Gazdaság

Rosszul indult az év az építőiparban
Gyengén indult az esztendő az építőiparban: a termelés 2013 januárjában 4,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanap-tényezővel kiigazítva. Decemberhez képest szezonálisan kiigazítva 1,5 százalékkal csökkent a termelés a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint.

Megerősítették, gyengélkedik az ipar
Nincs meglepetés, az előzetes adatoknak megfelelően az ipari termelés januárban 1,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de 2,9 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Áfacsökkentés: kéne de nem lesz?
Az alapvető élelmiszerekre vonatkozó, 27 százalékos áfakulcs mérséklését kérik a kormánytól a termelők, feldolgozók, a kereskedők, közgazdászok, akik szerint így csökkenhetne a feketegazdaság és nőhetne a fogyasztás is. Orbán Viktor viszont éppen ezzel ellenkezőleg nyilatkozott, egy újabb, 30 százalék fölötti áfakulcs bevezetését lebegtetve meg.

Az infláció fékezett, a forint gyengült
Hét éves mélypontra süllyedt februárban az infláció: az előző hónaphoz képest 0,1, éves összevetésben 2,8 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. A statisztikusok elsősorban a 10 százalékos rezsicsökkentéssel magyarázták a fogyasztói árak mérséklődését. Elemzők a következő hónapokban az infláció további lassulását várják, ami alapot teremthetne az újabb kamatvágásra, ha a forint gyengülése gátat nem szab annak. A forint azonban egész nap szakadt: a legtöbb devizával szemben 9 hónapja nem látott szintig gyengült.

Nőtt a szegények száma Magyarországon
Az elmúlt években nőtt a jövedelmi egyenlőtlenség a magyar társadalmon belül, több a szegény, és csökkent az alsó középosztálybeliek, valamint a gazdagok aránya - derül ki a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. Társadalmi Riport 2012 kötetéből.

Recesszióban ragadunk
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012 negyedik negyedévében 2,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, a teljes évet figyelembe véve 1,7 százalékkal zsugorodott a gazdaság. Elemzők szerint az idén magához térhet az export és javulhat a belső kereslet is, mindezzel együtt recesszió közelében ragadunk.

Mozdítsuk meg a piacot!
Megjelent a márciusi Piac&Profit, fókuszban a piacszerzés témájával a mai, nehéz helyzetben. Foglalkozunk többek között a kismamák vállalkozóvá válásával, de bankkártya-kalauzzal is segítjük a vállalkozókat, sok más, az új utakat kereső vállalkozókat érdeklő és segítő téma mellett.

A várakozások javulnak, a mutatók nem
Hiába javulnak a várakozások, az év első felében várhatóan az eurózóna és Magyarország is recesszióban marad: minden jel arra mutat, hogy tovább zsugorodik a GDP. Biztató jel lehetne, hogy januárban a vállalati szektor hitelállománya nőtt, de ez a devizakölcsönök állománynövekedésének köszönhető, a forinthitelezés sötét képet mutat a márciusi MFB Periszkóp szerint.

Javított az ipar januárban
Az ipari termelés januárban 1,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, de 2,9 százalékkal nőtt tavaly decemberhez viszonyítva a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai alapján.

Akkor is fizetni kell, ha nem vásárolunk?
A meteorológiai díj nem más, mint egy újabb ágazati különadó, a meteorológiai törvény tervezete pedig sérti a jelenlegi és az új polgári törvénykönyv rendelkezéseit, az alkotmányos szólás- és véleménynyilvánítási szabadságjogokat, a versenysemlegességet, valamint az európai jogot is – sommásan ez a véleménye a Magyar Lapkiadók Egyesületének, amely arra kéri a kormányt és a döntéshozókat: ebben a formájában ne fogadják el a tervezetet, mert az az ágazat vállalkozásainak többségét ellehetetlenítené, és ezzel munkahelyeket is veszélyeztet.
Aggódhatunk a külkereskedelem miatt is
Gyengén teljesített tavaly a külkereskedelem: az export euróban mindössze fél százalékkal bővült 2011-hez képest. Az idei várakozásokat illetően sok a kérdőjel: főként a német gazdaságra és a járműipari kapacitások alakulására lesz érdemes odafigyelni.
Készül az új akcióterv
A miniszterelnök évértékelőjében bejelentett, a bérből és fizetésből élők támogatása érdekében bevezetendő akcióterv kidolgozása folyik, de még korai ennek részleteit ismertetni - mondta Varga Mihály a parlament foglalkoztatási bizottsága meghallgatásán.
Még jobban lemarad Magyarország
A GDP 1,7%-kal esett vissza tavaly, pontosan annyival, amennyivel a GKI Gazdaságkutató Zrt. előre jelezte. Az intézmény szakértői az idén is csak stagnálás várnak, s ezzel folytatódni fog a magyar gazdaság regionális leszakadása.
500 millió eurót kapunk az ifjúság foglalkoztatására
Magyarország 50 millió eurót használhat fel 2014 és 2020 között az unió 6 milliárdos ifjúsági foglalkoztatási, illetve képzési garanciaalapjából.
Bővítené a fogyatékos emberek foglalkoztatási lehetőségeit a szociális tárca
Bővítené a fogyatékos emberek foglalkoztatási lehetőségeit a kormány, ezért azt akarja elérni, hogy a megváltozott munkaképességű emberek által gyártott termékeket ne csak az önkormányzati és az állami szférában, de a "szabad piacon" is értékesíteni lehessen - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szociális államtitkára pénteken Budapesten.
Matolcsy az MNB, Varga az NGM élén
A miniszterelnök Matolcsy Györgyöt jelöli a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élére. Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt is bejelentette: Varga Mihály eddigi tárca nélküli miniszter váltja Matolcsy Györgyöt a Nemzetgazdasági Minisztérium élén.
Gyorsulva csúszunk a lejtőn
A beruházások volumene tavaly 5,2 százalékkal maradt el az előző évitől. A helyzet év közben folyamatosan romlott: az utolsó negyedév éves összevetésben 7,9, az előző negyedévhez képest 3,7 százalékos csökkenést hozott. Elemzők ezen a területen sem várnak az idén fordulatot.
Újabb drámai év előtt az építőipar
Durván zuhant 2012-ben a lakossági építőipari megrendelések volumene, az állami beruházások stagnáltak, a sokszintű alvállalkozói láncok pedig folyamatosan körbetartozási körökbe kerültek – áll az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb iparági jelentésében. A nemzetközi hitelbiztosító szerint idén is tragikus év vár a 2012 végére rekordszámú fizetésképtelenségi eljárást produkáló szektorra.
Vonzóbbá teszik a kivát
Év közben is választható lesz a kisvállalati adó (kiva), és bővül a kedvezményezett foglalkoztatottak köre. Az új adó alá átjelentkezők száma alulmúlta a várokozásokat, a kormány erre reagálva tervez módosításokat a szabályozásban.
Egyelőre nem találjuk az új munkahelyeket
Éves összevetésben minimális javulást, havi távlatban a vártnál kicsit erőteljesebb romlást mutatnak a foglalkoztatási adatok. Mindezzel együtt a meghirdetett programok ellenére továbbra sincs elmozdulás a munkaerőpiacon. S - legalábbis a piaci szakértők szerint - trendfordulóra az idén nem is lehet számítani.
Elértük a gödör alját?
Tovább zsugorodott a kiskereskedelem tavaly az utolsó hónapban. Az éves összevetésben 2,1 százalékos csökkenés ugyanakkor alacsonyabb annál, mint amit előzetesen vártak. Ráadásul az idén a piac szűkülésének üteme tovább csökkenhet. Mindezzel együtt sokat elárul a helyzetről az a tény, hogy a 2012-es teljes éves forgalom 10 százalékkal maradt el a 2005-östől.
Borúsan látják a jövőt a vállalatok
Nem sikerült tavalyi – egyébként elég alacsony – csúcspontjára jutnia februárban a GKI-Erste konjunktúra-index értékének. Januárban a négy hónapon át tartó, egyenként kis, esetenként apró lépésekkel történő emelkedés révén már sikerült ezt megközelítenie, de ez a javulás februárban megállt. A felmérés szerint a fogyasztói várakozások ugyan most is tovább emelkedtek, az üzletiek viszont kissé romlottak.
Durva megszorítás lesz az ára az uniós felmentésnek
Jó hír: Magyarország a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére jelölt hat ország között van az Európai Bizottság friss országjelentése szerint. Az EB megemelte azonban az idei és jövő évi költségvetési hiánnyal kapcsolatos prognózisát, amely miatt ahhoz, hogy lekerüljünk az uniós szégyenpadról, elemzők szerint újabb megszorító csomagra lehet szükség. Fokozott érdeklődés előzte meg ezt, mint ahogyan a jegybank ma nyilvánosságra hozott államháztartásról szóló elemzését is.
Még kevesebbre elég a fizetésünk
A bruttó átlagkeresetek 4,6, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 2,0 százalékkal haladták meg az előző évit tavaly decemberben. A tavalyi, átlagosan 5,7 százalékos inflációt figyelembe véve, a reálbérek 3,7 százalékkal olvadtak.
Közel 650 ezren keresnek állást Magyarországon
Januárban éves összevetésben 13,9 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat összefoglalója (NFSZ) szerint. Az esztendő első havának végén 648,5 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, közülük 343 ezren már semmilyen ellátást nem kapnak.
Építést tervezők már vannak
Az építőipar teljesítménye tavaly decemberben 3,4 százalékkal emelkedett, a munkanaptényezővel kiigazított index 3,1 százalékos esést mutatott éves összevetésben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint.
Hogyan lesz a svéd lóból francia marha?
Európa szerte hatalmas botrányt kavart, hogy egyes marhahúsos fagyasztott készételekben nagy mennyiségű lóhúst mutattak ki a vizsgálatok. A nyugati hatóságok kezdetben a keleti tagállamokból érkezett importra gyanakodtak, de a nyomok Európa szívébe vezetnek, ezért kontinentális méretű razziasorozatra számíthat a húsipar.
Mély gödörben a magyar gazdaság
A vártnál is gyengébben teljesített a magyar gazdaság az elmúlt időszakban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma reggel közölt adatsorai szerint: a GDP a IV. negyedévben 2,7 százalékkal zsugorodott, az ipari termelés decemberben 7,6 százalékkal szakadt. Az infláció ugyanakkor jócskán, éves összevetésben 3,7 százalékra lassult.
Júliustól e-útdíj, mindenáron
Június 5-ig az e-útdíj (ED) rendszer tesztüzeme, július 1-ig pedig a teljes, díjszedési és ellenőrzési funkciókkal is működő rendszer elindul a legutóbbi Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint.
A gazdasági csodára még várni kell
Nem várható érdemi pozitív elmozdulás a magyar gazdaságban a következő legalább két-három negyedévben a Policy Agenda Gazdasági Fejlődés Index elemzése alapján.
Kell-e aggódni a magyar növekedés miatt?
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) arra számít, hogy idén lényegében stagnálni fog a magyar gazdaság. A kormány szerint ugyanakkor a magyar gazdaságpolitika pénzügyi stabilitásra és reformokra épül, amely megteremti az egészséges növekedés alapjait. A HBLF pénzügyi konferenciáján ütköztek a vélemények.
Uniós források: a keret megvan, de most jön a neheze
Kisebb az európai torta és kisebb a magyar szelet is, de ettől függetlenül – főként a korábban emlegetett csökkentésekkel összevetve – elfogadhatónak tűnik Magyarország számára az uniós büdzsé késhegyig menő viták után elfogadott végső verziója.
4 jótanács kisvállalkozásoknak a franchise-hoz
Megjelent a Piac&Profit februári száma, benne olvashat a kisvállalkozások számára is növekedési lehetőséget jelentő franchise-ról és feltárjuk a Lipóti Pékség sikerének titkát. Összeszedtük a legfontosabb idei előrejelzéseket és az üzletemberek számára hasznos számos mobilalkalmazást is.
Ez lenne a gazdaságélénkítés csodaszere?
Nagy gazdasági válságok alatt és után, valamint pénz- és hitelszűke esetén is gyakran megoldásként merül fel a helyi fizetőeszköz bevezetése. A szakemberek egy része jó lokális gazdaságélénkítőnek tartja, mások szerint viszont több hátulütője is lehet a bevezetésüknek. Magyarországon jelenleg három helyi pénz működik, de több helyütt fontolgatják ilyen fizetőeszköz bevezetését. A már meglévő helyi pénzek, térségi utalványok kibocsátói most szakmai szervezet létrehozását tervezik Helyi Pénzek Szövetsége néven, amelyet március végén, Sopronban alapítanának meg. A helyszín nem véletlen: az első és eddig sikeresnek bizonyult hazai pénzhelyettesítő a 2010-ben forgalomba hozott soproni kékfrank.
A média és az IT-szektor a legvonzóbb a befektetőknek
A telekommunikáció – média, valamint az IT-szektor volt a legvonzóbb a befektetők számára a vállalati összeolvadások és felvásárlások piacán 2012-ben. Az összes tranzakciószámot tekintve az ötödik helyen állunk a régióban Törökországot, Lengyelországot, Csehországot és Romániát követve – áll az Ernst & Young M&A Barométer 2012-es tanulmányában.
Nem várnak tovább a cégek a beruházásokkal
Mélypontra esett az elmúlt évben beruházást végrehajtó cégek aránya, azonban kedvező változás, hogy erősödött – sőt a nagyvállalati körben rekordszintre ugrott – a következő 12 hónapra vonatkozó fejlesztési kedv - szűrhető le a Magyar Fejlesztési Bank havi gazdasági jelentésének, valamint az MFB vállalati felmérésének adataiból.
A vállalkozás, ami mindenkinek jó
A társadalmi vállalkozások miközben üzletelnek, a társadalmi igazságosság szempontjait érvényesítik a gazdaságban. Működésük alapelve, hogy a gazdasági, a társadalmi és a környezeti szempontok egyformán fontosak.
Halvány reménysugár a feldolgozóiparban
Szokatlanul magas, 13 éve példátlan értéket mért az MLBKT beszerzési menedzser indexe (BMI) ez év januárban. A 2012-es év végének zuhanása után a január végre a termelés bővülését jelzi. Ugyanakkor a bővülést a szezonális folyamatok még visszafoghatják az idén.
Elcsodálkozott a világ Orbán szavain
Nem ugyanarról tárgyalt egymással a Varga Mihály vezette magyar tárgyalódelegáció és az IMF/EU-küldöttség? Orbán Viktor miniszterelnök és Gerry Rice IMF-igazgató szavait egybevetve csakis erre gondolhat a gyanútlan nagyközönség, mert mind a hitel fajtájáról, mind a tárgyalások jelenlegi állapotáról mást mondott a két nyilatkozó fél. Mindenesetre a magyar kormányfő közlésére már a szerdán rendezett brüsszeli vitán is rákérdeztek, csütörtökön pedig már a nagy pénzügyi elemzőházak is rácsodálkoztak.
Mennyi marad az idén a zsebben?
Ezekben a napokban kapják kézhez a munkavállalók az első, 2013-as szabályok szerint számított fizetésüket. Kiket érint kedvezően az új szabályozás, illetve kiknek csökken majd az új szabályok szerint számított nettó jövedelme? A kapcsolódó fontosabb információkat gyűjtötték össze a BDO Magyarország szakértői.
Derűs egyet nem értés
Megmaradtak a véleménykülönbségek a magyar gazdaságról és növekedési kilátásairól Orbán és Barroso között, és a közeljövőben nemigen lesz újabb hitelmegállapodás Magyarország és az IMF/EU között. Röviden így összegezhetők a magyar kormányfő mozgalmas brüsszeli napjának hírei. Orbán szerda délelőtt előadást tartott, majd részt vett egy vitán, ezután találkozott az Európai Tanács elnökével, majd tárgyalt José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével is. A forint árfolyama is reagált a miniszterelnök kijelentéseire: délelőtt a hiteltárgyalásokkal kapcsolatos információkra kissé gyengült, majd a Barroso-találkozó után visszaerősödött.
Itt a lista! Ezek a térségek lesznek szabad vállalkozási zónák
A kormány véglegesítette a tavaly bejelentett szabad vállalkozási zónák listáját. Ennek értelmében az ország társadalmi-gazdasági leszakadással leginkább érintett 47 térségére vonatkoznak majd a kormány által meghirdetett különleges kedvezmények. E térségek jelentős része Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében található. A későbbiekben egyedi kormánydöntéssel további térségekben is létrejöhetnek szabad vállalkozási zónák.
Öt és fél, de van még lejjebb
Újabb 25 bázisponttal 5,5 százalékra csökken a jegybanki alapkamat a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának mai döntése nyomán. A piaci szereplők többsége az elmúlt napok forintgyengülése ellenére erre számított. A hazai fizetőeszköz a bejelentés után kicsit megrezdült ugyan, de elmaradt a sokak által beharangozott zuhanás.
Nincs változás a munkaerőpiacon! Lesz?
Tavaly az utolsó negyedévében tovább nőtt a foglalkoztatottak száma, mind a férfiak, mind a nők körében. Mindeközben munkanélküliségi ráta 10,7 százalékon állt, ott, ahol egy évvel korábban.
Új irány kellene Magyarországon - Matolcsy megint bedühödik?
Hazatért az IMF Magyarországon tárgyaló csoportja. A valutaalap szakemberei a szokásos éves országjelentés előkészítését és a 2008-as hitelprogram utólagos ellenőrzését végezték most el. A szervezet tavaly februári országjelentése kiverte a biztosítékot a nemzetgazdasági miniszternél, aki akkor felszólította az IMF-et, hogy gyakoroljon önkritikát korábbi tévedései miatt. A valutaalap valóban tévedett tavaly, de jóval kisebbet, mint a mindig optimista tárcavezető: a tényszámok jóval rosszabbak lettek, mint az akkori prognózis.
Feldolgozóipar: 1987-ben volt ilyen rossz a helyzet
A Kopint-Tárki 1989 óta méri a feldolgozóipari vállalatok jelenlegi helyzetét, valamint azoknak a kilátásait. A friss számok szerint ezek a vállalatok második éve recesszióban vannak, megrendelésük gyakorlatilag nincs. A kilátások tavaly nyáron 1987-es szintekre zuhantak.
Idén is köhög a magyar gazdaság
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a tavalyi 1,5% körüli visszaesés után 2013-ban sem várható növekedés. Az infláció viszont – mesterséges kormányzati lépések nyomán –jelentősen, több mint 1 százalékponttal lassul. A kormányzat fő célja, a túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülés mindinkább ellentétbe kerül a választási gazdaságpolitika beindításával.
SZJA-bevallás: indul a szezon
Kezdődik a személyi jövedelemadó (szja) bevallási időszak, 2012-ben szerzett jövedelméről több mint 4 millió magánszemélynek kell valamilyen módon számot adnia - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).