Mozog-e a munkaerőpiac már a magán és az állami egészségügy között?

Vajon hány egészségügyi dolgozó fogja aláírni a március 1-jével életbe lépő új jogviszony miatt a munkaszerződés-tervezetét? Egyelőre csak találgatások vannak, ezért négy magán egészségügyi szolgáltató vezetőjénél arról érdeklődtünk, van-e túljelentkezés-e már náluk az állami szektorból, külföldről is jönnek-e haza orvosok, illetve mire számítanak a Covid-járvány miatti válság miatti kereslet alakulásáról?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az Affidea Magyarország Kft. ügyvezetője, Leitner György szerint még mindig a kivárás jellemző. Mint mondja, ennek egyik oka az, hogy a másodállások részletszabályai, azok külön engedélyeztetése még mindig nem teljesen világos.  „A másik ok az orvosokat is érintő KATA-szabályok változása, ami szintén óriási probléma. A január 1-jétől megváltozott adószabályozás szerint 3 millió forint feletti bevételnél úgynevezett büntetőadót vezettek be, ami nagyon sok orvost, kisebb mértékben szakdolgozót is érint. A magánintézmények pedig nem szívesen fizetnék ezt a 40 százalékos pluszadót, ezért a döntéshozóknál szerettük volna elérni, hogy az orvosok ne tartozzanak a megváltozó KATA-szabályok alá, mert önálló tevékenységet végző és nem bújtatott munkavállalóként működő személyekről van szó, de sajnos nem jártunk sikerrel” – magyarázza az ügyvezető.

Az ügyvezető szerint épp ezért nagy mozgásokra inkább márciusban számít. Ugyanakkor úgy látja, a 10-15 éve kint élő szakorvosok között fordult a trend, jónéhányan fontolgatják a hazatérést, míg a hazai fiatal orvosok továbbra is szeretnének kimenni szerencsét próbálni.

A forgalom visszarendeződésével kapcsolatban azt jósolja, hogy a Covid után egyértelműen lesz egy visszarendeződés, de nagy kérdés, hogy egy rosszabb gazdasági helyzetben mennyire csökken a fizetőképes kereslet.

A Dr. Rose Magánkórház ügyvezető igazgatója, Dr. Papik Kornél is osztja azt a tapasztalatot, hogy az állami egészségügyben még mindig nem jutnak elég információhoz a kollégák, elsősorban a másodállások engedélyezésével kapcsolatban, miközben egyre több kolléga dolgozik főállású munkaviszonyban a Dr. Rose Magánkórházban, s az elmúlt időszak sok tapogatózó beszélgetése után a következő hetekben növekszik majd a konkrét megkeresések száma.

„Úgy látjuk, hogy míg korábban egy-egy hiányszakmában nehéz volt megfelelő munkatársat találni, ma a meghirdetett állásokat gyorsan sikerül betölteni. A verseny inkább a magánegészségügyi intézmények között van, ki tud jobb feltételeket biztosítani azok számára, akik elhagyták az állami egészségügyet.”

Az orvosok külföldi hazatérése sem egyszerű, szerinte, ha el is induln a visszavándorlás, az csak az egészségügy óriási tempójú változtatásainak lezajlása után lesz nagyobb mértékű.

A Dr. Rose ügyvezetője szerint a járvány komolyan sújtja a kevésbé tehetős rétegeket, akik ennek ellenére igyekeznek előteremteni a magánegészségügyi ellátás finanszírozását, ha másképp nem kapnak ellátást.

„A magánegészségügynek azonban elsősorban nem az a feladata, hogy az állami ellátásban ellátatlanul maradókat gyógyítsa, hanem azok számára kell kiváló szolgáltatást nyújtani, akik jobbat szeretnének az állami egészségügyi ellátásnál” – mondja Dr. Papik Kornél.

A Wáberer Medical Center (WMC) ügyvezető igazgatója, Dr. Mári Róbert is úgy látja, hogy nőtt a munkavállalói érdeklődés és a jelentkezők száma, akik között nagy számban találhatók elismert, nagy pacientúrával rendelkező orvosok. Véleménye szerint a WMC szakmai vonzerejét a speciális ortopédiai és kardiológiai centrumuk is, illetve a piacon – szolgáltatási és betegút-menedzsment szempontból is egyedülálló – azonnali orvosi ellátást nyújtó Walk-IN Center is fokozza.

Tömeges átvándorlást nem érzékelnek, de mivel a változásoktól általában tartanak az emberek, sokan kivárnak, s ők elsősorban azokat az orvosokat keresik, akiknek valamilyen különleges szaktudása van, és a szakmai megközelítésük illeszkedik a WMC filozófiájába és értékrendjébe.

„Jelenleg több mint 20 olyan orvos dolgozik nálunk, aki külföldről, jellemzően Angliából tért haza, és van, aki jelenleg is kijár dolgozni. Tapasztalataink szerint a külföldről hazatérő orvosok elsősorban a privát szolgáltatóknál helyezkednek el, gyakran korábbi kollégáik hívó szavát követve” – mondja az ügyvezető.

A járvány negatív gazdasági hatásai ellenére Dr. Mári Róbert úgy látja, hogy folyamatosan nő az igény a minőségi, komplex magánszolgáltatások iránt, ugyanakkor igazi áttörést majd a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások széles körű elterjedése hozhat. Addig olyan megfizethető árú – kártyás, átalánydíjas – szolgáltatások bevezetésén dolgoznak, amelyek a kevésbé tehetős, vagy anyagilag nehezebb helyzetbe került emberek számára is megfizethetők.

Kóka János, a Doktor 24 Medicina Zrt. elnöke szerint a koronavírus-járvány ellenére az elmúlt egy évben a Doktor24 dinamikus növekedésének köszönhetően folyamatosan emelkedett az új orvosok száma, de ez a tendencia szerintük inkább organikus, s még nem köthető a márciussal életbe lépő új egészségügyi jogviszonyhoz.

„Sokan kivárnak még a pontos információkig, hiszen csak ennek tükrében kerülnek majd igazi döntési helyzetbe az orvosok” – mondja.

Orvosi, szakápolói túljelentkezést a Doktor 24-nél nem tapasztalnak, hiszen folyamatos az egészségügyi munkavállalók felvétele, így „túljelentkezésről” nem lehet beszélni. Az idegenbe távozott orvosok közül több új orvoskolléga csatlakozott az elmúlt időszakban csapatukhoz, akik a külföldön működtetett praxis helyett náluk folytatják, mert versenyképes alternatíva hazai professzionális szolgáltatónál dolgozni.

A járvány miatt kialakult válsággal, a fizetőképes kereslet visszaesésével kapcsolatban Kóka János úgy véli, aki elérhető, gyors és professzionális ellátást szeretne, ki fogja próbálni a magánegészségügyet, és nem fog csalódni. Ők a vállalati és a magánügyfelek mellett a közfinanszírozott (TB-kártyával igénybe vehető) szolgáltatások bővítésében látják a jövőt, illetve arra törekszenek, hogy a biztosítótársaságok első számú partnerei legyenek.”

Készült a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. támogatásával.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo