Putyin az ukrajnai háború kirobbantásakor valószínűleg nem gondolt arra, hogy önmaga alatt kezdett el ásni egy hatalmas gödröt. Oroszország a világ első országa abban a tekintetben, hogy GDP-je mennyire függ az exporttól.
E területen még Kínát is megelőzik. Az orosz export 42 százalékát pedig a kőolaj és a földgáz adta. Kivitelükben más sincs nagyon, mint alapanyag. Nem véletlen, hogy Moszkva GDP-je zuhanásba kezdett és a szakemberek szerint 5-10 évre lesz szükség ahhoz, hogy visszatornázza magát a háború előtti szintre. A mostani veszteség tulajdonképpen semmi a hosszabbtávú problémákhoz képest. A végtelenségig elkényeztetett nyugatnak eddig semmiféle figyelmeztetés nem volt elég ahhoz, hogy komolyan vegye a fosszilis energia okozta klímaválságot. A Föld felmelegedése, a tengerszintek emelkedése, az aszálykárok növekedése, a rossz levegő okozta egészségügyi gondok eddig mit sem számított. Most viszont egészen elképesztő változások kezdődtek a nyugati világban a putyini politika következtében.
Az eddig atomenergia ellenes németek például 180 fokos fordulatot véve a tervezettel ellentétben nem zárják be az idén atomerőműveiket. Az atom veszélyeivel kapcsolatban sok a vita, kétségtelenül nem a legtökéletesebb energiahordozó, de a fosszilis energiához képest jóval klímabarátabb.
A világ egyik legnagyobb városa, Tokio úgy döntött, hogy 2025-től minden új épületre napelemet kell tenni.
Az európai kormányok sorra korlátozzák a közintézmények fűtését, pedig eddig ezekben az épületekben szinte floridai melegben tölthették a polgárok idejüket.