Újra a cégalapítások éve jöhet

A tendencia kedvező, végre megállhat a magyar cégek számának csökkenése. 2018-ban még mindig több volt a megszűnő cég, mint az új, de 2019-re újra a cégalapítások dominálhatnak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

27336 cégalapítás mellett 36348 cégtörlés történt 2018-ban, azaz a cégek száma tovább csökkent a tavalyi évben is. „A cégek számának alakulásában nem a gazdasági tényezők domináltak, hanem a korábbi évek konszolidációjának eredményét látjuk” – mondta Pertics Richárd, az Opten céginformációs szolgáltató szakértője. Valójában a gazdaság teljesítménye még növelte is az alakuló cégek számát, és ez igen erősen meglátszott a legmagasabb fordulatszámon futó ágazatokban, mint például az építőiparban.

*Az adott évben legalább 1 napot működő cégek száma

A megszűnő cégek száma még ugyan jóval magasabb, mint az alakulóké, de a tendencia bíztató. 2019-ben várhatóan a cégalapítások száma megközelíti a cégtörlések számát. A korábbi évek adatai alapján arra lehet következtetni, hogy 2019-ben várhatóan 29 ezer új cég jöhet létre 28 ezer cégtörlés mellett.

Kisvállalkozások országa

2018-ban 559 ezer társas vállalkozás működött Magyarországon, ugyanakkor ez a hatalmas cégbázis távolról sem jelent homogén halmazt. A cégek alig 2 százaléka haladja meg az EU-s besorolás szerinti kisvállalkozás kategóriát, tehát számosságban a mikro- és kisvállalkozások alkotják a tömeget.

Nem árt résen lenni: sűrűn költöznek a cégek
Havonta 2500 székhelyváltozás, 10 ezer tulajdonosváltás, 1 ezer főtevékenység váltás, 700 cégnév változás és több tízezer egyéb cégadat változás alkot egy átlagos hónapot a cégvilágban. A cégbírósági cégadat változások természetes velejárói a cég életciklus változásainak. A változások összesített mennyisége mégis érdekes képet rajzol ki a hazai cégvilágról.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy az egyéni vállalkozók száma évek óta folyamatosan emelkedik. Mintegy 450 ezer egyéni vállalkozó működik ma hazánkban. „Ez a vállalkozási forma rövid távon ugyan segítheti a gazdaság felfutását, ugyanakkor hosszú távon a transzparencia alacsony szintje miatt még problémákat okozhat, valamint a cégstruktúra elaprózódottságát is növeli” – mondja az Opten szakértője.

Javuló üzleti etika

Eljárási szempontból egyértelműen pozitívnak tekinthető 2018, ugyanis a felszámolási eljárások aránya visszaesett 16 százalékra. A felszámolási eljárások súlya folyamatosan csökkent az elmúlt években. 10 évvel ezelőtt még 60-70 százalék körül mozgott ez az eljárástípus az összes eljáráson belül. Ez elméletben azt jelzi, hogy a kifizetetlen számlák, járulékok egyre kevésbé dominálnak a megszűnéshez vezető okok kötött. 2018-ban már a teljesen szabályosnak tekinthető végelszámolási eljárásból is több volt, mint felszámolásból.

A helyzet azonban még távolról sem rózsás. Az induló eljárások 62 százaléka kényszertörlés, azaz rengeteg a magára hagyott cég. Vélhetően azért is alacsony a felszámolások száma, mert a csekély megtérülési esély miatt sok esetben nem is jut el addig egy cég, hogy a partnerei felszámolást indítsanak a problémás cég ellen.

Cégbirodalmak országa vagyunk
Egyre kisebb a magyar cégek száma, de még mindig rendkívül bonyolult hálózatokba fonódnak. Az új alapítású cégek 78 százaléka még mindig korábbi cégekhez köthető, de már feljövőben vannak az új szereplők is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo