Cégalapítás az unióban magyarként: melyik országban érdemes?

Az Európai Unióban már 1985 óta léteznek olyan cégformák, amelyiket univerzálisnak lehet nevezni, mint például a társasági formák és a gazdasági egyesülések. 2001-ben el lett fogadva az Európai Részvénytársaság, 2003-ban pedig az Európai Szövetkezet. Ha valaki egyesülést akar alapítani, akkor 2004-től megteheti, de már részvénytársaságot is módunkban áll nyitni. Mindezt megtehetjük úgy is, hogy magyarországi a székhelyünk. Az országokról azonban általánosságban elmondható, hogy kevesen rendelkeznek olyan bankokkal, amik foglalkozik magyar tulajdonnal, így érdemes a nemzetközi bankokhoz fordulni, hogy legalább angol felületük legyen.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jó lehetőség lehet például Románia, ahol a hatósági eljárás egyszerűbbnek nevezhető a magyarnál. Szinte egyablakos rendszer létezik, a cégalapítás pedig nagyjából másfél hónapig fog tartani. Társasági szerződést az ügyvéd fogja elkészíteni, aki a hatóságokhoz is eljár, azonban csak az ország által megszabott formában fogunk tudni bármit alapítani. A társasági szerződésnek szigorú szabályai vannak, előnye, hogy a költségek alacsonyabbak, mint Magyarországon. Azonban székhelyet kell biztosítani. Mivel nincsenek székhelyszolgáltatók, szükségünk lesz a saját, vagy egy bérelt ingatlanra, azonban egy székelyhez 3 céget is tudunk majd csatolni.

Ciprus, az aranybánya

Sokan aranybányának nevezik Ciprust, ahol 12,5%-os adókulcs van érvényben, viszont a tőkenyereség után már nem kell plusz adót befizetni. Ciprusról elmondható, hogy legalább 20 állammal van kettős adózási megállapodása, és az Unió tagjaként a magyaroknak könnyű a dolguk. Leginkább a középvállalkozásoknak jön kapóra, a társaságot akár cipruson is létre lehet hozni, ezáltal megkíméljük magunkat az árfolyamnyereség adó súlyától.

Első lépésként létesíthetünk projekt társaságot, akár egy személy nevében. Ilyenkor a magyarországi cég fog majd részesedést szerezni úgy, hogy értékpapírokat bocsát ki, majd tranzakció keretében kicserélik az üzletrészeket. Ezután a társaságunk már értékesíteni tudja a vállalatot, amit, ha ciprusról teszünk meg, akkor adómentes lesz. Ez Magyarországon nem lehetséges.

Közel a határainkhoz

Nem kell azonban túl messzire menni, Ausztriában is dönthetünk a cégalapítás mellett, ahol a kamaránál kell bejelenteni. A legelterjedtebb forma a korlátolt felelősségű társaság, ahol 10.000 eurót kell szánnunk a tőkére, és be kell fizetnünk a bankba a megállapítás napján. Mielőtt bármibe kezdenénk, meg kell várni az EU-s adószámot. Ez nagyjából 2-3 hét. Ha nem akarjuk, hogy a bejelentésért mások segítsenek az esetleges nyelvismeret hiánya miatt, menjünk saját tolmáccsal, mivel akár 1000 euróba is kerülhet ez a szolgáltatás.

Ausztria melletti Németországban is lehet céget alapítani, ahol létezik egy UG lehetőség, ami egy 1 eurós korlátolt felelősségű társaság, azonban ezzel lehet, hogy a bankok megtagadják a számlanyitást. Válasszuk inkább a GmbH-t, ami a magyar Kft.-nek felel meg, és akár 2 hét alatt megkapjuk majd az igényelt EU-s adószámot. Azonban készüljünk fel rá, hogy a cégalapítás folyamata több hónapig is elhúzódhat.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo