Létrejött Magyarországon az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) nemzeti szintre honosított tudományos tanácsadó fóruma, a Magyar Éghajlatváltozási Tudományos Testület (HuPCC).
A testület fő célja a pontos helyzet-, és jövőkép bemutatása a tudományos ismeretek alapján. Tevékenységének alapja az elkötelezettség, a közösségi részvétel, és együttműködés, a tudományosan megalapozott független és elfogulatlan álláspont, a szakmai szempontok sokféleségének tisztelete. A munka célja továbbá, hogy elősegítse a természeti és épített környezet megóvását - olvasható a szervezet honlapján.
A HuPCC tudományos értékelésének célja a kormányzati szféra (állami, megyei és települési), valamint egyéb szereplők (pl. üzleti szféra, intézmények, civil szféra) döntéshozóinak tájékoztatása az éghajlatváltozással kapcsolatos tudományos eredményekről, mind az előrejelzések, hatások, alkalmazkodás, mind a mérséklés terén.
A HuPCC egy civil kezdeményezés, 27 magánszemély alapította:
A 24.hu idézi Dr. Ürge-Vorsatz Diánát, aki 2002-től fogva az IPCC munkatársa, 2001-től a CEU professzora, és a most alakult szervezet alelnöke és szóvivője. „Alapvető igény van a sok, sokszor akár ellentmondásosnak tűnő tudományos eredmények összefésülésére, hogy a döntéshozók átlássák a történéseket, nehezen tudnak ugyanis lépni, ha nem értik a tudományos folyamatokat” – mondta az alelnök.
A HuPCC
- az IPCC jelentéseinek mintájára rendszeresen Nemzeti Értékelő Jelentéseket készít,
- az éghajlatváltozással kapcsolatos fontos és aktuális altémákban Különjelentéseket készít,
- az éghajlatváltozással kapcsolatos magyar tudományos életet és kutatói közösséget összefogja,
- a Magyarországon éghajlatváltozással foglalkozó kutatók és tudományos eredményeket feltérképezi.
A HuPCC Első Országos Éghajlatváltozási Tudományos Konferencia című nyitóeseményére április 12 – 15. között kerül sor. A konferencia célja, többek között, hogy feltérképezze a hazai éghajlatváltozás témakörével foglalkozó kutatókat és kutatásokat, fórumot biztosítson az országban éghajlatváltozással foglalkozó szakmai közösség megismerésére, és erősítse az éghajlatváltozással foglalkozó magyar kutatók közösségét, segítse az együttműködést az egymástól távolabb eső tudományterületek között is.
Készült a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. támogatásával. |