Mozog-e a munkaerőpiac már a magán és az állami egészségügy között?

Vajon hány egészségügyi dolgozó fogja aláírni a március 1-jével életbe lépő új jogviszony miatt a munkaszerződés-tervezetét? Egyelőre csak találgatások vannak, ezért négy magán egészségügyi szolgáltató vezetőjénél arról érdeklődtünk, van-e túljelentkezés-e már náluk az állami szektorból, külföldről is jönnek-e haza orvosok, illetve mire számítanak a Covid-járvány miatti válság miatti kereslet alakulásáról?

Az Affidea Magyarország Kft. ügyvezetője, Leitner György szerint még mindig a kivárás jellemző. Mint mondja, ennek egyik oka az, hogy a másodállások részletszabályai, azok külön engedélyeztetése még mindig nem teljesen világos.  „A másik ok az orvosokat is érintő KATA-szabályok változása, ami szintén óriási probléma. A január 1-jétől megváltozott adószabályozás szerint 3 millió forint feletti bevételnél úgynevezett büntetőadót vezettek be, ami nagyon sok orvost, kisebb mértékben szakdolgozót is érint. A magánintézmények pedig nem szívesen fizetnék ezt a 40 százalékos pluszadót, ezért a döntéshozóknál szerettük volna elérni, hogy az orvosok ne tartozzanak a megváltozó KATA-szabályok alá, mert önálló tevékenységet végző és nem bújtatott munkavállalóként működő személyekről van szó, de sajnos nem jártunk sikerrel” – magyarázza az ügyvezető.

Az ügyvezető szerint épp ezért nagy mozgásokra inkább márciusban számít. Ugyanakkor úgy látja, a 10-15 éve kint élő szakorvosok között fordult a trend, jónéhányan fontolgatják a hazatérést, míg a hazai fiatal orvosok továbbra is szeretnének kimenni szerencsét próbálni.

A forgalom visszarendeződésével kapcsolatban azt jósolja, hogy a Covid után egyértelműen lesz egy visszarendeződés, de nagy kérdés, hogy egy rosszabb gazdasági helyzetben mennyire csökken a fizetőképes kereslet.

A Dr. Rose Magánkórház ügyvezető igazgatója, Dr. Papik Kornél is osztja azt a tapasztalatot, hogy az állami egészségügyben még mindig nem jutnak elég információhoz a kollégák, elsősorban a másodállások engedélyezésével kapcsolatban, miközben egyre több kolléga dolgozik főállású munkaviszonyban a Dr. Rose Magánkórházban, s az elmúlt időszak sok tapogatózó beszélgetése után a következő hetekben növekszik majd a konkrét megkeresések száma.

„Úgy látjuk, hogy míg korábban egy-egy hiányszakmában nehéz volt megfelelő munkatársat találni, ma a meghirdetett állásokat gyorsan sikerül betölteni. A verseny inkább a magánegészségügyi intézmények között van, ki tud jobb feltételeket biztosítani azok számára, akik elhagyták az állami egészségügyet.”

Az orvosok külföldi hazatérése sem egyszerű, szerinte, ha el is induln a visszavándorlás, az csak az egészségügy óriási tempójú változtatásainak lezajlása után lesz nagyobb mértékű.

A Dr. Rose ügyvezetője szerint a járvány komolyan sújtja a kevésbé tehetős rétegeket, akik ennek ellenére igyekeznek előteremteni a magánegészségügyi ellátás finanszírozását, ha másképp nem kapnak ellátást.

„A magánegészségügynek azonban elsősorban nem az a feladata, hogy az állami ellátásban ellátatlanul maradókat gyógyítsa, hanem azok számára kell kiváló szolgáltatást nyújtani, akik jobbat szeretnének az állami egészségügyi ellátásnál” – mondja Dr. Papik Kornél.

A Wáberer Medical Center (WMC) ügyvezető igazgatója, Dr. Mári Róbert is úgy látja, hogy nőtt a munkavállalói érdeklődés és a jelentkezők száma, akik között nagy számban találhatók elismert, nagy pacientúrával rendelkező orvosok. Véleménye szerint a WMC szakmai vonzerejét a speciális ortopédiai és kardiológiai centrumuk is, illetve a piacon – szolgáltatási és betegút-menedzsment szempontból is egyedülálló – azonnali orvosi ellátást nyújtó Walk-IN Center is fokozza.

Tömeges átvándorlást nem érzékelnek, de mivel a változásoktól általában tartanak az emberek, sokan kivárnak, s ők elsősorban azokat az orvosokat keresik, akiknek valamilyen különleges szaktudása van, és a szakmai megközelítésük illeszkedik a WMC filozófiájába és értékrendjébe.

„Jelenleg több mint 20 olyan orvos dolgozik nálunk, aki külföldről, jellemzően Angliából tért haza, és van, aki jelenleg is kijár dolgozni. Tapasztalataink szerint a külföldről hazatérő orvosok elsősorban a privát szolgáltatóknál helyezkednek el, gyakran korábbi kollégáik hívó szavát követve” – mondja az ügyvezető.

A járvány negatív gazdasági hatásai ellenére Dr. Mári Róbert úgy látja, hogy folyamatosan nő az igény a minőségi, komplex magánszolgáltatások iránt, ugyanakkor igazi áttörést majd a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások széles körű elterjedése hozhat. Addig olyan megfizethető árú – kártyás, átalánydíjas – szolgáltatások bevezetésén dolgoznak, amelyek a kevésbé tehetős, vagy anyagilag nehezebb helyzetbe került emberek számára is megfizethetők.

Kóka János, a Doktor 24 Medicina Zrt. elnöke szerint a koronavírus-járvány ellenére az elmúlt egy évben a Doktor24 dinamikus növekedésének köszönhetően folyamatosan emelkedett az új orvosok száma, de ez a tendencia szerintük inkább organikus, s még nem köthető a márciussal életbe lépő új egészségügyi jogviszonyhoz.

„Sokan kivárnak még a pontos információkig, hiszen csak ennek tükrében kerülnek majd igazi döntési helyzetbe az orvosok” – mondja.

Orvosi, szakápolói túljelentkezést a Doktor 24-nél nem tapasztalnak, hiszen folyamatos az egészségügyi munkavállalók felvétele, így „túljelentkezésről” nem lehet beszélni. Az idegenbe távozott orvosok közül több új orvoskolléga csatlakozott az elmúlt időszakban csapatukhoz, akik a külföldön működtetett praxis helyett náluk folytatják, mert versenyképes alternatíva hazai professzionális szolgáltatónál dolgozni.

A járvány miatt kialakult válsággal, a fizetőképes kereslet visszaesésével kapcsolatban Kóka János úgy véli, aki elérhető, gyors és professzionális ellátást szeretne, ki fogja próbálni a magánegészségügyet, és nem fog csalódni. Ők a vállalati és a magánügyfelek mellett a közfinanszírozott (TB-kártyával igénybe vehető) szolgáltatások bővítésében látják a jövőt, illetve arra törekszenek, hogy a biztosítótársaságok első számú partnerei legyenek.”

Készült a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. támogatásával.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo