Mennyi idő alatt épülhet fel a koronavírusból a világ?

A beteg sok esetben az életmódjával felel a betegségéért. Ezt tudjuk, mégis szükségünk van időnként valamilyen sokkhatásra, hogy megértsük, máshogyan kell élnünk. Így van ez a gazdaságban is. A koronavírus egészségügyi és gazdaságpolitikai vonatkozásai szorosan összefüggenek – véli Trautmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mostani pandémiás helyzet egy erős ösztönzés, amely hatására reméljük, fenntarthatóbb fejlődési pályára kerül a világgazdaság és a magyar gazdaság is. A közgazdász arról is beszél a Piac & Profitban, hogy mely vállalatok fogják túlélni a mostani válságot, és melyek azok, amelyeket nem is érdemes megmenteni. Számukra a csőd lehet a fejlődés következő lépcsőfoka.

Trautmann szerint megvannak azok az ideológiai és gazdasági, technológiai eszközök, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy mindenki erényesen éljen. Már látjuk, hogy a szeretet is tudja jól vezetni a gazdálkodókat, amellett, hogy profitra törekszenek és büszkék az elért üzleti nyereségükre. Az átállás azonban nem könnyű, hiszen egy 300 éves hagyományt kell újragondolni.

Trautmann László

Az interjúból az is kiderül, a magyar kormányzat miért szigorúbb a fiskális engedményekben, mint a környező országok. Most az egészségügy vezeti a gazdálkodókat, az egészség szab normát a követeléseiknek. A járvány előtérbe hozta a reálgazdasági összefüggéseket. A monetáris eszközöknek elég alacsony a hatásosságuk, a jegybankoknak kicsi a mozgásterük, de napirendre került a monetáris és fiskális politika összhangja – mondja Trautmann.

Erről szól még az interjú:

• Súlyosabb lesz a koronavírus pénzügyi hatása, mint az egészségügyi? • Mennyi idő alatt épülhet fel a betegségből a világ? • Hogyan alakul a globalizáció a vírus után? • Milyen ágazati váltásra kell, felkészüljön a világ és milyenre Magyarországnak? • Mik lehetnek a hazai gazdaság új kitörési pontjai? • Rosszabb helyzetben van Magyarország, mint a környező országok?

A teljes interjút a Piac & Profit áprilisi számában olvashatja ITT.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo