Az uniós munkavállalók jelenléte a brexit-népszavazás sarokköve volt, a kilépés támogatói amellett érveltek, hogy a (főként kelet-európai) vendégmunkások és bevándorlók nem tesznek hozzá a brit gazdasághoz, vagy visszaélnek az ellátórendszerrel. Valójában, ahogy az Independent által idézett statisztikákból kiderült, a kontinensről érkezett bevándorlók valójában jóval több pénzt fizetnek be az államkasszába, mint egy átlagos bennszülött brit.
Egy átlagos, Nagy-Britanniában született állampolgár ezzel szemben nullszaldós, nagyjából annyi adót fizet, mint amennyit kap az államtól. Az uniós állampolgárok nagy része fiatal felnőttként érkezik, azaz a képzéséért már nem kell a briteknek fizetnie, és a nyugdíj is odébb van számára, már ha egyáltalán ott készül tölteni a nyugdíjas éveit. A brit születésűek ezzel szemben gyerek- és időskori ellátásuk miatt jóval többe kerülnek az államnak.
Egyelőre nem világos, mi lesz az uniós munkavállalók sorsa a brexit után. Amennyiben lesz valamilyen megállapodás az EU-val, úgy valószínűleg a szabad munkavállalás elve is fent marad valamilyen formában. Az azonban biztosra vehető, hogy a kilépés jelentős felfordulást a gazdaságban, és sok munkavállaló hazaindul majd, illetve csökkenni fog a bevándorlás az EU-ból. Emiatt, írja az Oxford Economics, várhatóan növekedni fognak a brit állampolgárok adóterhei is.