Nem árt résen lenni: sűrűn költöznek a cégek

Havonta 2500 székhelyváltozás, 10 ezer tulajdonosváltás, 1 ezer főtevékenység váltás, 700 cégnév változás és több tízezer egyéb cégadat változás alkot egy átlagos hónapot a cégvilágban. A cégbírósági cégadat változások természetes velejárói a cég életciklus változásainak. A változások összesített mennyisége mégis érdekes képet rajzol ki a hazai cégvilágról.

„Teljesen természetes, ha egy cég életpályája során kinövi irodáját, vagy új befektetők, tulajdonosok kerülnek a vállalkozáshoz. A hazai cégadat változások száma ugyanakkor már néha extrém méreteket ölt” – kezdi elemzését Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

Mintegy 530 ezer cég működik jelenleg Magyarországon, ami elég magas szám a lakosság számához viszonyítva, ugyanakkor még ehhez a magas cégszámhoz viszonyítva is azt lehet mondani, hogy rendkívül turbulensen változnak a hazai vállalkozások belülről is.

Gyakran költöznek - Kép: Sororystylista.com

„A hazai vállalkozások több mint 12 százalékánál van évente tulajdonosváltás, tehát még az egyik legmeghatározóbb cég tulajdonság is nagy frekvenciával cserélődik” – emelte ki az Opten szakértője. De nemcsak a tulajdonosok cserélődnek, az aláírók is hasonló arányban változnak, tehát az adatok alapján átlagosan 7-8 évente kicserélődik a teljes hazai cégbázis menedzsmentje. Természetesen az átlagból nem lehet egyértelmű következtetést levonni minden hazai cégre, vannak hosszú távon is állandó tulajdonosi szerkezettel és állandó főtevékenységgel rendelkező vállalkozások is.

Ha ez a négy adat nem stimmel egy cégnél, akkor ott valami nincs rendben
Egyre több cégvezető figyeli a cégminősítők ajánlásait. Ez persze kétélű fegyver: egyrészről Ön is sok mindent megtudhat potenciális partnereiről, de ők is az Ön cégéről. Mit nézzünk pontosan, és hogyan érhetjük el, hogy a cégminősítő jó osztályzatot adjon cégünknek?
A változások nagy volumene ugyanakkor hatással van a teljes gazdaságra. Pozitív értelmezésben ez a változásra való képességet, a fejlődést jelenti, negatívabb értelmezésben ugyanakkor bizonytalanságot, kiszámíthatatlanságot visz a gazdaságba. Lokális szinten mindenestre teendőt generál minden vállalkozás számára, hiszen partnereit, konkurenseit folyamatosan monitorozni szükséges nemcsak a stratégia alkotáshoz, de a napi ügyek intézéséhez is.

A nagy számú hazai cégbázis nem mentes az extrém példáktól sem. Szép számmal megtalálni a cégek között notórius nyughatatlanokat. 2018 első 10 hónapjában például 300 cégnél már legalább 4-szer változott a tulajdonosi szerkezet. De olyanok is bőven akadnak, akik a cégük főtevékenysége mellett nem tudják hosszú távon letenni a voksot. Még nincs vége az évnek, de már 33 cég váltott 3-nál többször főtevékenységet.

Csak minden ötödik cég indul tiszta lappal
Már ami a tulajdonosok más cégekben történő érdekeltségét illeti. Az Opten adatai szerint, ha a tulajdonosi, címkapcsolati és rokoni összefüggéseket vizsgáljuk, az új cégek 80 százalékát olyan személyek jegyzik, akik más társaságban is benne vannak. Egyre bonyolultabb a magyar cégháló!

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo