Cégalapítás cikkek


Milyen válság? Tombol a cégalapítási láz az országban

Milyen válság? Tombol a cégalapítási láz az országban 

Februárban újra 3200 fölé emelkedett az újonnan bejegyzett vállalkozások száma, ami az elmúlt 6 év második legnagyobb cégalapítási értéke.
Erős évkezdés: mit okozott a kata szigorítása a hazai cégvilágban?

Erős évkezdés: mit okozott a kata szigorítása a hazai cégvilágban? 

A januári új cégbejegyzések még a 2020-as rendkívül magas havi cégalapítási átlagot is meghaladják, egy hónap alatt közel 2700 cégalapítás történt. 
Érdemes céget alapítani 13 ezer kilométerre?

Érdemes céget alapítani 13 ezer kilométerre? 

Bár csökkenőben van hazánkban az adóparadicsomokhoz közvetlenül köthető vállalkozások száma, még mindig sok új vállalkozás kapcsolható a különböző egzotikus területekhez.
Nem döntötte be a járvány a vendéglátóipari cégeket

Nem döntötte be a járvány a vendéglátóipari cégeket 

Miközben a koronavírus tavalyi megjelenése a vendéglátóipari szektort sújtotta a leginkább, az érintett cégpopuláció nagysága nem változott. A járvány hatása más mutatók alakulásában érhető tetten.
Sorra dőltek a rekordok tavaly a cégvilágban - mi várható idén?

Sorra dőltek a rekordok tavaly a cégvilágban - mi várható idén? 

A koronavírus-járvány komoly nyomot hagyott a hazai cégstatisztikában, minden korábbinál több rekord dőlt meg 2020-ban.
Növekszik a hazai cégbázis – kevesebb a törlés

Növekszik a hazai cégbázis – kevesebb a törlés 

Úgy tűnik, leállt az évek óta tartó konszolidációs folyamat, 8 év után újra növekszik a hazai cégbázis. 2020 novemberében 2420 cégalapítás mellett csupán 1472 cégtörlés került közzétételre Magyarországon, ezzel tovább folyatódott a koronavírus járvány kezdete óta tartó rendhagyó folyamat.
Nyugtalanító jelek az építőiparban

Nyugtalanító jelek az építőiparban 

Októberben az újonnan induló építőipari cégek száma nemcsak hogy évtizedes rekordot döntött, de a cégtörlések számához képesti különbség is soha nem látott magasságokba került.
Vállalkozási kényszerpályák - mit okozott a járvány a magyar cégvilágban az ősszel?

Vállalkozási kényszerpályák - mit okozott a járvány a magyar cégvilágban az ősszel? 

Októberben több mint 3 ezer cégalapítás történt Magyarországon, több mint 6 éve nem láttunk ilyen magas havi cégbejegyzési értéket. Közben a cégekre a kivárás a jellemző, miközben a végrehajtások száma tovább növekedhet.
Kényszervállalkozásokat szül a koronavírus

Kényszervállalkozásokat szül a koronavírus 

Évről évre közel 30 ezer új vállalkozást jegyeznek be az országban, de kevés közöttük az igazán új szereplő. A koronavírus következtében létrejövő kényszervállalkozások viszont befolyásolhatják ezt a trendet.
Visszaeső beruházások és vállalkozások – mit okozott eddig a járvány a magyar cégvilágban?

Visszaeső beruházások és vállalkozások – mit okozott eddig a járvány a magyar cégvilágban? 

Alig 1 százalékkal több vállalkozást regisztráltak az országban az év első felében tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva. Nem meglepetés, hogy a vállalatok csaknem negyede a fővárosban működött, minthogy az sem, hogy ugyancsak itt a legnagyobb a beruházások értéke. A koronavírus-járvány azonban itt is megmutatkozott.

Különleges dolog történt a magyar cégvilágban 

A COVID második hullámának ellenére tömegesen indulnak új vállalkozások Magyarországon, újra az elmúlt évek trendje tükröződik a szeptemberi adatokban.

Építőipari meglepetések - mi történt a cégvilágban egyetlen hónap alatt? 

Csökkent, de még mindig nagyon magas az újonnan induló cégek száma az építőiparban, amit az is mutat, hogy 432 építőipari vállalkozást jegyeztek be egy hónap alatt, ezzel még mindig növekszik a szektorban működő cégek száma.

Végre volt egy csendes hónap a magyar cégvilágban 

2095 cégalapítással és csupán 1659 cégtörléssel az utóbbi évek egyik legnyugodtabb hónapját tudhatjuk magunk mögött a céginformációs mutatókat vizsgálva.

Meredeken nőtt az építőipari cégek száma 

A pandémia és a csökkenő termelési volumen ellenére Magyarországon 65 százalékkal több építőipari cég indult júliusban, mint amennyi megszűnt.

A vállalkozási kedvet is csúnyán megrogyasztotta a koronavírus 

Drámaian visszazuhant az újonnan bejegyezett önálló és egyéni vállalkozások száma a koronavírus-járvány magyarországi megjelenésének következtében. Három hónapig tartó gödör után úgy látszik, nyárra már a tavaly év végi adatokat is meghaladják az új cégbejegyzések. 

Egyre több cég hullik el fiatalon - és ebben még nincs is a koronavírus hatása 

Jelentősen romlott az elmúlt egy évben is a hazai cégek túlélési rátája, az 5 éves kort a cégeknek már kevesebb mint 70 százaléka éri el, míg 10 éves korig a vállalkozások 46 százaléka jut el. Az elmúlt 15 évben fokozatosan csökkent a fiatal vállalkozások túlélési rátája, és ez a trend nem állt meg az elmúlt év során sem, sőt egy év alatt több mint 2 százalékpontot esett mind az 5, mind a 10 éves túlélési ráta.

6 éve nem volt ilyen - újra az egekben a cégalapítások 

Júliusban közel 3000 cégalapítás került közzétételre Magyarországon, ilyen magas értéket legutoljára 2014-ben láthattunk.

Mit okozott a járvány a magyar cégvilágban? 

Az áprilisi mélypont után újra feljövőben vannak a hazai cégalapítások. 2020 májusában 1805 cégalapítás került közzétételre.

Cégalapítás az unióban magyarként: melyik országban érdemes? 

Az Európai Unióban már 1985 óta léteznek olyan cégformák, amelyiket univerzálisnak lehet nevezni, mint például a társasági formák és a gazdasági egyesülések. 2001-ben el lett fogadva az Európai Részvénytársaság, 2003-ban pedig az Európai Szövetkezet. Ha valaki egyesülést akar alapítani, akkor 2004-től megteheti, de már részvénytársaságot is módunkban áll nyitni. Mindezt megtehetjük úgy is, hogy magyarországi a székhelyünk. Az országokról azonban általánosságban elmondható, hogy kevesen rendelkeznek olyan bankokkal, amik foglalkozik magyar tulajdonnal, így érdemes a nemzetközi bankokhoz fordulni, hogy legalább angol felületük legyen.

Mekkora ütés érte a magyar építőipart? 

A csökkenő cégalapítási szám ellenére az építőipar még a bizakodóbb iparágak közé tartozik. Mind a nemzetközi, mind a hazai kilátások csak enyhe termelési visszaesésről és hangulatesésről tanúskodnak.

Durván visszaesett a hazai cégalapítások száma 

Áprilisban csupán 1442 céget alapítottak Magyarországon, ez 42 százalékos visszaesés a márciusi adatokhoz képest.

Furcsa dolog történik az építőiparban 

Márciusában 529 cégalapítás történt az építőiparban, ez 9 százalékkal még a 2019-es havi átlagot is meghaladja.

Járvány ide vagy oda, a hazai cégalapítási trend egyelőre töretlen 

Úgy tűnik, a járvány egyelőre nem törte meg a hazai cégalapítási trendet. Márciusban 2488 vállalkozást alapítottak Magyarországon, ez még a 2019-es havi átlagot is meghaladja, 2,8 százalékos növekedést jelent.

Lassan vége az őrületnek a magyar cégvilágban 

Februárban 20 százalékkal több volt a törölt, mint az induló vállalkozás, 2580 cégalapítás mellett 3098 cégtörlést tettek közzé, de a cégek számának csökkenése lassulni látszik - derül ki az Opten adataiból. 

Komoly fordulat történt a magyar cégvilágban 

Már több mint 530 ezer egyéni vállalkozás működik Magyarországon, ezzel 16 év után újra több az egyéni vállalkozó, mint a társas vállalkozás hazánkban.

Sok a bizonytalanság: mi vár idén az építőipari cégekre? 

Közel 6 ezer új induló céggel és folyamatosan növekedő termelési volumennel rendkívül erős évet zárt az építőtőipar. Milyen időszakra elé néz a szektor 2020-ban?

Magyar cégvilág: tovább esett a hazai vállalatok száma 

Nőtt a cégalapítások száma és kevesebb vállalkozás szűnt meg, de ez sem volt elég, hogy 2019-ben megforduljon a hazai cégek számának évek óta megfigyelhető csökkenése. 2019 során mindössze két ágazatban és három megyében nem csökkent a cégek száma.

Zárul az olló - mi történt tavaly a magyar cégvilágban? 

2019-ben 29 ezer új vállalkozás indult Magyarországon, és a trend további növekedést mutat 2020-ra is.

Az építőipar és az energetika a két sikerágazat 

Az év első 7 hónapja komoly különbségeket hozott a hazai ágazatok céginformációs mutatóit tekintve. A várakozásnak megfelelően még mindig csökken a cégek száma, de már három ágazatban is több a cégalapítás, mint a cégtörlés.

Már a cégek fele sem éli meg a 10 éves kort 

Hiába a sok új cég és a magas cégalapítási kedv, úgy tűnik, a cégek hosszú távú életképessége továbbra is problémás. A fiatal cégeknek úgy tűnik, egyre nehezebb a terep – mondja az Opten szakértője.

KATA-s leszek, milyen céget alapítsak? 

A KATA-s adóalanyiság létrehozását megelőzően el kell döntenünk, hogy az új vállalkozás egyéni vállalkozás, betéti társaság, netán közkereseti társaság legyen.

Megtört a lendület, kevesebb a cégalapítás 

6 százalékkal kevesebb új cég indult 2019 második negyedévében, mint az év első három hónapjában. Előzőleg töretlennek tűnt a cégalapítási kedv növekedése, és minden céginformációs mutató pozitív hangulatról árulkodott.

Évek óta nem láttunk ilyet a magyar gazdaságban 

Több mint 7600 új cég indult Magyarországon az első negyedévben, hasonló értékeket 2014 eleje óta nem láthattunk a hazai gazdaságban. A rossz hír, hogy a felszámolások száma is tovább emelkedett.

Fék nélkül száguld az építőipar 

Míg a legtöbb ágazatban csökken vagy stagnál a cégek száma, addig az építőiparban meredeken emelkedik, a 2018-as adat az elmúlt 7 év legmagasabb cégalapítási értéke.

Német támogatásból németországi cégalapítás? Így lehet 

A németországi cégalapításnak is megvannak a maga költségei, de ez csak a kezdet: ott van még a helyi munkaerő költsége, az irodabérlés, a gépvásárlás, a marketing, ezek pedig újabb súlyos eurókba kerülnek. Viszont nem gond, ha nincs meg erre a teljes fedezet: ilyenkor segítenek az állami támogatottságú hitelek.

Újra a cégalapítások éve jöhet 

A tendencia kedvező, végre megállhat a magyar cégek számának csökkenése. 2018-ban még mindig több volt a megszűnő cég, mint az új, de 2019-re újra a cégalapítások dominálhatnak.

Kötelező a belföldi számla? 

A belföldi jogi személyeknek és az általános forgalmi adó fizetésre kötelezett természetes személyeknek legalább egy BELFÖLDI pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie.

Tovább zsugorodik a hazai cégbázis 

2018 harmadik negyedévében 8482 cégtörlés mellett 6709 cégalapítás történt, így három hónap alatt újabb közel kétezerrel csökkent a hazai cégek száma. Szeptember végén 526 ezer cég működött az országban, de ezek közül 50 ezer már valamilyen megszüntetésre irányuló eljárás alatt van.

Reggeli egyperces: Mit kell tudni a bankszámlanyitásról? 

Mit kell tudni a bankszámlanyitásról, ha új cégem van? A Reggeli egypercesben választ kapunk, milyen társasági formánál mi a szabály.

A legtöbb új cég tulajdonképpen a régi 

Évente több mint 25 ezer céget alapítanak Magyarországon, ugyanakkor ezeknek csak töredéke igazi első vállalkozás – derül ki az Opten felméréséből.

Megint kevesebb lett a hazai cég 

Nyáron sem állt meg a magyarországi cégbázis fogyása, 2800 cégtörlés mellett csak 2080 cégalapítás történt júliusban – derül ki az Opten összeállításából.

Csak három szektorban nő a cégek száma Magyarországon 

Alapvetően gyorsan cserélődnek a cégek Magyarországon, de az irányban nagyok a különbségek ágazatonként. Növekedést csak az építőipari és az energetikai cégek között láthatunk, írja az Opten.

Kevés új vállalkozás lesz milliárdos 

Havonta 2-3 ezer új cég jön létre Magyarországon, ugyanakkor a statisztikák szerint jelentős részük igen rövid életűnek bizonyul. „Az új alapítású cégek háromnegyede éli csak meg az 5 éves kort, 10 év fölé pedig csak a cégek fele jut” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

Sok az új cég, de közben ezrek süllyednek el 

Egészen pontosan 6622 cégalapítás és 8352 cégtörlés történt 2018 áprilisa és júniusa között, ezzel egy negyedév alatt 1700-zal csökkent a hazai cégek száma. „A tendenciában nincsen különös meglepetés, a második negyedéves számok jól illeszkednek az elmúlt évek tendenciájába” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

Lassan véget ér a 2012 óta tartó cégtörlési hullám 

Idén májusban 2827 cégtörlés mellett 2492 cégalapítás történt. „Bár a cégtörlések száma továbbra is rendkívül magas, a hosszú távú trendet nézve lassan helyreáll az egyensúlyi állapot” – mondta Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

Nem könnyű bejutni a kínai piacra, de nagyon megéri 

A csődtől nem menti meg a céget a Kínába történő exportálás és akármire nem vevő a piac. De akinek összejön és hosszútávú kapcsolatokat épít ki, annak a piac méreténél fogva nagyon jövedelmező tud lenni a kereskedelem. Nem árt tájékozódni a keresletről és a kínálatról előzetesen.

Egymás után alakulnak az új építőipari cégek 

Továbbnövekszik a vállalkozási kedv az építőiparban, 6 éve nem volt ilyen magas a cégalapítási érték. A sok cégalapítás mögött egyrészt a sok megrendelés, másrészt a magas fluktuáció áll.

Nőtt a cégalapítások száma, de még mindig nagy a fluktuáció 

2018 első negyedévében 7100 fölé emelkedett a cégalapítások száma, de még mindig magas a cégfluktuáció, az azonos időszakban 8879 céget töröltek – derült ki az Opten kutatásából.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pórul jártak a nyugdíjasok

Pórul jártak a nyugdíjasok 

Folytatjuk a Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt.

Költségkímélés

Lakásbiztosítás: mennyivel jártak jobban, akik váltottak?

Lakásbiztosítás: mennyivel jártak jobban, akik váltottak?  

Több mint 200 ezren kalkuláltak a mostani lakásbiztosítási kampányban eddig, és a tavalyi tapasztalatok szerint a kötések fele az utolsó tíz napban történt.
Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket

Már diákként el kell sajátítani a biztosítással összefüggő ismereteket 

Interjú Jeney Attilával, a MABISZ kommunikációs igazgatójával.

Pénzszerzés

OTP-s ügyfél? Ez a figyelmeztetés Önt is érinti

OTP-s ügyfél? Ez a figyelmeztetés Önt is érinti  

Az OTP Bank egyes vezetőinek nevével visszaélve, magántelefonszámaik lemásolásával hívnak ügyfeleket telefonos csalók, hogy pénzt szerezzenek tőlük. 

Jogi kisokos

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni

Hitel van az ingatlanon? Könnyebb lesz megvenni  

Az új ingatlan-nyilvántartási törvény átalakította a több részletben megvásárolt vagy feltételhez kötött ingatlanok bejegyzésének a rendszerét.

Társadalom

Léket kaptak a patrióták

Léket kaptak a patrióták 

Marine Le Pent börtönbüntetésre ítélték, és nem indulhat a következő elnökválasztáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo