Magyarországtól nyugatra már több évtizede foglalkoznak ezzel a kérdéssel. Egyszerű a képlet: minél zöldebb egy ingatlan, annál magasabb értéket képvisel az adott területen. Az Európai Unió által hozott intézkedés az energiatanúsítvánnyal kapcsolatban egyértelműen a fejlődés, a korszerűsítés, a fenntarthatóság céljait képviselte, mintegy motivációként is működve az eladók számára, információforrásként a vevők számára.
„Azt hiszem, kijelenthetjük, hogy a magyar ingatlanpiaci szereplők inkább bürokráciai teherként élték meg ezt a szükséges lépést. Ennek egyik oka elsősorban az évek óta tartó rezsicsökkentés volt, azaz, hogy nem szembesültünk azzal, hogy egy-egy elavultabb fűtési rendszer mennyi többletköltséget okozhat a tulajdonosának. A jelenlegi intézkedések, azaz a csökkentés módosítása elsősorban a tudatra ébredést szolgálja, és elképzelhető, hogy mostantól nagyobb keresletet eredményez olyan újépítésű ingatlanokra, ahol alacsony az energiafelhasználás” – mondja Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője.
A szakértő arra számít, hogy a belvárosi ingatlanpiacon, ahol azért folyamatosan nagy a kereslet, hiszen a leginkább domináns szempont mindig az elhelyezkedés, a lokáció, a rezsimódosításnak és magának az energiatanúsítványnak jelentősége lényegesen alacsonyabb lesz. A polgári ingatlanok energiatanúsítványának besorolását jelentős költség javítani, és ezen beruházások, korszerűsítések megvalósítása felettébb időigényes, tehát egy rapid értékesítési folyamatba egészen biztosan nem illeszthető be.