Különös problémát okozott a brutálisan hideg időjárás Amerikában

A február közepi extrém hideg jócskán beütött az ország olajkitermelésének.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Reuters és a Wood Mackenzie közös gyűjtése alapján a szokatlan hideg Texas, Új-Mexikó, Oklahoma, Louisiana és Tennessee államok összesen 25 olajfinomítójában vezetett részleges vagy teljes leálláshoz.

Mielőtt a Beaumont, Corpus Christi és Port Arthur városokban újraindultak volna az üzemek, naponta hatmillió hordónyi olajfinomítónyi kapacitás kiesését regisztrálták az Egyesült Államok szintjén – ekkora kárt még a 2017 augusztusában a régióban pusztító Harvey hurrikán sem tudott okozni ezen a téren. A legutolsó nagyobb finomító, a Chevron pasadena-i üzeme csak néhány napja, szerdán tudta folytatni a működését, ezzel újabb napi 38 ezer hordó csatlakozott vissza a termelésbe.

Miért okozott ekkora károkat a hideg?

Az első problémák akkor kezdődtek, mikor a február 14-én éjszaka a közel -10 fokra csökkenő hőmérséklet miatt befagytak a gyártási egységek működtetéséhez szükséges műszerek – közölték a lappal a finomítók működésében jártas források.

Az olajfinomítók alkalmazottai egész éjszaka küzdöttek azért, hogy legalább a minimális termelési szintet fenntartsák, ám február 15-én a közművek kudarcot vallottak, beleértve az ipari gázellátást, az áram- és gőztermeléshez szükséges földgázt, valamint a külső áramellátást, így kikényszerítve számos üzem teljes leállását.

Az olajcégek számolják a veszteségeket

Az Exxon Mobil március végén azt közölte, hogy a texasi baytown-i és beaumont-i finomítók leállítása a társaság februárban regisztrált közel 800 millió dolláros veszteségének nagyjából negyedéért felelős.

Amerika második legnagyobb finomítója, a Valero Energy Corp úgy kalkulál, hogy az első negyedévben az extrém hideg miatt 520 és 535 millió dollárral többet kell kiadnia a magasabb villamosenergia- és földgázköltségekre – a Valero tizenkét finomítójából nyolc leállt a viharok miatt.

A Phillips 66 közlése szerint a vállalat vesztesége az első negyedévben elérheti a 865 millió dollárt, ugyanakkor ebből nagyjából 210 millió dollárt egy épülő vezeték projektjével kapcsolatos költségek adnak.

(Reuters)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo