Klímablog


Egyszer használatos műanyagok helyettesítése - indul a pályázat előminősítése

Egyszer használatos műanyagok helyettesítése - indul a pályázat előminősítése 

 A zöld szemléletű hazai cégek mától regisztrálhatnak az egyszer használatos és egyéb műanyag termékeket helyettesítő késztermékeket gyártó vállalkozásokat támogató pályázat előminősítésére, amelyben 7 milliárd forint áll rendelkezésre. 
3 milliárd embert érint: hogyan lehetne megelőzni a vízhiányt a mezőgazdaságban?

3 milliárd embert érint: hogyan lehetne megelőzni a vízhiányt a mezőgazdaságban? 

Meghaladja a három milliárdot azon emberek száma, kik vízhiányos agrártérségekben élnek, közel 1,5 milliárd helyzete súlyos. Ezen felül az egy főre eső édesvízkészlet több mint 20 százalékkal csökkent az elmúlt 20 évben, kihangsúlyozva az erőforráshatékonyság fontosságát az agrárium – a világ legnagyobb vízhasználója esetén.
150 ezer forint támogatást is kaphatsz elektromos biciklire - kijöttek a részletek

150 ezer forint támogatást is kaphatsz elektromos biciklire - kijöttek a részletek 

Havonta lehet pályázni, amíg a keret ki nem merül.
Tonnányi műanyagot von ki a forgalomból a Tesco

Tonnányi műanyagot von ki a forgalomból a Tesco 

Magyarországon eddig 62 tonna nehezen újrahasznosítható anyagot vontak ki a használatból.
Zöldberuházások pótolhatják a válságban elveszett európai munkahelyeket

Zöldberuházások pótolhatják a válságban elveszett európai munkahelyeket 

Megvalósulásuk esetén közel 3 millió állást hoznának létre az EY által elemzett, küszöbön álló zöld projektek az Európai Unióban. Kivitelezésüket a koronavírus gazdasági hatásai és szabályozási kérdések is nehezítik.
Mennyire zöld a magyar?

Mennyire zöld a magyar? 

Bár az elmúlt években Magyarországon nőtt a szelektíven gyűjtött hulladék aránya, az adatok szerint még mindig van hova fejlődnünk. Zöld gondolkodásúnak tartjuk magunkat, saját bevallásunk szerint szelektíven gyűjtjük a hulladékot, mégsem érjük el az uniós célszámokat. Mi húzódhat meg a háttérben, mit tehetünk ellene, egyáltalán meddig terjed a gyártói és meddig a fogyasztói felelősség? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Magyarvíz Kft. friss kutatása.
Magyarok és a környezettudatosság: valami elindult a fejekben

Magyarok és a környezettudatosság: valami elindult a fejekben 

A magyar háztartások több mint fele jóval fontosabbnak tartja a környezetet kímélő megoldások alkalmazását az energiafelhasználásban, a vízfogyasztásban és a hulladék kezelésében, mint hat évvel ezelőtt. Az IKEA legfrissebb felmérésében a megkérdezettek 94 százaléka nyilatkozta úgy, hogy kiemelten vagy fokozottan érdeklődik a megtakarítást eredményező lehetőségek iránt, és mindössze 6 százalék-a válaszolta azt, hogy ezek a szempontok nem igazán lényegesek. 
Sokba lesz, ha kevesebb a műanyagszemét

Sokba lesz, ha kevesebb a műanyagszemét 

Hosszas huzavona után végül döntött a magyar kormány, és törvényben szabályozta a műanyag zacskók gyártását és forgalmazását az országban. A szigorító lépést a környezetvédők ujjongva, a műanyagcsomagolás-gyártó szakma a fogát szívva fogadta. A döntéstől a kormány az országban termelt műanyaghulladék csökkenését várja – de mit várnak tőle a gyártók?
Fenntartható fejlődés - a vállalatok szemléletváltására lenne szükség

Fenntartható fejlődés - a vállalatok szemléletváltására lenne szükség 

A pénzügyi rendszer szereplői is sokat tehetnek a fenntartható világért, hiszen nem mindegy, hogy milyen projektek finanszírozásában vesznek részt, vélekedtek az MNB és az EBRD által rendezett Green Finance konferencia szakértői.
Napenergiában úszik Magyarország?

Napenergiában úszik Magyarország? 

A kormány Klíma- és Természetvédelmi Akciótervében foglalt kiemelt feladat a környezetbarát napenergia hasznosításának növelése.

Ez a klímastratégia egyik kulcsa? 

A zöld hidrogén nélkülözhetetlen eszköz a 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez, az Innovációs és Technológiai Minisztérium éppen ezért kiemelten fontosnak tartja a hidrogén- (és biometán-) technológiákon alapuló pilot projekteket - mondta Kaderják Péter energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár.

Megmenthetik-e a Földet a sokak által kritizált óriásvállalatok? 

Segíthet-e a klímaváltozás elleni küzdelemben, ha a pénzügyi cégek zöld befektetési célpontokat ajánlanak ügyfeleiknek? Ezekre a kérdésekre keresett választ a jövő legfontosabb trendjeit feltérképező budapesti Brain Bar fesztiválon Eric Dugelay, a Deloitte fenntarthatósági szolgáltatásokért felelős globális vezetője.

Irinyi-terv: 2,5 milliárd forint landolt 19 cégnél 

A 2016 óta működő Irinyi-terv iparstratégiai támogatási program segíti a magas hozzáadott értékű, nemzetközi piacokon is versenyképes termékek kifejlesztését, piacra vitelét.

Családi cégek a járvány alatt - példamutató vállalkozásokat díjaznak 

A járvány hatására felerősödött a fogyasztók igénye arra, hogy a vállalatok konkrét lépéseket tegyenek a környezetükért. A K&H Bank a K&H családi vállalatok kiválósági díjjal idén azokat a cégeket ismeri el, akik a koronavírus-járvány kihívásaira adtak példamutató fenntartható megoldást. A jelentkezési határidőt a bank meghosszabbította.

Zöld varangyra és rovarok népszerűsítésére is adott pénzt a kormány 

Kihirdették az idei Zöld Forrás pályázat nyerteseinek a névsorát. Az Agrárminisztérium zöld civil szervezeteket támogató programjában jutott pénz például az év kétéltűjére, denevérvédelmi felmérésekre és a gömörszőlősi gyümölcsös génmegőrzésére is. 49 társaság osztozkodhat 70 millió forinton.

Környezetkímélőbb oktatás: nem is gondolnánk, mennyi hulladék gyűlik össze egy tanév során 

Magyarországon 2018-ban átlagosan 381 kg háztartási hulladékot termeltünk fejenként. Ezzel még mindig a 492 kg/fő európai átlag alatt maradtunk, azonban a helyzet így is aggasztó. Sokszor háttérbe szorul az iskolák szerepe a környezetvédelemben, pedig az egyik legkézenfekvőbb helyszínt nyújtják a környezettudatos életvitelre való nevelésnek és a hulladékcsökkentés lehetőségének is. Erről árulkodik az az adat is, hogy egyedül az Egyesült Királyságban naponta 185 emeletes busznyi szemét gyűlik össze az általános és középiskolákból, ezzel évi mintegy 258 300 tonna hulladékot termelve.

Megerősítették: a bozóttüzeket táplálja a klímaváltozás 

A klímaváltozás nyilvánvalóan táplálta a 2019-2020-as szezonban pusztító ausztráliai bozóttüzeket egy kedden bemutatott kormányzati jelentés szerint.

Új rendszer jelenthet nagy segítséget a hazai cégeknek 

Új, teljesen automatizált pályázat-előkészítő rendszert fejlesztettek ki a Virtuális Erőmű Program szakemberei.

Egyre fontosabb a magyaroknak a környezetbarát csomagolás 

Miközben a fém kevésbé környezetszennyező, mi még mindig inkább műanyagot használunk - derült ki az alumínium- és fémdobozok visszagyűjtését népszerűsítő mindendoboz.hu felméréséből.

Áttörés: már az emberi szervekből is ki tudják mutatni a mikroműanyagokat 

Most már el lehet kezdeni az élettani vizsgálatokat, melyek pontosabban felbecsülhetik a mikroműanyagoknak az emberi egészségre gyakorolt kockázatát.

Még kevesebb műanyagot használ a Lidl 

Tovább csökkentette műanyag-felhasználását a Lidl Magyarország, ezúttal zöldség-gyümölcs kínálatában optimalizálta számos termék csomagolását. A fejlesztés eredményeképpen, éves szinten több mint 17 tonna műanyagot takarít meg a vállalat.

Vállalati fenntarthatóság: a járvány csak olaj volt a tűzre 

A COVID-19 járvány hatására még jelentősebb fenntarthatósági lépéseket vár a társadalom a nagyvállalatok részéről. Ezzel párhuzamosan a klímasemlegesség irányába mozdul el az Európai Unió, amelynek részeként különleges karbon-határvámot vezetne be, és a kisebb vállalatokra is kiterjesztené a nem-pénzügyi jelentéstétel kötelezettségét. Ezek a tendenciák arra ösztönzik a nagyvállalatokat, hogy átértékeljék saját fenntarthatósági szemléletüket.

Fordulat a magyar ingatlanpiacon - nem bánják a vásárlók az uniós szabályozást 

A jövő évtől csak azok az épületek kaphatják meg Magyarországon a használatbavételi engedélyt, amelyek megfelelnek az Európai Unió energiahatékonysági követelményeinek.

Egyre nagyobb a baj: hogy hat a globális felmelegedés a világra? 

Drámaian zsugorodnak az Alpok gleccserei a globális felmelegedés miatt - állapította meg egy új német kutatás.

Most jött el a fordulat az energiapiacon? 

A fosszilis tüzelőanyagok iránti igény növekedése a várakozások szerint valamikor úgyis végetért volna - a Boston Consulting Group legújabb elemzése szerint a COVID-19 válság több mint egy évtizeddel felgyorsíthatta ezt a folyamatot.

150 nagyvállalat szólalt fel a klímabarát gazdasági újraindítás mellett 

A világ 155 – összességében több mint 2,4 milliárd dollár piaci kapitalizációval bíró és 5 millió munkavállalót képviselő - globális nagyvállalata közös nyilatkozatban szólítja fel a világ kormányait arra, hogy a koronavírus-járványt követő gazdaságélénkítő csomagjaikat hozzák összhangba a legfrissebb klímatudományi eredményekkel. A világ egyik legnagyobb édesség-, élelmiszer- és kisállateledel-gyártója, a Mars is csatlakozott az Egyesült Nemzetek Szervezete által támogatott eddigi legnagyobb olyan kezdeményezéshez, amelyet a világ legnagyobb vállalatainak ügyvezető igazgatói közösen hívtak életre. Céljuk, hogy megerősítsék saját klímavédelmi törekvéseiket és felszólítsák a világ kormányait arra, hogy ők is ezekkel összhangban cselekedjenek.

Van, amit már biztosan nem találsz a Lidl üzleteiben 

Eleget téve 2018-as vállalásuknak, már nem kaphatóak az egyszer használatos műanyag termékek. Az alternatív és a minél fenntarthatóbb, környezetbarát termékekre való átállásnak köszönhetően a vállalat így mintegy 37 tonna műanyagot takarít meg.

Sorra mondják vissza a vállalati zöld projekteket 

Zöldítés helyett a drasztikus hatékonyságnövelést célzó beruházásokra fókuszálnak a kkv-k.

Ha fél vállról vesszük, nem fog menni - mire lenne szükség a klímacélok eléréséhez? 

Az Európai Unió 2030-ra vonatkozó új környezetvédelmi célkitűzései csak nagy nehézségek árán, az új technológiák tömeges használata melletti komoly elkötelezettség révén és az emberek viselkedésének alapvető megváltozásával valósíthatók meg - közölte a Climact nevű belga klímavédelmi szervezet.

Nem akármiben vehetnek részt magyar cégek 

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) nyugat-balkáni régióra kiírt, klímavédelmi pályázati felhívására érkező projektek közül 12 nyert el támogatást - jelentette be a budapesti eredményhirdetésen szerdán az energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár.

Kiáll a természetvédelemért a világ egyik legnagyobb élelmiszergyártója 

A világ egyik vezető fogyasztási cikkeket gyártó és forgalmazó vállalata, az Unilever 2039-ig egymilliárd eurót fordít természetvédelemre és a természeti erőforrások megőrzésére - közölte a társaság.

Járvány után: mit hozhat a jövő a megújulóenergia-szektorban? 

A megújuló energia hasznosítása nemcsak a Föld megmentésének egyik eszköze, az iparág kitűnő befektetési célpont is. Az OTP Klímaváltozás 130/30 Alap immár tizenkét éve nemcsak felveszi a versenyt a hagyományos részvényalapokkal, hanem az elmúlt öt évben négyszer elnyerte a Privátbankár.hu „Legjobb Globális Részvény Alap” díját. Az alap megálmodójával, Czachesz Gáborral beszélgettünk.

A fenntartható működés óriási versenyelőnyt hozhat 

Egyebek mellett e fontos szempontra is felhívta a figyelmet az Alteo Nyrt. vezére, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) elnöke. Úgy véli, a koronavírus, számos negatív hatása mellett, a fenntarthatóság szempontjából lehet pozitív is.

Roham a pályázaton - mindenki elektromos autót akar? 

Rengeteg taxis jelentkezett.

Végre a magyar IKEA-ban is van ilyen! 

Újabb lépést tesznek a körkörös működés felé, és június 15-én Magyarországon is elindítják a Bútorok második élete elnevezésű használt bútor szolgáltatását. A lehetőség mindenki számára nyitott, hogy visszavigye használt, de biztonságos és jó állapotban lévő Ikea bútorait. A kezdeti időszakban a soroksári IKEA áruház fogadja és értékesíti majd a lakberendezési termékeket.

Félelmetesen gyorsan pusztítják az esőerdőket 

Brazíliában 829 négyzetkilométer amazonasi esőerdő irtottak ki idén májusban, többet, mint május hónapban bármikor a rendszerszintű megfigyelések 2015-ös kezdete óta.

Kizöldülő kötvénypiac 

A kormányzat klímavédelmi akciótervének részeként beszélt Orbán Viktor arról, hogy Magyarország hamarosan zöld kötvényt fog kibocsátani. Az elmúlt hetek eseményei után sejthető, hogy a kormány motivált lesz a fenntarthatósági célokhoz forrást teremtő kötvény kibocsátására.

Haladékot kapott a Föld, de a járvány után ugyanúgy felforr 

Egészen februárig az emberiség legkomolyabb krízise a klímaváltozás volt, hogy aztán ez egy csapásra háttérbe szoruljon, és átadja a reflektorfényt a koronavírusnak. A tomboló világjárvány most minden mást elhomályosít, és várhatóan mély gödörbe löki a világgazdaságot, teljes iparágakat juttat a tönk szélére. A termelés beszakadásával azonban a globális károsanyag-kibocsátás is csökken, ami visszafoghatja a klímakrízist. De ez csak átmeneti megkönnyebbülés a Földnek: a vírus visszaverése után ugyanúgy át kell alakítanunk az életünket, ha hosszú távra akarunk tervezni a bolygón.

Ki hordja el a szeméthegyeket? 

Ha emlékszik még rá valaki: február 16-án klímavédelmi akciótervet hirdetett ki Orbán Viktor miniszterelnök. Egy hónappal később pedig már a nemzeti ünnepet sem tartották meg a koronavírus-járvány miatt. Pedig igazán nemes és grandiózus volt a hirtelen a zöld gondolatot is felkaroló kormány akcióterve: július elsejétől például felszámolták volna az illegális hulladéklerakókat, betiltották volna az egyszer használatos műanyagokat, és minden újszülött után tíz fát ültetett volna a kormány.

Megvan, mikor tilthatják be a műanyagokat Magyarországon 

Több idő kell a cégeknek a felkészülésre.

Ezért lehet magasabb a villanyszámla 

Egyre inkább visszatérhet az élet a megszokott kerékvágásba, sokan – biztonsági okokból – valószínűleg a következő hónapokban is több időt töltenek majd otthon, mint a korábbi években ilyenkor. A több otthon töltött idő magasabb otthoni energiafogyasztást és így magasabb rezsiszámlát jelent, így most még inkább érdemes foglalkozni azzal, hogyan takarékoskodhatunk az energiával. Megfelelő háztartási eszközökkel és azok tudatos használatával évente több tízezer forinttal faragható le a rezsi.

Különös megoldás: mi lesz a korrupciós pénzek sorsa? 

A brazil államokhoz folyik be a Petrobras brazil olajvállalat által egy korrupciós ügy lezárása érdekében fizetett összeg jelentős része, amelyet több helyi kormány az amazóniai esőerdők védelmére fordít - írta a Reuters hírügynökség szerdán.

Magyarország meglepően jól járhat az EU zöld tervével 

Az európai Zöld Megállapodás csak azt teszi, amit évtizedekkel ezelőtt mindannyiunknak meg kellett volna tennie: ráfordul végre egy olyan fejlődési pályára, amely a természeti erőforrások fenntartható hasznosítását, élhető környezetet, csökkenő szennyezést, egészségesebb élelmiszereket és kibocsátáscsökkentést hozhat. Nem mellesleg Magyarország ezzel kifejezetten jól is járhat – de ehhez haladó gondolkodással kell közelítenie az újszerű lehetőségekhez.

Megszólalt a miniszter: mi lesz az egyszer használatos műanyagokkal? 

A csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter az eddig már ismert döntések mellett újakat is ismertetett.

Aggasztóan sok erdő tűnik el a Földről 

Azonnali lépésekre van szükség az erdők biológiai sokféleségének megőrzéséhez az erdőpusztulás és erdőírtás ilyen súlyos mértéke mellett, olvasható a világ erdeinek állapotát bemutató jelentésben.

Műanyagok betiltása: ezért vonta vissza a kormány a törvényjavaslatot 

A szaktárca szerint a munka folytatódik az egyszer használatos műanyagok 2021-ben megkezdődő kivezetéséhez.

Akár 2,5 millió forintos támogatást is kaphat, aki elektromos autót venne 

Ötmilliárd forintos keretösszegű pályázat indul szerdán a tisztán elektromos autók és segédmotoros kerékpárok beszerzésének támogatására - jelentette be Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.

Saját javaslatát vonta vissza a kormány 

Múlt héten nyújtották be a tervezetet az egyszer használatos műanyagok jövő évi betiltásáról, ezt most egyszer csak visszavonták. Még dolgoznak rajta. 
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Bővülő hiteltermékek az MFB-nél

Bővülő hiteltermékek az MFB-nél 

Elindult a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram.

Költségkímélés

Egyre kevésbé bízzák a véletlenre a nyugdíjas éveket a magyarok

Egyre kevésbé bízzák a véletlenre a nyugdíjas éveket a magyarok 

Nemcsak az öngondoskodás egyik alappillérét jelentő nyugdíjbiztosítások, de a kockázati életbiztosítások is egyre népszerűbbek valamennyi korosztályban.

Pénzszerzés

Győrffy Dóra: Közgazdászként szkeptikus vagyok Magyar Péter elképzeléseit illetően

Győrffy Dóra: Közgazdászként szkeptikus vagyok Magyar Péter elképzeléseit illetően 

A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.

Cégblog

Van valami, amire nem panaszkodnak a magyar dolgozók

Van valami, amire nem panaszkodnak a magyar dolgozók 

Tízből hét hazai munkavállaló szerint jó a légkör a munkahelyén, és egy friss kutatás szerint erre a kisebb cégeknél még nagyobb az esély.

Gazdaság

Győrffy Dóra: Közgazdászként szkeptikus vagyok Magyar Péter elképzeléseit illetően

Győrffy Dóra: Közgazdászként szkeptikus vagyok Magyar Péter elképzeléseit illetően 

A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.

Társadalom

Ezért menekülnek a magyarok az államiból a magánegészségügybe

Ezért menekülnek a magyarok az államiból a magánegészségügybe  

Tovább nőtt az állami és a magán szakorvosi ellátások megítélése közötti különbség egy országos kutatás eredményei alapján.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo