Klímablog


Sorra mondják vissza a vállalati zöld projekteket

Sorra mondják vissza a vállalati zöld projekteket 

Zöldítés helyett a drasztikus hatékonyságnövelést célzó beruházásokra fókuszálnak a kkv-k.
Ha fél vállról vesszük, nem fog menni - mire lenne szükség a klímacélok eléréséhez?

Ha fél vállról vesszük, nem fog menni - mire lenne szükség a klímacélok eléréséhez? 

Az Európai Unió 2030-ra vonatkozó új környezetvédelmi célkitűzései csak nagy nehézségek árán, az új technológiák tömeges használata melletti komoly elkötelezettség révén és az emberek viselkedésének alapvető megváltozásával valósíthatók meg - közölte a Climact nevű belga klímavédelmi szervezet.
Nem akármiben vehetnek részt magyar cégek

Nem akármiben vehetnek részt magyar cégek 

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) nyugat-balkáni régióra kiírt, klímavédelmi pályázati felhívására érkező projektek közül 12 nyert el támogatást - jelentette be a budapesti eredményhirdetésen szerdán az energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár.
Kiáll a természetvédelemért a világ egyik legnagyobb élelmiszergyártója

Kiáll a természetvédelemért a világ egyik legnagyobb élelmiszergyártója 

A világ egyik vezető fogyasztási cikkeket gyártó és forgalmazó vállalata, az Unilever 2039-ig egymilliárd eurót fordít természetvédelemre és a természeti erőforrások megőrzésére - közölte a társaság.
Járvány után: mit hozhat a jövő a megújulóenergia-szektorban?

Járvány után: mit hozhat a jövő a megújulóenergia-szektorban? 

A megújuló energia hasznosítása nemcsak a Föld megmentésének egyik eszköze, az iparág kitűnő befektetési célpont is. Az OTP Klímaváltozás 130/30 Alap immár tizenkét éve nemcsak felveszi a versenyt a hagyományos részvényalapokkal, hanem az elmúlt öt évben négyszer elnyerte a Privátbankár.hu „Legjobb Globális Részvény Alap” díját. Az alap megálmodójával, Czachesz Gáborral beszélgettünk.
A fenntartható működés óriási versenyelőnyt hozhat

A fenntartható működés óriási versenyelőnyt hozhat 

Egyebek mellett e fontos szempontra is felhívta a figyelmet az Alteo Nyrt. vezére, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) elnöke. Úgy véli, a koronavírus, számos negatív hatása mellett, a fenntarthatóság szempontjából lehet pozitív is.
Roham a pályázaton - mindenki elektromos autót akar?

Roham a pályázaton - mindenki elektromos autót akar? 

Rengeteg taxis jelentkezett.
Végre a magyar IKEA-ban is van ilyen!

Végre a magyar IKEA-ban is van ilyen! 

Újabb lépést tesznek a körkörös működés felé, és június 15-én Magyarországon is elindítják a Bútorok második élete elnevezésű használt bútor szolgáltatását. A lehetőség mindenki számára nyitott, hogy visszavigye használt, de biztonságos és jó állapotban lévő Ikea bútorait. A kezdeti időszakban a soroksári IKEA áruház fogadja és értékesíti majd a lakberendezési termékeket.
Félelmetesen gyorsan pusztítják az esőerdőket

Félelmetesen gyorsan pusztítják az esőerdőket 

Brazíliában 829 négyzetkilométer amazonasi esőerdő irtottak ki idén májusban, többet, mint május hónapban bármikor a rendszerszintű megfigyelések 2015-ös kezdete óta.
Kizöldülő kötvénypiac

Kizöldülő kötvénypiac 

A kormányzat klímavédelmi akciótervének részeként beszélt Orbán Viktor arról, hogy Magyarország hamarosan zöld kötvényt fog kibocsátani. Az elmúlt hetek eseményei után sejthető, hogy a kormány motivált lesz a fenntarthatósági célokhoz forrást teremtő kötvény kibocsátására.

Haladékot kapott a Föld, de a járvány után ugyanúgy felforr 

Egészen februárig az emberiség legkomolyabb krízise a klímaváltozás volt, hogy aztán ez egy csapásra háttérbe szoruljon, és átadja a reflektorfényt a koronavírusnak. A tomboló világjárvány most minden mást elhomályosít, és várhatóan mély gödörbe löki a világgazdaságot, teljes iparágakat juttat a tönk szélére. A termelés beszakadásával azonban a globális károsanyag-kibocsátás is csökken, ami visszafoghatja a klímakrízist. De ez csak átmeneti megkönnyebbülés a Földnek: a vírus visszaverése után ugyanúgy át kell alakítanunk az életünket, ha hosszú távra akarunk tervezni a bolygón.

Ki hordja el a szeméthegyeket? 

Ha emlékszik még rá valaki: február 16-án klímavédelmi akciótervet hirdetett ki Orbán Viktor miniszterelnök. Egy hónappal később pedig már a nemzeti ünnepet sem tartották meg a koronavírus-járvány miatt. Pedig igazán nemes és grandiózus volt a hirtelen a zöld gondolatot is felkaroló kormány akcióterve: július elsejétől például felszámolták volna az illegális hulladéklerakókat, betiltották volna az egyszer használatos műanyagokat, és minden újszülött után tíz fát ültetett volna a kormány.

Megvan, mikor tilthatják be a műanyagokat Magyarországon 

Több idő kell a cégeknek a felkészülésre.

Ezért lehet magasabb a villanyszámla 

Egyre inkább visszatérhet az élet a megszokott kerékvágásba, sokan – biztonsági okokból – valószínűleg a következő hónapokban is több időt töltenek majd otthon, mint a korábbi években ilyenkor. A több otthon töltött idő magasabb otthoni energiafogyasztást és így magasabb rezsiszámlát jelent, így most még inkább érdemes foglalkozni azzal, hogyan takarékoskodhatunk az energiával. Megfelelő háztartási eszközökkel és azok tudatos használatával évente több tízezer forinttal faragható le a rezsi.

Különös megoldás: mi lesz a korrupciós pénzek sorsa? 

A brazil államokhoz folyik be a Petrobras brazil olajvállalat által egy korrupciós ügy lezárása érdekében fizetett összeg jelentős része, amelyet több helyi kormány az amazóniai esőerdők védelmére fordít - írta a Reuters hírügynökség szerdán.

Magyarország meglepően jól járhat az EU zöld tervével 

Az európai Zöld Megállapodás csak azt teszi, amit évtizedekkel ezelőtt mindannyiunknak meg kellett volna tennie: ráfordul végre egy olyan fejlődési pályára, amely a természeti erőforrások fenntartható hasznosítását, élhető környezetet, csökkenő szennyezést, egészségesebb élelmiszereket és kibocsátáscsökkentést hozhat. Nem mellesleg Magyarország ezzel kifejezetten jól is járhat – de ehhez haladó gondolkodással kell közelítenie az újszerű lehetőségekhez.

Megszólalt a miniszter: mi lesz az egyszer használatos műanyagokkal? 

A csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter az eddig már ismert döntések mellett újakat is ismertetett.

Aggasztóan sok erdő tűnik el a Földről 

Azonnali lépésekre van szükség az erdők biológiai sokféleségének megőrzéséhez az erdőpusztulás és erdőírtás ilyen súlyos mértéke mellett, olvasható a világ erdeinek állapotát bemutató jelentésben.

Műanyagok betiltása: ezért vonta vissza a kormány a törvényjavaslatot 

A szaktárca szerint a munka folytatódik az egyszer használatos műanyagok 2021-ben megkezdődő kivezetéséhez.

Akár 2,5 millió forintos támogatást is kaphat, aki elektromos autót venne 

Ötmilliárd forintos keretösszegű pályázat indul szerdán a tisztán elektromos autók és segédmotoros kerékpárok beszerzésének támogatására - jelentette be Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.

Saját javaslatát vonta vissza a kormány 

Múlt héten nyújtották be a tervezetet az egyszer használatos műanyagok jövő évi betiltásáról, ezt most egyszer csak visszavonták. Még dolgoznak rajta. 

Jön a tilalom: mennyi műanyagot száműzhetünk az életünkből? 

Éves szinten több mint tízezer tonnányi terméket érinthet az egyszer használatos műanyagok küszöbön álló magyarországi tilalma. A környezetvédelmi szervezetek által üdvözölt döntés több iparágat is sürgős lépéskényszerbe hoz. A csomagolószakma érdekképviselete úgy látja, a száműzendő anyagok egy részének van megfelelő alternatívája. A szükséges technológiaváltást a kormány is támogatná.

Ezzel a lépéssel mindenkit beelőzött az Auchan 

Évről évre nagyobb hangsúlyt kap a környezetvédelem és a fenntartható élelmezés, amiben az élelmiszeriparnak és a kereskedelmi láncoknak nagy a felelőssége. Egyre több ország határolja el magát az egyszer használatos műanyagok forgalmazásától, Franciaországban januártól, New Yorkban pedig márciustól korlátozásokra került sor. 2021-re várhatóan egész Európában, így Magyarországon is életbe lépnek majd a szabályozások. Az Auchan Magyarország viszont már idén áprilistól megkezdte ezek kivonását a termékkínálatából.

Magyarország sem menekülhet a műanyagok betiltása elől 

Egy éve tudni lehet, hogy 2021-től idehaza is be kell tiltani egyes egyszer használatos műanyagok forgalmazását. Minderről végre egy kormányrendelet és egy törvényjavaslat is napvilágot látott.

A járvány árnyékában: így valósulhat meg a körforgásos gazdaság Magyarországon 

Egy közelmúltban megjelent tanulmány javaslatot tesz a körforgásos gazdaság hatékony bevezetésére az uniós célszámoktól elmaradó V4 országokban, melynek elkerülhetetlenségét most mindenki a saját bőrén érezheti. – A járvány egyértelműen megmutatta, milyen hatásai lehetnek a klímaváltozásnak, ha nem vesszük komolyan, ugyanis a mostani drasztikus lépésekhez hasonlóakat csak a körgazdaságra való átállás előzheti meg – mondta el a projektben hazánkat képviselő Humusz Szövetség elnöke, Urbán Csilla.

Változás küszöbén az autózás jövője 

Bár járványhelyzetben a közösségi autózás egy lehetséges megoldás az érintkezésmentes és biztonságos közlekedésre, mégis sokan még mindig nem hisznek az autómegosztókban. Pedig a számok azt igazolják, hogy ez jelenti a közlekedés jövőjét, legalábbis a nagyvárosokban. Budapesten jelenleg több mint 1000 carsharing autó vehető igénybe, a 4 évvel ezelőtti számokhoz képest – amikor a GreenGo a piacon elsőként indította flottáját, akkor 45 elektromos autóval – a fejlődés megkérdőjelezhetetlen. Ám mégis elmaradunk a hasonló méretű Bécstől, ahol nagyjából másfélszer ennyi közösségi autó fut az utakon. Az elmúlt néhány hétben megtörtént Magyarország „digitális átállása”, a lakosság egy része már online intézi ügyeit. A kérdés az, hogy vajon a közlekedés átalakulására is számíthatunk-e a krízis időszaka alatt.

Van, amivel egyre kevesebbszer lehet találkozni a Spar üzleteiben 

Folymatosan csökken a vállalat működése során jelentkező műanyaghulladék.

72 kkv nyert az első METÁR-tenderen 

A 72 nyertes pályázó 71 napenergia alapú projektet, és egy hulladéklerakóból származó gázt hasznosító erőművet valósíthat meg.

Kitolták a fenntarthatósági pályázatok jelentkezési határidejét 

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által korábban kiírt két fenntarthatósági pályázatra az eredeti, március végi határidők helyett 2020. április 15-ig várják a pályaműveket - jelentette be Boros Anita, a tárca építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára.

Betiltanák a rövid távú repülőutakat az európaiak 

Egy felmérés szerint a klímaváltozás elleni küzdelemben az európaiak többsége fontosnak tartaná a rövid távú repülőutak tilalmának bevezetését.

Szélturbinákat fejleszt egy magyar startup, ráadásul kkv-knak 

Pár éven belül a kisvállalkozásoknak is elérhetővé tenné a saját szélturbinák üzemeltetését, és ezzel energiaköltségeik csökkentését az önállóan működtethető szélturbinák fejlesztésével foglalkozó, magyar mérnökökből álló startup. A Budapesti Műszaki Egyetem által is támogatott projektet a fenntarthatóságot célzó, energiahatékonyságot elősegítő projekteket felkaroló EIT InnoEnergy magyarországi központjának most zárult Primer programjában mutatkozott be.

A világvége egy ideig még elmarad (2. rész) 

Apokaliptikus képet fest a világ eljövendő állapotáról a The Guardian. A kétrészes cikksorozat első felében a lap megidézte a földi poklot, azt, ami akkor következik be, ha az emberiség nem áll meg az önpusztítás útján. A mostani rész tartalma egy kicsit felemelőbb lesz, abban ugyanis szembesülhetünk a pozitív kimenetel képeivel is.

Nemzetközi környezetvédelmi díjat nyert a Sziget 

A fesztivál idén már a második, zöld tevékenységét méltató nemzetközi elismerését zsebelhette be.

Jön a nagy uniós közös klímaterv 

Az európai klímatörvény tervezete az Európai Unió jogi formába öntött politikai elkötelezettségét tükrözi amellett, hogy Európa 2050-ig a világ első klímasemleges kontinensévé váljon - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben, a jogszabálytervezet bemutatását megelőzően szerdán.

Apokalipszis. Nem most, hanem 2050-ben (1. rész) 

Apokaliptikus képet fest a világ eljövendő állapotáról a The Guardian. A kétrészes cikksorozat első felében a lap megidézi a földi poklot, azt, ami akkor következik be, ha az emberiség nem áll meg az önpusztítás útján. A második rész tartalma egy kicsit felemelőbb lesz, abban szembesülhetünk majd a pozitív kimenetel képeivel is.

Műanyagok betiltása: az életben maradást jelenti a hazai cégeknek, hogy meg tudnak-e felelni az új elvárásoknak 

Az elmúlt hetekben ismét előtérbe került a műanyagok kérdése, miután Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette: jövőre Magyarországon is betiltják az egyszer használatos műanyagok forgalmazását. Itthon kevés olyan cég működik, amely ilyen csomagolóeszközt gyárt. Az Indepack Kft. egy vállalkozás a néhány nagyobb hazai piaci szereplő közül. Vásárlóikhoz 10 ezer kis- és középvállalat tartozik, köztük büféket, éttermeket és nagyobb rendezvényeket is kiszolgálnak. Győrvári Gábort, a cég ügyvezetőjét kérdeztük, miként látják a műanyagok betiltásának ügyét.

Milliárdokat adnak erdőtelepítésre 

A Vidékfejlesztési Program erdőtelepítést támogató pályázatának keretében újabb 221 kérelem támogatásáról döntött az Agrárminisztérium.

Kiderült néhány részlet a kkv-k megújuló energiaforrás támogatásáról 

Támogatást kaphat az államtól az a kis- és középvállalkozás (kkv), amely megújuló energiaforrásokba ruház be - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.

Megérkezett a klímavédelmi akcióterv - így harcol majd a kormány 

Nyolc pontból áll a Klíma- és természetvédelmi akcióterv, amelynek intézkedései megfelelnek a klímapolitika három elvárásának, miszerint hozzájárulnak a károsanyag kibocsátás csökkentéséhez, alkalmazkodást jelentenek az éghajlatváltozáshoz, valamint szerepük van a szemléletformálásban - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.

Súlyos pénzekkel száll be a klímavédelmi harcba Jeff Bezos 

Tízmilliárd dollárt ajánl fel klímavédelmi célokra Jeff Bezos, a világ leggazdagabb embere.

100 millió eurót ad környezetvédelemre az EU 

101,2 millió euróval támogatják a környezetvédelmet a LIFE-projekt keretében.

Orbán kitűzte a célt: hogy áll Magyarország, ha megújuló energiaforrásokról van szó? 

Nagyban zajlik a kormányzati klímastratégiai készülődés, hiszen már a 2050-ig tervező Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia is elkészült. De hogy állt Magyarország az elmúlt években, hogyha megújuló energiaforrásokról van szó?

A jövő zöld állásai – így formálja át a foglalkoztatást a fenntartható fejlődés 

A gazdaság és társadalmunk új korszakba érkezett, amelyben a fenntarthatóságnak mindennél fontosabb szerep jut, ami a foglalkoztatás szintjén is változásokat indukál. A következő évtizedben mintegy 18 millió zöld állás jöhet létre, köztük olyan izgalmas foglalkozások, mint a vízlábnyom menedzser, a mesterséges hús tudós vagy a termékútvonal nyomonkövető menedzser.

Miniszteri biztosa van már az atomenergia békés célú felhasználásának 

A biztos feladatai közé tartozik egyebek mellett a Szaúd-Arábiával való együttműködés is.

Timmermans nem ellenzi az atomenergiát, csak méregdrágának tartja az új atomerőműveket 

Az atomenergia és a földgáz ugyan hasznos lehet a szén kiváltásában, de nem fenntartható, ráadásul pénzügyileg is egyre kevésbé éri meg belefektetni az Európai Bizottság európai zöld megállapodás végrehajtásáért felelős ügyvezető alelnöke szerint.

Klímaszorongás: az energiafogyasztás csökkentésével is javíthatunk a helyzeten 

Az új nemzeti energia- és klímastratégia kialakításának középpontjában, amely 2030-ig határozza meg Magyarország energia- és klímapolitikai prioritásait, az energiafogyasztás további csökkentése áll. Ennek egyik fontos lépése lakóépületeink szigetelése. Magyarországon 10-ből csupán 2 családi ház hőszigetelése megfelelő, míg 80 százalékuk, vagyis 1,8 millió lakóépület nem, vagy nem megfelelően hőszigetelt, így azok energiaigénye indokolatlanul magas, de energetikai felújítással jelentősen csökkenthető. A korszerűtlen épületek többlet energiafogyasztása nagymértékben hozzájárul a klímaváltozáshoz.

Elismerés a reptérnek – jól állnak a klímavédelemmel 

A Budapest Airport ismét megkapta a Repülőterek Nemzetközi Tanácsától a karbonsemleges minősítést.

Már az EKB is a klímavédelem miatt aggódik 

A klímavédelem fontosságát hangsúlyozta és óva intett a tétlenségtől Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke sajtótájékoztatóján, amelyen az euróövezeti jegybank kormányzótanácsainak döntését ismertette.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mi lesz a nyugdíjmegtakarításokkal?

Mi lesz a nyugdíjmegtakarításokkal?  

A témában nagyszabású konferenciát rendez november 21-én a Klasszis Média Budapesten.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Gazdaság

Eldőlt, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum jövőre

Eldőlt, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum jövőre  

Megegyeztek a felek a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán. 

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo