleg olyan jó üzlet a fogászat?
Tényleg akkora üzlet a fogászat? Megfér egymással a magánpraxis és az egyetemi oktató munka? Ezekről a kérdésekről és az önálló vállalkozás hátteréről beszélgettünk dr. Molnár Bálint parodontológus szakorvossal.
Súlyos szabálytalanságokat jelentett az ÁSZ az állami kórházakban
Súlyos szabálytalanságokat tárt fel az Állami Számvevőszék a szekszárdi, a soproni, a hatvani, a mosonmagyaróvári és a berettyóújfalui kórház ellenőrzése során.
Reggeli egyperces: Hogyan változik az egészségügyi szolgáltatási járulék összege 2019-től?
Reggeli egyperces: Az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetőket nem csak a fizetendő összeg érdekli, hanem az is, hogy az azt megfizetők mire lesznek jogosultak. Erre választ kapunk az Írisz Office adótervezőitől.
Új orális fogamzásgátlót forgalmaz a Richter
A Richter Gedeon Nyrt. valamint a Mithra Pharmaceuticals a mai napon bejelentették, hogy licenc és szállítói megállapodást kötöttek egy, a Mithra által Estelle márkanév alatt kifejlesztett, 15mg estetrol-t és 3mg drospirenone-t tartalmazó kombinált fogamzásgátló értékesítéséről.
Ösztöndíjprogram egészségügyi szakképzésben tanulóknak
Havi 40 ezer forint ösztöndíjban részesülhetnek az egészségügyi szakképzést adó középfokú intézmények nappali tagozatos, legalább 3,01 tanulmányi átlagot elérő tanulói. A pályázati felhívásra a diákok 2018. szeptember 12-től 2018. november 15-ig nyújthatják be pályázataikat a https://apololeszek.aeek.hu/ honlapon keresztül.
Pörög az illegális kórházbiznisz
Évi jó negyedmillió külföldi beteg német kórházakban való kezelése évi vagy 1.2 milliárd eurós bevételt jelent, amelyen azonban nem egy helyen közvetítőkkel osztoznak a gyógyintézmények – illegálisan.
A nehézségből is van kiút – az innováció nagy hajtóerő
Hiába a jó termék, ami után kapkod a piac, a sorra nyert díjak és minősítések, a megfelelő szakmai háttér, ha csak egyetlen hibát vét egy cég, akár a létezése is veszélybe kerülhet. Azonban a csapdából is van kiút. Erről beszélgettünk Nagy Antallal, a Dispormedicor Zrt. elnök-vezérigazgatójával, aki nagy reményeket fűz a vállalat által gyártott biztonsági tű sikeréhez.
Dán tudósok mesterséges petefészket fejlesztenek
Az eljárással olyan nőkön segítenének, akik például kemoterápia miatt elvesztették a fogamzóképességüket. A "mesterséges petefészket" egerekbe ültették, ahol a sejtek életben maradtak és növekedésnek indultak.
Van kiút a magyar egészségügyből?
A magánellátásra járók gyakorlatilag kétszer fizetnek az orvosi ellátásért – a tb-t nekik is fizetniük kell –, mégis egyre nagyobb részben lép az állami ellátás helyébe a fizetős magánegészségügy. A jelenlegi rendszer átalakítása elkerülhetetlen, mert az orvoshiány miatt kórházak, osztályok léte forog kockán.
Évi több százmilliárdba kerül Magyarországnak az elhízás
Magyarországon akár az összes egészségügyi közkiadás egyhatoda, azaz évi több száz milliárd forint kapcsolódhat az elhízással vagy túlsúllyal kapcsolatos betegségek kezeléséhez.
„Az alternatív gyógyászat nem sarlatánság”
Kispesten, családi házak közé simulva bújik meg a Yamamoto Intézet, ahol a diagnosztikai és gyógyító módszerekben ötvöződnek a hagyományos és a természetes gyógymódok és gyógyszerek. Az intézet alapító főorvosával, dr. Hegyi Gabriellával beszélgettünk a komplementer medicina helyzetéről, a hazai egészségügy problémáiról és arról, hogy hogyan lett háziorvosból vállalkozó.
Sertéspestis: nem veszélyes a magyarországi disznóhús
Az afrikai sertéspestis magyarországi megjelenése után is biztonságosak a hazánkban előállított húsok és húskészítmények, közölte a Nemzeti Agrárkamara. A kórokozót kizárólag vaddisznókból mutatták ki, és a vírus emberre egyébként is veszélytelen.
Versenytényező az egészség
A munkáltató számára egyáltalán nem mindegy, hogy munkatársai mennyire egészségtudatosak: hogyan élnek, járnak-e szűrővizsgálatokra, és ha baj van, időben hozzájutnak-e a megfelelő ellátáshoz.
135 ezer euróra pályázhatnak startupok
Április végéig számos, összesen 135 000 euró díjazású uniós startupversenyen indulhatnak az innovatív vállalatok. Egészségügyi újításokkal, időseknek nyújtott szolgáltatásokkal, Kínába szánt exporttermékekkel is lehet pályázni.
Feketén-fehéren a magánegészségügyről
2017-ben a magyarok több mint 60 százaléka fordult magán-egészségügyi szolgáltatóhoz, vagyis ez már nem egy szűk réteg privilégiuma. Leitner Györgyöt, az Affidea Diagnosztika Kft. ügyvezető igazgatóját és a Primus Egyesület ügyvezetőjét kérdeztük a hazai magánegészségügyi szektor helyzetéről.
Egészségügy: elvérzik?
Mi lesz a magyar állami egészségügy jövője, és mi a helyzet a magánszolgáltatókkal? Megfér egymás mellett a két rendszer? Erre is választ kap a Piac & Profit most megjelent számából!
Hegyi Gabriella: ez nem sarlatánság
Kispesten, családi házak közé simulva bújik meg a Yamamoto Intézet, ahol a diagnosztikai és gyógyító módszerekben ötvöződnek a hagyományos és a természetes gyógymódok és gyógyszerek. Az intézet alapító főorvosával, dr. Hegyi Gabriellával beszélgettünk a komplementer medicina helyzetéről, a hazai egészségügy problémáiról és arról, hogy hogyan lett háziorvosból vállalkozó.
Hatalmas a tét: védjegy a magánegészségügyi szolgáltatóknak
Független iparági minőségbiztosítási rendszert hozott létre a magánegészségügyi szolgáltatóknak a PRIMUS Egyesület. Négy tanúsító vállalat konzorciuma és egy próbavásárlási specialista biztosítja az audit szakmaiságát és függetlenségét.
A Facebook befektetői is meghallgatják a magyar startupot
Március elején a Stanford Egyetem konferenciáján, többek közt a Facebook befektetői előtt mutatja be az általa kibocsátott kriptovalutát a magyar Etheal. Céljuk, hogy az újabb, április elején induló 2. körös kibocsátás révén a globális terjeszkedés megvalósításához szükséges 4,8–10 millió dollárnyi tőkéhez jussanak.
Aggasztóan egészségtelenül élünk
Aggasztó adatokat mutatott ki a magyar lakosság egészségi állapotáról a Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szűrőprogram: az emberek mintegy 40 százaléka túlsúlyos, negyede dohányzik, harmada pedig hetente legfeljebb egyszer fogyaszt csak zöldséget vagy gyümölcsöt.
Még drágább lesz betegnek lenni
Évente átlagosan 4,1 százalékkal nőnek majd az egészségügyi kiadások 2017 és 2021 között világszerte. A magasabb költés ugyanakkor nem feltétlenül jelent jobb egészségügyi eredményeket, az egészségügyi szolgáltatóknak valószínűleg továbbra is csökkenő nyereséggel és növekvő költségekkel kell számolniuk. A kezelés helyett a megelőzés kerül előtérbe, amelynek eredményeképpen az egyszerű „betegek” helyett megszületnek a szolgáltatásokról jól tájékozott „egészségügyi fogyasztók”. A digitális technológia pedig lehetőséget teremt majd a páciensek személyesebb ellátásra is, derül ki a a Deloitte egészségügyi szektorra vonatkozó tanulmányából.
Bill Gates és az EU milliárdokat adott Afrikának
A Bill és Melinda Gates Alapítvány 50 millió eurót (mintegy 15 milliárd forint) ajánlott fel az afrikai kontinens fenntartható fejlődését támogató uniós beruházási kerethez, amelyet az Európai Bizottság ugyanennyivel kiegészített - jelentették be Brüsszelben.
Kiberfenyegetések az egészségügyben
A Kaspersky Lab éves kiberbiztonsági rendezvényén, a Cyber Security Weekend-en, többek között az egészségügyet érintő változásokról is szó volt amelynek egyik fő kérdése az internetre csatlakoztatott orvosi eszközök informatikai védelme, valamint a betegek személyes adatainak kezelése.
Egyre nagyobb veszélyben az egészségügyi eszközök
A Kaspersky Lab éves kiberbiztonsági rendezvényén, a Cyber Security Weekend-en, többek között az egészségügyet érintő változásokról is tartott előadást, amelynek egyik fő kérdése az internetre csatlakoztatott orvosi eszközök informatikai védelme, valamint a betegek személyes adatainak kezelése.
Egészségügyi adatokkal kereskednek a feketepiacon
Egyre terjednek az egészségügyben a vezeték nélküli eszközök – pacemakerek, beültethető inzulinpumpák –, mivel használatuk nem igényel állandó orvosi felügyeletet, és műtéti beavatkozás nélkül is könnyen programozhatók. Éppen ezért éri egyre több támadás ezeket a szerkezeteket: ma már tíz kibertámadásból négynek az egészségügyi szféra a célpontja, az innen ellopott információk ugyanis értékesebbek a feketepiacon, mint pénzügyi adataink. A biztonság ebben a szegmensben akár élet-halál kérdése is lehet, a jövő májusban életbe lépő GDPR ezért az egészségügyi személyes adatok védelmét is kiemelten kezeli.