Különös problémát okozott a brutálisan hideg időjárás Amerikában

A február közepi extrém hideg jócskán beütött az ország olajkitermelésének.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Reuters és a Wood Mackenzie közös gyűjtése alapján a szokatlan hideg Texas, Új-Mexikó, Oklahoma, Louisiana és Tennessee államok összesen 25 olajfinomítójában vezetett részleges vagy teljes leálláshoz.

Mielőtt a Beaumont, Corpus Christi és Port Arthur városokban újraindultak volna az üzemek, naponta hatmillió hordónyi olajfinomítónyi kapacitás kiesését regisztrálták az Egyesült Államok szintjén – ekkora kárt még a 2017 augusztusában a régióban pusztító Harvey hurrikán sem tudott okozni ezen a téren. A legutolsó nagyobb finomító, a Chevron pasadena-i üzeme csak néhány napja, szerdán tudta folytatni a működését, ezzel újabb napi 38 ezer hordó csatlakozott vissza a termelésbe.

Miért okozott ekkora károkat a hideg?

Az első problémák akkor kezdődtek, mikor a február 14-én éjszaka a közel -10 fokra csökkenő hőmérséklet miatt befagytak a gyártási egységek működtetéséhez szükséges műszerek – közölték a lappal a finomítók működésében jártas források.

Az olajfinomítók alkalmazottai egész éjszaka küzdöttek azért, hogy legalább a minimális termelési szintet fenntartsák, ám február 15-én a közművek kudarcot vallottak, beleértve az ipari gázellátást, az áram- és gőztermeléshez szükséges földgázt, valamint a külső áramellátást, így kikényszerítve számos üzem teljes leállását.

Az olajcégek számolják a veszteségeket

Az Exxon Mobil március végén azt közölte, hogy a texasi baytown-i és beaumont-i finomítók leállítása a társaság februárban regisztrált közel 800 millió dolláros veszteségének nagyjából negyedéért felelős.

Amerika második legnagyobb finomítója, a Valero Energy Corp úgy kalkulál, hogy az első negyedévben az extrém hideg miatt 520 és 535 millió dollárral többet kell kiadnia a magasabb villamosenergia- és földgázköltségekre – a Valero tizenkét finomítójából nyolc leállt a viharok miatt.

A Phillips 66 közlése szerint a vállalat vesztesége az első negyedévben elérheti a 865 millió dollárt, ugyanakkor ebből nagyjából 210 millió dollárt egy épülő vezeték projektjével kapcsolatos költségek adnak.

(Reuters)

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo