Klímablog
Mától új világ kezdődött a horvát autópályákon
Hétfőtől a legtöbb helyen fizetőssé válik az elektromosautó-töltés az autópályákon.
400 milliós keret: hétfőn rajtol a pályázat
Csaknem ezer elektromos rásegítésű teherszállító kerékpárra igényelhető támogatás.
Szomorú statisztika
Magyarország hátulról a negyedik helyen áll az Európai Unióban a megújuló energiaforrások felhasználását tekintve. Az összes volt szocialista ország megelőz minket.
Újabb határt lépett át az emberiség önpusztítása
Egy új tanulmány szerint a vegyi szennyezés túllépte az emberiségnek biztonságos határértéket, olyan globális ökoszisztémákat fenyeget, amelyektől az élet függ, ezért a tudósok a termelés és a károsanyag-kibocsátás korlátozására szólítottak fel.
Nagyobb hatásfokkal működnek a napelemek, ha vízre tesszük őket
Parlagon hevernek a magyar víztározók, úszó napelemes szigetekkel hektáronként 1,5 millió kWh zöld energiát termelhetnénk.
Jöhetnek a merész ötletek, például növényből akkumulátor, a tét 10 ezer euró
Napenergiával működő víztisztító, akkumulátor aloe vera növényből, környezetbarát energiára váltó halászok – többi között ezek az innovációk bizonyultak a legjobbaknak az elmúlt évek Schneider Go Green versenyein.
Újra indul a Zöld Forrás pályázat
Az Agrárminisztérium idén is meghirdeti környezet- és természetvédelmi feladataihoz illeszkedő, a civil feladatvállalást segítő, 70 millió forint keretösszegű Zöld Forrás pályázatát.
Ha befektetésen gondolkodik, van egy erős tippünk
Zöldiparba kell fektetni. A kamatemelkedések nagy nyertese lehet 2022-ben a kedvezményes zöld hitel, mert aki ezt fel tudja venni az új lakásához vagy házához, az sokkal olcsóbban juthat kölcsönhöz. A bankoknál már az októberi indulás óta nő az érdeklődés, és a folyósítások még csak az idén indulnak be igazán.
Szuper hír a vállalkozóknak, állami támogatás teherszállító e-kerékpárokhoz
Várhatóan 800 elektromos rásegítésű teherszállító kerékpár, e-cargo bicikli szerezhető be abból a 400 millió forintos támogatási keretből, amelyre február 7-től pályázhatnak egyéni vállalkozók, gazdasági társaságok, civil szervezetek, egyesületek, egyházi szervezetek és önkormányzatok - jelentette be az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.
Az elektromos autók rükvercbe tették a brit költségvetést
Nagy adóbevétel-kiesést okoz a brit költségvetésnek az elkövetkező években az elektromos autók terjedése a RAC Foundation tanulmánya szerint.
Program indul startupoknak - a legjobbak 25 ezer eurót kaphatnak ötletükre
Második alkalommal hirdették meg a Carbon Removal ClimAccelerator elnevezésű startup programot, amely üzleti, szakmai és anyagi támogatással segíti a karbonelnyelésre megoldást kínáló startupokat. Az Európában egyedülálló kezdeményezést a holland TU Delft, a zürichi műegyetem (ETH) és a magyar Klímainnovációs Közösség hozta létre, többek között az EIT Climate-KIC támogatásával. Az egy éven át tartó program végén a legjobban teljesítő startupperek 25 ezer eurós vissza nem térítendő támogatást is kaphatnak ötletük megvalósítására.
Másfél év börtönt kapott, mert fáradt olajat öntött egy utcai csatornába
Egy év hat hónap felfüggesztett börtönre ítélt nem jogerősen a Kecskeméti Járásbíróság egy bajai férfit, aki 2019 decemberében a szennyvízcsatornába engedett két köbméter ásványolajat.
Inspiráló állami támogatás, közel 50 százalékkal több elektromos autót vettünk tavaly – TOP LISTA
A várakozásokat felülmúló mértékben, 41,53 százalékkal növekedett az új elektromos autók vásárlása tavaly. Ehhez minden bizonnyal az üzemanyagok drágulása és a hagyományos személygépkocsik áremelkedése is kellett, és jól jött a vásárláshoz adott milliós állami támogatás is.
10 milliárd forintos pályázat jön: most erre is pénzt szerezhetnek a vállalkozások
Folytatódik a zöldgazdaság területén működő cégek technológiafejlesztésének támogatása a Zöld Nemzeti Bajnokok program keretében. A pályázat előminősítésére mától lehet jelentkezni.
Nagy változás történt a Lidlnél
Klímavédelmi programjai sorát az áruházlánc most újabb fontos intézkedéssel bővítette: január 1-jétől teljes üzlethálózatában, logisztikai központjaiban és irodaházában 100 százalékban megújuló erőforrásból származó áramot használnak.
Új kedvencük lett a hitelfelvevőknek
Az elmúlt években az ingatlanvásárláson vagy -építésben gondolkodók a banki statisztikák szerint jellemzően felvették a babaváró hitelt a csok mellett. Most a jegybank zöld programja révén új termék került a piacra, ami sokak számára még a babaváró konstrukciónál is vonzóbb.
Még tovább lehet pályázni akár 11 millió forintra
Meghosszabbodik a lakossági napelemes pályázat beadási határideje - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
Komoly tervei vannak a Toyotának az elektromos autózás terén
A Toyota elnöke a számos újdonságot jelentett be.
Valami elindult a magyaroknál, ha a környzetvédelemről van szó
Közeleg a karácsony, amikor jelentősen megnő a csomagolási, valamint a háztartási hulladék mennyisége, hiszen rengeteg műanyag és papír kerül a szemétbe. Úgy tűnik azonban, hogy az elmúlt évek fenntarthatósággal kapcsolatos töretlen edukációjának már hazánkban is érezhető a pozitív hatása, amihez talán a pandémia is hozzátett. A Rondo Hullámkartongyártó Kft. legfrissebb reprezentatív kutatása* szerint a magyar lakosság több mint egyharmada a környezetbarát csomagolást használó márkákat részesíti előnyben, sőt, 74 százaléka többet is hajlandó fizetni egy fenntartható borításban lévő termékért. Az is kiderült, hogy a magyarok 88 százaléka tesz fenntarthatósági lépéseket az ünnepek alatt, a közvélemény szerint pedig a papír és a hullámkarton a legkörnyezetkímélőbb csomagolóanyag.
Nagy lépés az Alditól – országszerte elérhető lesz a lehetőség
Bővíti együttműködését az Aldi Magyarország a Biofilter Környezetvédelmi Zrt.-vel, országszerte az áruházlánc több mint 100 üzleténél teszik lehetővé a használt étolaj visszagyűjtését.
A hidrogén technológiára is szükség lesz a 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez
A 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez várhatóan a hidrogén technológia is nélkülözhetetlen lesz - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára a V4 országok parlamentjei gazdasági bizottságainak videokonferenciáján pénteken.
További havazás jöhet Magyarországon
A korábban ónos eső miatt kiadott riasztásokat mérsékelte, a havazás miatt viszont két megyében másodfokúra emelte figyelmeztetését az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön kora délután.
Klímakockázatok: meg tudják-e menteni a bolygót a befektetések?
Döntő többségében még nem árazták be a klímaváltozás kockázatait a tőkepiacok – állapította meg a KPMG felmérése. Csak a megkérdezett szakemberek 14 százaléka véli úgy, hogy a kockázatok beépültek az árakba. A zöld portfóliók térnyerését szabályozási ellentmondások is lassítják. A változás katalizátora lehet azonban a nemrégiben zárult COP26 konferencia és a kormányzati zöld programok.
Kiadták a riasztást: ónos eső és havazás jöhet
Ónos eső és havazás miatt is adott ki figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökre.
Új szabályozásokat ötlöttek ki Kínában – így érnék el a célokat
A nagy energiaigényű adatközpontok építésének szabályozását írná elő Peking a helyi kormányzatok számára egy szerdán kiadott tervezetben Kína szén-dioxid-kibocsátással kapcsolatos céljainak elérése érdekében.
Akár -10 fokos fagy is jöhet a héten Magyarország egyes részein
Összességében azonban az ország jelentős részén nem fordul át a hőmérséklet mínuszba.
Új utakat kínál a Pannon Egyetem a környezettudatosságban
A Pannon Egyetem 2020 márciusában hozta létre Körforgásos Gazdaság Fenntarthatósági Kompetencia Központját, ahol egy hároméves projekt keretein belül keresnek új megoldásokat arra, hogy Magyarország közelebb kerüljön a klímasemlegességhez. A Központban megvalósuló projektekkel az Egyetem olyan tudásbázist hoz létre, ami üzleti és lakossági szinten is érzékelhető, minőségi változást hozhat a fenntarthatóságban. A Pannon Egyetem új kompetenciáiról beszélgettünk dr. Fehérvölgyi Beátával, a Fenntartható Turizmus főirány vezető-helyettesével, dr. Kurdi Róberttel, a Hulladékgazdálkodás főirány vezetőjével, valamint dr. Tóth-Kaszás Nikolettával, a Fenntartható Városfejlesztés főirány vezetőjével.
Palkovics László: Magyarország ezért hozott komoly döntéseket
A klímasemlegesség elérése érdekében komoly döntéseket hozott Magyarország - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expó és Világtalálkozón tartott prezentációja után szerdán.
Hogyan élték túl a magyarok a műanyagtilalmat?
A megkérdezettek 70 százaléka nem érezte meg az egyszer használatos műanyag termékek kivonását a piacról és csak minden hetedik válaszadó jelezte, hogy csak a nejlonzacskókat hiányolja - derült ki az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) idei, a magyarok szelektív hulladék gyűjtését és újrahasznosítási szokásait vizsgáló kutatásából. A fogyasztók pedig akár 25 százalékkal többet is hajlandóak lennének fizetni az újrahasznosítható csomagolású termékekért. A kutatásból kiderült, hogy a környezettudatos hozzáálláshoz sok esetben nem párosul gyakorlati megvalósítás, ezért fontos, hogy ne csak beszéljünk az újrahasznosításról, hanem tegyünk is érte.
Egyre több helyen fullasztó a levegő Magyarországon
Többfelé ismét magas a légszennyezettség a szálló por miatt.
Szép eredmény: nem akármilyen ranglistára került Magyarország
Magyarország idén bekerült a megújuló energia befektetések szempontjából legvonzóbb 40 ország közé. Az EY globális rangsorán elért hazai eredményhez nagyban hozzájárult a napelemes rendszerek állami támogatása. A nemzetközi tanácsadó cég tanulmánya szerint a hálózatok fejlesztése mellett a szénalapú energiatermelés kiváltása is elengedhetetlen a karbonkibocsátás csökkentéséhez és az uniós célok eléréséhez.
Egyre fullasztóbb a levegő az országban
Országszerte többfelé magas a légszennyezettség a szálló por miatt.
Hamarosan rajtol a napelemes pályázat - így lehet akár 11 milliót is szerezni
Nagyszabású pályázat támogatja a magyar háztartásokat több mint 200 milliárd forinttal a napelemes és energiatakarékos, korszerű elektromos fűtési rendszerek kialakításában. A folyamatosan bővülő kivitelezői lista mától elérhető a hivatalos honlapon, már több mint 600 regisztrált vállalkozó közül lehet választani. A pályázatokat régiónként eltérő időpontokban, első körben december 6-tól lehet beadni - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Nem tetszik a magyar vásárlóknak, ha túl messziről jön egy termék
Egyre jobban figyelünk a környezettudatosságra.
Van, amiben Magyarországnak nem kell szégyenkeznie
Magyarország figyelemre méltó helyen végzett a KPMG által kiadott felkészültségi mutatóban, a Net Zero Readiness Indexben (NZRI), amely a dekarbonizációs stratégiák szerint értékeli az egyes országok teljesítményét. Olyan szereplőket szorítottunk e tekintetben magunk mögé, mint az USA, Szingapúr vagy Ausztrália. Ennél is jobban hangzik, hogy azon 5 országok egyike vagyunk, akik maximális pontszámot értek el a jogalkotás szintű intézkedések területén. A felmérésre a közelgő Glasgow-i COP26 klímacsúcs szolgáltatta az apropót, a cél pedig a transzparencia és a globális összefogás előmozdítása.
Sok magyar városban fullasztó a levegő
Országszerte számos településen, köztük Budapesten, tovább nőtt a légszennyezettség. Már négy településen veszélyes a levegőminőség a magas szállópor-koncentráció miatt - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ által közölt adatokból.
Mennyire környezetkímélő, amit annak mondanak? Lezárult az országos razzia
A fogyasztóvédelem áprilistól szeptemberig vizsgálta a főként ruházati és háztartási-vegyipari cikkek környezetkímélő, fenntartható jellegére vonatkozó állítások valóságtartalmát.
Miért drágább az elektromos autók javítása, mint a hagyományosoké?
A javítási előírások miatt költségesebb az elektromos gépkocsik baleseti javítása, ráadásul több a baleseteket és tűzeseteket követő utólagos költség.
Nagy befektetésre készül az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság pályázati felhívást tett közzé a 1,5 milliárd eurós költségvetésű uniós Innovációs Alap keretében.
Hiába veszünk energiatakarékos hűtőt, mosógépet, tévét, ha pazarlóan használjuk
A hazai fogyasztók körében a szelektív hulladékgyűjtés és az energiatakarékos égők használata számít a leginkább elterjedt otthoni környezetkímélő szokásnak. Miközben a magyar háztartásokban megtalálható hűtők, mosógépek, tévék mintegy fele már energiatakarékosnak számít, e gépek környezettudatos használata terén még bőven van fejlődési lehetőség – többek közt ez derül ki egy új, országos kutatás adataiból. A reprezentatív felmérés egyik érdekes eredménye, hogy az idősebb korosztály figyel a leginkább az energiatakarékosságra.
Megújulók Magyarországon – 2040 nagy ígéretet hoz
2040-re elérhető Magyarországon, hogy az energiafelhasználás 45 százaléka megújuló energiaforrásokból származzon - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára.
50 milliárdos beruházás indul Kecskeméten
Megkezdődik az első teljesen elektromos jármű magyarországi sorozatgyártása.
Tavasz után most újabb razzia jön: most ezek a gyártók készülhetnek
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) megbízásából ellenőrzik, hogy a samponok, balzsamok, hajregeneráló készítmények és hajfestékek csomagolásán joggal szerepelnek-e a "natúr", "bio" vagy "vegán" megjelölések. Tavasszal már bebizonyosodott, hogy az arckrémekre nem jellemző az ilyen minősítés. Hamarosan lezárul a zöld állítások szélesebb termékkörre kiterjedő vizsgálata is - közölte az ITM.
Nagy újítás jön a Lidlnél
A Lidl Magyarország fenntarthatósági stratégiájának részeként új termékcsaládokat tesz karbonsemlegessé és az újrahasznosított műanyagból készült háztartási árucikkek második kollekcióját is elérhetővé teszi, melyek előállítása során összesen 21,4 tonna nyers műanyagot spórolt meg.
A politikai trükközés menti meg az óriáspandákat a kihalástól?
A világ egyik legkülönlegesebb politikai gyakorlata egyértelműen a kínai „pandadiplomácia”, amelynek politikai haszna mellett komoly fajfenntartási előnyei vannak.
Zöld razzia az utakon: mire jutott a magyar autók állapotának ellenőrzése?
Szeptemberben huszonötödik alkalommal ellenőrizték egy héten át közúti mérésekkel a gépkocsik környezetvédelmi állapotát Budapesten és három vidéki nagyvárosban.
Magyarország is a szennyezők között – kemény feladat lesz a klímacélok elérése az EU-nak
Az EU az európai klímarendelettel kötelező célként tűzte ki a klímasemlegesség 2050-re történő elérését.
Elmoshatja a környezetszennyező hazai vállatok nyereségét a klímaváltozás
Elpárologhat a légszennyező magyarországi vállalkozások profitja a szén-dioxid-kvóták megállíthatatlannak tűnő áremelkedése miatt. A fenntartható működéshez kulcsfontosságú, hogy a cégek a megfelelő fejlesztésekkel mielőbb átálljanak a környezetbarát működésre. A szintlépéshez Magyarországon számos támogatás és adókedvezmény is igénybe vehető, amivel látványos költségcsökkentés érhető el.