Gazdaság
Egyre több pénz jut a nyaralásra
Az Idegenforgalmi Világszervezet (UNWTO) becslése szerint az idén 5,5-6 százalékkal bővül a világ idegenforgalma tavalyhoz képest, de jövőre ismét lassul az ütem és akkor már csak 1-2 százalékos globális emelkedésre számít az ENSZ-szervezet.
Magyarországon miért a gazdagok járnak jól?
A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) kongresszusa szerint elfogadhatatlan a reálbérek csökkenése és a törvények, valamint a kollektív szerződések alapján járó tisztességes jövedelmek visszamenőleges megadóztatása, tiltakoznak a jogbiztonságot támadó törvénymódosítások ellen, és azonnali tárgyalásokat kezdeményeznek a nyugdíjrendszer átalakításáról - olvasható a kongresszus által elfogadott és az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatban.
Válaszolt az APEH!
„Az adóhivatal revizorai jobban szeretik a kicsi, jól körülhatárolható ügyeket, mint a nagy, de sikamlós problémákat" - többen így foglalták össze Dr. Szabó Máténak, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának a véleményét egy csütörtöki háttérbeszélgetést követően. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal szerint néhány ügyből nem lehet általánosítani.
Orbán: itt akarjuk a tartani a romákat
A miniszterelnökkel készült terjedelmes interjút közölt a Le Figaro című francia napilap annak kapcsán, hogy a magyar miniszterelnök csütörtökön Párizsba utazik.
Adóváltozások 2011: jól járnak a jól kereső gyerekesek
A magánszemélyek valamennyi jövedelmük után 16 százalékos kulccsal adóznak, miközben az adójóváírás megmarad, mértéke 2011-től csökken - többek között ez áll az Országgyűlés által kedden elfogadott jövő évi adó- és járuléktörvényekben. Az Országgyűlés 259 igen és 104 nem, valamint 1 tartózkodás mellett fogadta el az adó- és járuléktörvények módosítását; a kormánypártok támogatták, az ellenzék elutasította a javaslatot. A parlament a törvény sürgős kihirdetését kérte a köztársasági elnöktől.
Ebből még baj lehet: "pusztító kamatokat kell majd fizetni"
Meg kell állítani az "ír járványt", mert ha átterjed valamelyik nagyobb euróövezeti tagállamra, főleg Spanyolországra, a válság kezelhetetlenné válhat - vélekedtek londoni pénzügyi elemzők az euróövezeti pénzügyminiszterek kedd esti brüsszeli tanácskozásához időzített helyzetértékeléseikben. Egyes citybeli vélemények szerint Írország megsegítése után sem zárható ki az euróövezet felbomlása.
Elfogadta az adóváltozásokat a parlament
A magánszemélyek valamennyi jövedelmük után 16 százalékos kulccsal adóznak, miközben az adójóváírás megmarad, mértéke 2011-től csökken - többek között ez áll az Országgyűlés által kedden elfogadott jövő évi adó- és járuléktörvényekben.
Költségvetés 2011: megújulás vagy bizonytalanság?
A jövő évi büdzsé szakít a megszorításokkal, a családok, a vállalkozások támogatását és a munkahelyteremtést helyezi középpontba - mondta Szijjártó Péter, a költségvetési vita expozéjában a bizottságok többségi véleményét ismertetve a Parlamentben. A kisebbségi véleményt megfogalmazó ellenzéki képviselők a büdzsé tervezetének bizonytalanságait kifogásolták.
Közel kerültünk az idei árcsúcshoz
Hat-hat forinttal emelkedik mind a benzin, mind pedig a gázolaj ára a hazai töltőállomásokon. Így a benzin országos átlagos ára 342 forintra nő, míg a gázolajé 329 forint lesz.
A magyaroknak több pénzük, van, de kevesebbet költenek
Hazánkban a napi fogyasztási cikkek piacának látványos fellendülése még várat magára. A napi fogyasztási cikkekre nem költünk többet, mint tavaly, ellenben az idén tovább csökkent a ruházatra, utazásra és kultúrára kiadott összeg. - derül ki a GfK Hungária Piackutató Intézet által, 2000 háztartás körében végzett felmérés legfrissebb eredményeiből.
Egy elemzés Magyarországról
A kkv-knak a Széchenyi-terv lehet a jövő évi mentsvár, és bár az export tovább nő, a gyenge belső kereslet sokaknak okozhat nehézségeket - ezek a főbb megállapításai az Atradius Hitelbiztosító Market Monitor nevű elemzésének.
Kifizetik Bajnai ígéretét Orbánék
Átutalja a kormány a BKV-nak azt a 7,5 milliárd forintot, amelyre még Bajnai Gordon tett ígéretet a 2010-es költségvetés terhére - döntöttek a szerdai kormányülésen.
Mennyivel drágult az életünk egy év alatt?
Októberben az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,4% volt, 2009. októberhez viszonyítva az árak 4,2%-kal növekedtek. Az első tíz hónapban átlagosan 5%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
Kopits szerint nem fenntarható a büdzsé középtávon
A középtávú költségvetési tervek kockázataira, a költségvetési pálya fenntarthatatlanságára hívta fel a figyelmet a Költségvetési Tanács elnöke, aki ugyanakkor a jövő évi államháztartási hiányt elérhetőnek, a tervszámokat teljesíthetőnek nevezte az Országgyűlés költségvetési bizottságának szerdai ülésén.
2013-tól megfelezik és máshogy hívják a válságadót
A 2011-es költségvetési törvényjavaslathoz mellékelt 2014-ig terjedő gazdaság- és költségvetés-politikai kitekintés szerint a kormányzat még a ciklus utolsó évében is tervez különadó bevételeket, mind a bankadóból, mind az ágazati különadóból. A válságadó 2012 után megszűnik, a kormány az érintett ágazatok szereplőivel tárgyalásokat folytat majd "egy új szabályozásról" - mondta Szijjártó Péter.
Céges hatékonyság: Magyarország sereghajtó régiójában
A kelet-közép-európai vállalatok a tőkéért folyó verseny éllovasai, ugyanis hatékonyabban és nyereségesebben működnek, emellett kevésbé adósodtak el, mint nyugat-európai társaik - áll az Erste-csoport MTI-hez is eljuttatott elemzésében, amelyet a régiós vállalatok üzleti eredményeiről és kilátásairól készített. Magyarországot ugyanakkor a régió sereghajtójaként említi a tanulmány.
Bármelyik bíróságon elbukhat a 98 százalékos különadó?
Kolláth György alkotmányjogász szerint több magyarországi, továbbá európai uniós szerv és bíróság előtt is jogorvoslattal lehet majd élni a 98 százalékos adóról szóló szabályozással szemben.
Óvatosan adná el a pénztári tagok portfolióját a kormány
A kormány a magánnyugdíjpénztárakból - az állami nyugdíjrendszerbe visszatérők révén - érkező portfoliót fokozatosan, és folyamatosan értékesíti, hogy ne okozzon zavart a piacokon, mondta Naszvadi György a Gazdasági Minisztérium államtitkára kedden egy budapesti háttérbeszélgetésen, a Reuters tudósítása szerint.
Sokan az adóemelésben látják a kiutat
A személyi jövedelemadó felső kulcsainak elmúlt hét évbeli globális csökkenése véget érni látszik. Az ez évi átlagos kulcs globálisan 0,3 százalékkal nőtt, jelezve, hogy fordulat közepén járunk.
Nyugdíj: újabb 40 milliárdot szerzett magának a kormány
Elfogadta az Országgyűlés kormánypárti többsége hétfő este azt az adótörvényekhez benyújtott módosító javaslatot, amely a biztosítottak és a nyugdíjas vállalkozók által fizetendő nyugdíjjárulék mértékét 9,5 százalékról 10 százalékra emeli.
Egy biztos: Magyarország gyorsul
A világ vezető gazdaságai eltérő növekedési pályán vannak, így Brazília és Kína bővülése lassulhat, míg Németországé, Amerikáé, Japáné és Oroszországé tovább gyorsulhat - derül ki az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hétfőn nyilvánosságra hozott elemzéséből. Magyarország 2009 decembere óta gyorsuló növekedési pályán van.
Így gondolja a Fidesz a különadót!
A Fidesz frakcióvezetője azt javasolja, emeljék fel a 98 százalékos különadó összeghatárát 3,5 millió forintra, amelybe a szabadságmegváltás nem tartozna bele. Az állami és önkormányzati vezetők, valamint az állami és önkormányzati cégek vezetői esetében azonban megmaradna a különadó 2 millió forintos összeghatára a szabadságmegváltással együtt. A különadót öt évre visszamenőleg kellene megfizetni. A munkavállalói oldal azt kérte, a felmentési időre se vonatkozzon a különadó.
Se drágább, se olcsóbb nem lesz a közlekedés
Sem a benzin, sem a gázolaj ára nem változik ezen a héten - értesült piaci forrásokból a holtankoljak.hu. A benzin országos átlagos ára így 336 forint marad, míg a gázolajé 323 forint.
163 ezer magyar egy éve nem talál állást
Októberben a nyilvántartott álláskeresők 30 százaléka tartósan, vagyis több mint egy éve folyamatosan regisztrált álláskereső volt, az októberi zárónapon több mint 163 ezren kerestek ilyen régóta állást, ami az előző hónaphoz és az előző év azonos időszakához képest is növekedést jelent - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) honlapján közölt legfrissebb munkaerő-piaci adatokból.
Matolcsy: Legyen 76800 a minimálbér!
A minimálbér legalább 4,5 százalékos, havi 76.800 forintra emelését javasolja 2011. január 1-től a kormány - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén.
Októberi bérszámfejtés: kitolt a cégekkel a kormány
Valamennyi vállalatnál gondokat okozott, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagdíjak társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe való átirányításáról szóló törvényt csak november 2-án hirdették ki, amikor a cégeknél már elkészültek a bérszámfejtéssel.
"Bóvli"-szint közelében maradnak a magyar papírok
Megerősítette szerdán Magyarország adósosztályzatait a Standard & Poor's hitelminősítő, változatlan negatív kilátással. A cég közölte ugyanakkor, hogy véleménye szerint a magyar államháztartási hiány csökkentésére tervezett kormányzati intézkedések - főleg a nyugdíjpénztárakkal kapcsolatos tervek - "nem javítják" a közfinanszírozási helyzet fenntarthatóságát.
Herczog Matolcsynak: milliós bírságok fenyegetnek
Sok vállalkozásnak milliós bírságba vagy a fennmaradásába kerülhet, ha nem lép időben, figyelmeztette levélben Herczog Edit EP-képviselő Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert. A képviselő a kamaráknak és a munkaadói szervezeteknek is eljuttatott levelében arra hívta fel a figyelmet, hogy vészesen közeledik a határidő, ameddig a vállalkozók az általuk forgalmazott és használt anyagokat regisztrálhatják a hatóságoknál.
A kkv-k jelenthetik a jövőt
Magyarországon és az Európai Unióban egyaránt az olcsó hitelekkel helyzetbe hozott kis- és közepes vállalkozások lehetnek a gazdasági növekedés motorjai - hangzott el szerdán az Európai Parlament Budapesti Tájékoztatási Irodájának állampolgári fórumán, Szolnokon.
Orbán: egyre több dolgunk van
Egyre nő azon a témák száma, amelyekkel a magyar uniós elnökségnek majd foglalkoznia kell elnöksége során. Az eredetileg összeállított témák mellett az asztalra kerültek olyan aktuális kérdések is, mint a tagországok közti gazdasági koordináció, a 2020-ig tartó stratégiai elképzelések vagy egy esetleges kormányközi konferencia a most elhatározott szerződésmódosítás miatt - mondta Orbán Viktor miniszterelnök.
Bizonytalan, milyen hatásai lesznek az adóváltozásoknak
A több adó csökkenti a vállalatok szabad pénzeszközeit (cash flow), ezért csökkenti a vállalatok értékét és piaci értékelését. Ez fordítva is igaz. A magyarországi adóváltozások drámaiak, viszont következményeik egyelőre nehezen számíthatók ki - írta a Warsaw Business Journal című lengyel gazdasági lap a legutóbbi fejleményekről.
Csütörtöktől két forintot spórolhat a benzinkutakon
Két forinttal csökken a benzin ára - a hétfői munkaszüneti nap miatt ezúttal csütörtökön - a hazai töltőállomásokon. A gázolaj ára ezen a héten nem változik - értesült piaci forrásokból a holtankoljak.hu.
Szja: milliárdok maradnak a lakosságnál
Éves szinten legalább 300 milliárd forint plusz jövedelemhez juthat hozzá a lakosság, amennyiben bevezetik az új, egykulcsos szja-t. Elsősorban a közepes és magas jövedelműek tudnak megtakarítani belőle - derült ki a KBC Equitas felméréséből.
Magánnyugdíj-államosítás: a bóvli-kategória még fenyeget
Rövid távon mérsékelhetik a közadósság-rátát és annak kamatterheit, valamint a lejáró adósságok megújítási kockázatait a magán-nyugdíjpénztári befizetésekkel és a vagyonnal kapcsolatos kormányzati tervek, ám e nyugdíjvagyon adósságcsökkentésre és az állami nyugdíjrendszer feltőkésítésére történő felhasználása gyakorlatilag a nyugdíjreform visszafordításával ér fel - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők a hétvégén ismertetett jövő évi költségvetési terveket kommentálva.
Költségvetés 2011: bedurvul a kormány
A kormány október 27-én elfogadta a jövő évi költségvetést, amelyet 2,94 százalékos eredményszemléletű (ESA) hiány mellett a 2,8 százalékos pénzforgalmi hiánnyal tervez, ez utóbbi fogalmazódott meg az IMF-EU megállapodásban - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a szombati kormányszóvivői tájékoztatón.
Kit válasszunk: részvényeseket vagy az államot?
A kormányok a piacgazdaság rendszerében sem feltétlenül a növekedés maximalizálására hajtanak, hanem az állam fennhatóságának kiterjesztésére és az adminisztráció hatalmának konzerválására. Melyik károsabb: az ilyesfajta „államkapitalizmus" vagy a szabadpiac túlkapásai, melyek határok nélkül rombolnak?
Egy jól működő Magyarország szolgálatában....
Út a jövőbe" címmel indított közös előadássorozatot 2010. október 28-án a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) és az IBM. A hat egymást követő csütörtökön zajló előadások a magyar gazdaság lehetőségeiről és a vállalkozások versenyképességét segítő, új technológiákról szólnak. A nyitóelőadást Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint Pongrácz Ferenc, az IBM Magyarország megbízott vezérigazgatója tartották.
"Elpocsékoltuk az EU-s forrásokat"
Az elmúlt években az uniós források jó részét fölösleges, a gazdaság jövőbeli fejlődését nem segítő beruházásokra fordította az ország - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke csütörtökön Budapesten, az "Út a jövőbe" című előadássorozat nyitó előadásán. A hat részből álló rendezvénysorozatot a Magyar Közgazdasági Társaság és az IBM Magyarország szervezte.
Egyre többen dolgoznak
Az idén a legalacsonyabb szintre, 10,9 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta a harmadik negyedévben, a foglalkoztatottak száma 3 millió 823 ezer volt, 39 ezerrel több, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
MSZP: így lenne igazságos!
Az MSZP annak érdekében nyújtott be módosító indítványokat a jövő évi adótörvényekről szóló előterjesztéshez, hogy az adócsökkentés igazságos legyen és a munkahelyteremtést szolgálja - közölte Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője.
"Magyarország a leggyengébb, a legsebezhetőbb"
Ha nő a kockázatkerülés, és visszatér a válság Európába, akkor Magyarország ismét a térség leggyengébb láncszemévé válhat - értékelte a magyar gazdaság helyzetét Guillaume Tresca, a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank stratégája. A régió országai közül Magyarország a legsebezhetőbb, de alacsony költségvetési hiánya és jó fizetési mérlege miatt a német növekedés kihúzhatja a slamasztikából.
Szembemegy az Alkotmánybírósággal a Fidesz
A Fidesz parlamenti frakcióvezetője kezdeményezi az alkotmány módosítását, hogy azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kerüljenek ki az AB hatásköréből.
Könnyű döntés: maradt az alapkamat
A monetáris tanács nem változtatott a jegybanki alapkamat 5,25 százalékos szintjén hétfőn. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. A jelenlegi alapkamat május óta van érvényben.
Szerdától olcsóbb lesz a benzin
Szerdán két forinttal csökken a benzin ára a hazai töltőállomásokon, a gázolajé változatlan marad - erősítették meg piaci forrásokból a holtankoljak.hu értesülését. Így a benzin országos átlagos ára 337 forintra csökken, a gázolajé 322 forint marad.
Egyre optimistább a magyar
Négy és fél éve volt ilyen magas a GKI konjunktúraindexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke, mint most októberben - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.
Nagy az öröm az IMF háza táján
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mélyreható reformjáról állapodtak meg szombaton, kjongdzsui tanácskozásukon a G20 csoport pénzügyi vezetői. Az IMF vezérigazgatója történelminek nevezte az elfogadott átalakítást, - mint mondta, "ez a valaha végrehajtott legnagyobb reform az intézmény igazgatásában" - de más résztvevők is elégedetten nyilatkoztak.
Ugyanazt gondolják Budapesten és Londonban
Mind Budapesten, mind Londonban arra számítanak az elemzők, hogy változatlan marad a jelenlegi 5,25 százalékos alapkamat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának hétfői kamatdöntő ülésén, és az év végéig sem mozdul el erről a szintről az alapkamat.
Nyugdíj: nem lehet a többletkiadásokat elszámolni
Jogos a tagállamok kezdeményezése, hogy a magánnyugdíjpénztári reform miatt keletkező többletkiadásaikat elszámolhassák, ám a jelenlegi elszámolási rendszer nem teszi lehetővé annak kezelését - olvasható Olli Rehn-nek, az Európai Unió gazdasági és pénzügyekért felelős biztosának abban a levelébe, amelyet annak a kilenc tagállam - így Magyarország - pénzügyekért felelős miniszterének küldött levelet, akik belekezdtek az EU által szorgalmazott nyugdíjreformba, és annak költségeit szeretnék elszámolni.